SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Z okazji 25-lecia „Seksu w wielkim mieście” wybieramy 25 najlepszych odcinków serialu HBO

6 czerwca minęło 25 lat od debiutu „Seksu wielkim mieście” w ramówce HBO. Z tej okazji wybieramy 25 najbardziej przełomowych i zabawnych odcinków tego kultowego serialu.

„Seks w wielkim mieście”, HBO MaxArticle

Pamiętacie Carrie (Sarah Jessica Parker) planującą, aby w łóżku zachowywać się egoistycznie jak mężczyzna, albo jej opinie na temat tego, czym jest biseksualność? A jej 35 urodziny i tort, za który musiała sama zapłacić? A także słynne zerwanie przez karteczkę samoprzylepną z napisem „Przepraszam, nie mogę, nie znienawidź mnie”? Ruszamy do lat 90. i przełomu wieków z bohaterkami „Seksu w wielkim mieście”.

1.Sezon 1, odcinek 2 „Modelki i zwykli śmiertelnicy”

Drugi odcinek serialu wyprzedził swoje czasy i niejako przepowiedział nadejście epoki mediów społecznościowych oraz powszechnego dostępu do wizerunków medialnych oderwanych od rzeczywistości widywanej na ulicy. Miranda (Cynthia Nixon) opowiadała koleżankom, jak niezręcznie czuła się podczas spotkania towarzyskiego, gdy okazało się, że jej obecny partner dotychczas spotykał się wyłącznie z modelkami. Koleżanki wraz z nią zastanawiają się, nad różnicami nie tylko w wyglądzie, ale i stylu życia modelek i jak to one same nazywają „nie-modelek”. Refleksje na temat kompleksów i podziwu pomieszanego z zazdrością stanowią ciekawy felieton, którym w pierwszym sezonie był serial.

2.Sezon 1, odcinek 12 „Chodźcie, wszyscy wierzący”

Carrie przez przypadek odkrywa, że Mr. Big (Chris Noth) uczęszcza ze swoją matką na niedzielne nabożeństwa w pobliskim kościele. Nie może się powstrzymać i odwiedza ten sam kościół, niefortunnie wpadając na obiekty prowadzonego przez nią śledztwa. Przy tej okazji wychodzi na jaw, że Big traktuje ich związek mniej zobowiązująco niż ona.

W odcinku na dobre zaczyna się wieloletnia opowieść o tym, że jej bardziej zależy niż jemu. Co ciekawe, Carrie niejednokrotnie popełnia ten sam błąd mimo że zna jego mechanizm i nie chce ciągle wpadać w te same pułapki. W odcinku ciekawy wątek dotyczy kochanka Mirandy i jego katolickiego wyznania (z pewnością widownia europejska zareagowała na niego zupełnie inaczej niż amerykańska).

3.Sezon 2, odcinek 3 „Parada dziwolągów”

Cały odcinek ukazuje dziwnych partnerów bohaterek. Dziewczyny wpadają w paranoję, że nie spotkają już żadnych „normalnych” mężczyzn skoro wszyscy nowo poznani kandydaci skrywają ekscentryczne upodobania. To przykład odcinka pisanego grubą kreską, mocno zapadającego w pamięć widowni.

4.Sezon 2, odcinek 4 „Czyż nie dobija się samotnych ludzi?”

Odcinek ze słynną sesją zdjęciową „Cudowne singielki”, dla Carrie kończy się koszmarnym zdjęciem na okładce „New York Magazine”. To zabawna historia o tym, jak Carrie imprezuje z 20-latkami i odkrywa, że jednak to nie dla niej i ma w życiu inne priorytety. A zdjęcie z papierosem i zasinieniami pod oczami stanowi jeden z bardziej zabawnych wątków sezonu. Ostatecznie okazuje się, że tytuł sesji był ze znakiem zapytania, co nie spodobało się Carrie tracącej nieco grunt pod nogami, gdy odkrywa, że nie ma w niej spontaniczności 20-latki.

