SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Najpopularniejsze hasła 2016 roku. Na czele zestaw cyfr „123456” (Top 25)

Zestawienie najpopularniejszych haseł 2016 roku firmy Keeper Security dowodzi, że internauci wciąż mało dbają o własną ochronę w sieci. Na czele listy tak jak w latach ubiegłych jest ciąg cyfr „123456”, który wyprzedza inne podobne hasło - „123456789”. Na podium znalazł się też niezbyt skomplikowany klucz o nazwie „qwerty”.

Article

Na blogu Keeper Security wyjaśnia, że swoje zestawienie oparł na podstawie analizy haseł w 10 mln e-maili, które wyciekły do sieci w ub.r. Okazuje się, że podobnie jak w 2015 r. najpopularniejszym hasłem roku 2016 był ciąg cyfr „123456”. Stosowało je ok. 17 proc. przebadanych użytkowników.

Na drugim miejscu znalazło się podobne w konstrukcji hasło - „123456789”. Trzecie miejsce przypadło hasłu „qwerty”, które oznacza konkretny układ klawiszy na klawiaturze komputera i jednocześnie jest bardzo proste do zapamiętania i wpisania podczas logowania w internecie.

Eksperci z Keeper Security zauważają, że w pierwszej 10-tce najczęściej stosowanych haseł aż 4 to klucze składające się maksymalnie z 6 znaków. To jeden z największych błędów przy ustalaniu hasła, bowiem zdaniem specjalistów internetowi włamywacze dysponują dzisiaj narzędziami pozwalającymi na złamanie takiego klucza w ciągu zaledwie kilku sekund.

Według Keeper Security na tegorocznej liście są hasła (np. „1q2w3e4r” czy „123qwe”) pozwalające sądzić, że niektórzy internauci zaczęli doceniać znaczenie odpowiednich zabezpieczeń w sieci i starają się stosować nieco bardziej skomplikowane i mniej oczywiste klucze. Jednak zdaniem ekspertów to wciąż za mało, bowiem hasła o wspomnianej konstrukcji są nadal łatwe do ustalenia np. na podstawie metody słownikowej.

Autorzy zestawienia zaznaczają też, że dostawcy usług internetowych wciąż robią zbyt niewiele by skutecznie nakłaniać użytkowników do tworzenia odpowiednio skomplikowanych haseł chroniących dostęp do ich kont i profili.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najpopularniejsze hasła 2016 roku. Na czele zestaw cyfr „123456” (Top 25)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
RZE.FM
W Polsce nawet są popularne hasła typu "olka1996". Znałem hasło do fb mojej byłej, tylko dla przykładu zmieniłem imię i rok.
To pokazuje jak głównie młode polki idą bardziej na prostotę niż na bezpieczeństwo.
9 9
odpowiedź
User
rak69
dupa
8 9
odpowiedź
User
marek
elo320
9 8
odpowiedź
User
olka
W Polsce nawet są popularne hasła typu "marcin1996". Znałam hasło do fb mojego byłego, tylko dla przykładu zmieniłam imię i rok. To pokazuje jak głównie młode polaczki idą bardziej na prostotę niż na bezpieczeństwo.
9 9
odpowiedź