5.Sezon 2, odcinek 15 „Drobne niedostatki”

Carrie spotyka się z pisarzem Vaughnem Wyselem (w tej roli Justin Theroux). Ma wspaniałą rodzinę, sam również jest wspaniały, ale posiada jedną wadę – zmaga się z przedwczesną ejakulacją. Carrie gotowa jest „przymknąć” na to oko ponieważ uwielbia jego matkę i siostrę i czuje się u nich jak w domu, ale ostatecznie podejmuje trudną decyzję i koniec końców, najbardziej boli ją rozstanie… ze swoją teściową, bo to z nią zbudowała najciekawszą relację. W odcinku bohaterki zastanawiają się nad tym, co stanowi najważniejszy element udanego związku i jakie są granice kompromisu.

6.Sezon 2, odcinek 17 „Dwudziestoletnie dziewczyny, trzydziestoletnie kobiety”

Odcinek rozwijający wątek różnic pokoleniowych. Bohaterki jadą do Hamptons i tam Carrie odkrywa, że Big spotyka się z 26-letnią Natashą, pod każdym względem stanowiącą jej przeciwieństwo. To ten bolesny moment, w którym Carrie uzmysławia sobie, że z Natashą Big spędza czas w taki sposób, w jaki z nią nigdy nie chciał. Bohaterki rozliczają się ze swoim wiekiem.

7.Sezon 3, odcinek 2 „Polityczny wzwód”

Jeden z przewrotnych odcinków łączących humor z fetyszami seksualnymi. Carrie spotyka się ze starszym od siebie politykiem Billem, a jego fetyszem jest urofilia. Carrie nie może zdobyć się na spełnienie prośby partnera mimo że początkowo była skłonna to rozważyć. Ciekawe spojrzenie na nieprzekraczalne granice.

8.Sezon 3, odcinek 4 „Dziewczyna, chłopak, dziewczyna…”

Odcinek z udziałem Alanis Morissette. Dzisiaj jego wymowa brzmi nieco przestarzale, ale dobrze oddaje ducha swoich czasów. Carrie spotyka się z biseksualnym Seanem i bohaterka uznaje, że to nie dla niej, bo w jej odczuciu biseksualny mężczyzna zawsze kończy w związku z mężczyzną, a kobieta z kobietą…

9.Sezon 3, odcinek 6 „Czy jesteśmy dziwkami?”

Carrie analizuje, ilu partnerów seksualnych to dla kobiety za dużo i czy takie same limity obowiązują mężczyzn. To jeden z tematów, których ponad dwie dekady temu nikt nie omawiał w serialu telewizyjnym przed epoką „Seksu w wielkim mieście”.

10.Sezon 3, odcinek 17 „Fortuna kołem się toczy”

Carrie zostaje okradziona w biały dzień idąc boczną uliczką. Traci ulubione buty i torebkę (oczekując na przyjazd policji otrzymuje papierowe buty zastępcze, co traktuje jak największe upokorzenie). Sądzi, że los karze ją za romans z Bigiem. Tymczasem jej koleżanki przeżywają własne przygody – Miranda przez przypadek zostaje uznana za alkoholiczkę, a Samantha poznaje mężczyznę o tych samych personaliach, co ona.

11.Sezon 4, odcinek 1 „Agonia i ex-taza”

Carrie obchodzi swoje 35 urodziny. Nie chce żadnego przyjęcia, ale przyjaciółki ją namawiają i gdy w końcu pojawia się w umówionym miejscu, nikt nie przychodzi. Nie dość, że sama musi zapłacić za dość kosztowny tort, to traci go przechodząc przez ulicę gdzie trwa remont i poganiana przez robotników musi się spieszyć więc tort ląduje na jezdni. Cały czas myśli o swoim wieku i poczuciu osamotnienia. To jeden z wyjątkowo słodko-gorzkich odcinków serialu.

12.Sezon 4, odcinek 2 „Prawdziwa ja”

Odcinek z udziałem Heidi Klum, w którym ponownie wraca temat modelek i nie-modelek. Tym razem Carrie bierze udział w specjalnym pokazie mody, odziana jedynie w majtki i płaszcz. Podczas wykonywania catwalk przewraca się, ale wstaje i idzie dalej.

13.Sezon 4, odcinek 9 „Seks na wsi”

Carrie jest w tym odcinku nieznośna, ponieważ wyjeżdża z Aidanem na wieś i cały czas podkreśla, jak bardzo nie pasuje do tego miejsca i nie czuje się w nim dobrze. Show kradnie jej Miranda ponieważ dowiaduje się o tym, że Steve choruje na raka i pomaga mu znaleźć odpowiednie leczenie.

14.Sezon 4, odcinek 11 „Mogłabym, chciałabym, powinnam”

Show kradnie Samantha (Kim Cattrall) swoim zdrowo rozsądkowym komentarzem do poczynań Carrie. W odcinku pojawia się temat aborcji, którą planuje Miranda. Carrie wspomina swój zabieg z przeszłości, co skłania ją do ponownych rozważeń tego, czy kiedykolwiek chciałaby zostać matką. Temat jeszcze niejednokrotnie powróci.

15.Sezon 4, odcinek 16 „Bing Bang”

Carrie rozstaje się z Aidanem i w ramach rozliczeń po związku musi zapłacić mu za mieszkanie. Bohaterka odkrywa, że w garderobie ma buty warte 40 tysięcy dolarów i ani dolara oszczędności na zakup mieszkania. Szuka pomocy u Biga, ale ostatecznie przyjmuje ofertę pożyczki od kogoś zupełnie innego. W serialu po raz pierwszy szerzej omawiany jest temat zarobków Carrie i tego, jak gospodaruje swoim budżetem.

16.Sezon 5, odcinek 3 „To szczęście być staruszką”

Z okazji 36 urodzin Charlotte (Kristin Davis), bohaterki wyjeżdżają do Atlantic City. Miranda niedawno urodziła dziecko więc nie czuje się zbyt komfortowo w swoim ciele i bardzo przeżywa negatywny komentarz od obcego mężczyzny w kasynie. Wieczór się nie udaje, bo każda z dziewczyn ma własne przemyślenia odnośnie upływającego czasu i swoich z nim zmagań. Dopiero w drodze powrotnej są w stanie śmiać się z talii kart „Stara panna”. Miranda otrzymała ją w prezencie od swojej pomocy domowej, Magdy.

17.Sezon 5, odcinek 7 „Wielka wyprawa”

Świetny odcinek w podróży. Przykre jest to, że dzisiaj takiej relacji między bohaterkami nie zobaczymy już w „I tak po prostu…”, ale w 2003 wciąż było to możliwe. Samantha (Kim Cattrall) towarzyszy Carrie w podróży do San Francisco, gdzie ma się odbyć jej wieczór autorski. Dziewczyny decydują się na podróż pociągiem, a to mocno różni się od ich wyobrażeń. Jest nudno, niekomfortowo i nie mogą znaleźć sobie żadnego towarzystwa na wieczór.

W San Francisco Carrie spotyka się z Bigiem, ale każde z nich ma inny pomysł na ten wieczór. Big chce analizować książę Carrie i rozliczać własne błędy.

18.Sezon 6, odcinek 1 „Wchodzimy na giełdę”

Odcinek dominuje Miranda, która chce wyznać miłość Stevowi, ale ten już się z kimś spotyka. Z kolei Charlotte dowiaduje się, że Harry planuje związać się z Żydówką, co sprawia, że bohaterka kupuje biografię Elizabeth Taylor, żeby dowiedzieć się więcej o przejściu na judaizm dla ukochanego mężczyzny. Wątek Charlotte w sezonie szóstym zdecydowanie należy do melodramatycznych.

19.Sezon 6, odcinek 7 „Samoprzylepna wiadomość”

Ten odcinek, to TOP 5 wszystkich sezonów „Seksu w wielkim mieście”. Carrie jest wściekła po tym, jak Berger zerwał z nią zostawiając jej wiadomość na samoprzylepnej karteczce z notesu. Nosi ją ze sobą wszędzie i pokazuje, gdy ktoś pyta ją o powody złego humoru. Jeden z najzabawniejszych odcinków w historii serialu.

20.Sezon 6, odcinek 9 „Niezbywalne prawo do butów”

Carrie przychodzi na imprezę do znajomych i musi zostawić buty w korytarzu. Gdy wieczór się kończy, Carrie odkrywa, że ktoś ukradł jej kosztowne buty. Okazuje się, że organizatorka spotkania nie poczuwa się do zapłacenie za zaginione szpilki. Carrie dochodzi do wniosku, że będąc singielką po studiach, nie dostajesz prezentów poza urodzinami. Co innego gdy wychodzisz za mąż, rodzisz dzieci, zakładasz rodzinę. Postanawia więc zarejestrować listę ślubnych prezentów dla siebie po to, aby Kyra, u której straciła buty, musiała uszanować jej prośbę i odkupiła je skoro Carrie przez lata kupowała prezenty dla niej i jej dzieci, szanując przy tym cudze wybory życiowe.

21.Sezon 6, odcinek 12 „Ten jedyny”

Carrie poznaje artystę Aleksandra Petrovsky’ego (w tej roli Michaił Barysznikow). Dla części widzek jest ulubionym partnerem bohaterki, ale dla większości najbardziej odpychającym. Zdecydowanie irytująca postać, która rozstawiała Carrie po kątach wzbudzając w niej poczucie winy i odkurzając dawne kompleksy.

Przy nim Mr. Big sprawia wrażenie świętego. Wraz z pojawieniem się Petrovsky’ego, serial zaczyna końcowe odliczanie.

22.Sezon 6, odcinek 15 „Kazus 38-latki”

Carrie po raz kolejny rozprawia się z tematem macierzyństwa. Aleksandr mówi jej, że nie planuje dzieci więc bohaterka bije się z myślami i zastanawia, czy kiedykolwiek chciałaby zostać matką i czy to jest dla niej ważne. Ma poczucie, że musi podjąć ostateczną decyzję. Ten odcinek zdecydowanie wyprzedził swoje czasy i wciąż pozostaje bardzo aktualny.

23.Sezon 6, odcinek 18 „Mokra plama”

Aleksandr zaprasza Carrie do Paryża i chce, żeby tam razem zamieszkali. Zaproszenie wywołuje największą kłótnię w historii serialu między Carrie a Mirandą. Każda z bohaterek spogląda na swoje życie i rozlicza minione lata, zastanawiając się jaki obrać kierunek na przyszłość.

24.Sezon 6, odcinek 19 „Amerykanka w Paryżu, część 1”

Carrie wyjeżdża do Paryża mając nadzieję na ułożenie sobie życia z Petrovsky’m. Zwiedza miasto, bawi się stylizacjami na Paryżankę i coraz bardziej frustruje nieobecnością partnera, gdy ten ciągle powtarza, że będzie z nią „jak tylko…”.

25.Sezon 6, odcinek 20 „Amerykanka w Paryżu, część 2”

Carrie zaczyna rozumieć, że Paryż z Petrovsky’m to pomyłka. John wyrusza na jej ratunek (w końcu to przewrotna historia o Kopciuszku, do czego serial i późniejsze filmy chętnie nawiązują), bohaterowie wracają do Nowego Jorku, gdzie żyją długo i szczęśliwie…

Serial „Seks w wielkim mieście” dostępny jest na platformie HBO Max.

Dołącz do dyskusji: Z okazji 25-lecia „Seksu w wielkim mieście” wybieramy 25 najlepszych odcinków serialu HBO

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl