SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niestabilne prawo, biurokracja i koszty pracy - największe bariery dla sektora MSP

Przedsiębiorcy sektora MSP zapytani o największe bariery prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce wskazują w pierwszej kolejności na niestabilność prawa, nadmiar obowiązków biurokratycznych oraz koszty pracy - wynika z badania Maison&Partners.

Największą przeszkodą w prowadzeniu firm w Polsce jest skomplikowane i powielaczowe prawo. 76% badanych podziela taki pogląd.

Następnie badania najczęściej wskazywali na nadmiar obowiązków biurokratycznych, koszty pracy, skomplikowane prawo gospodarcze oraz wysokie podatki.

Przedsiębiorcy uszeregowali powyższe bariery wskazując na te, które ich zdaniem sprawiają najwięcej trudności w prowadzeniu firmy. Na liście TOP 5 barier kolejno znalazły się: koszty pracy (32%), niestabilność prawa (18%), nadmiar obowiązków biurokratycznych (11%), skomplikowane prawo gospodarcze (10%) i wysokie podatki (10%).

70% przedsiębiorców uznało brak środków finansowych (np. zbyt duże koszty zatrudnienia pracownika) za najważniejszy ich zdaniem powód niezatrudniania większej liczby pracowników w małych i średnich firmach.

W innej kategorii – najważniejszych barier w rozwoju firm w Polsce – na pierwszym miejscu wymienia się niejasność przepisów prawa (82%), nieprzychylne przedsiębiorcom prawo pracy (66%) oraz wymogi administracyjne (51%).

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w styczniu 2018 r., na reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników próbie firm sektora MSP (do 250 zatrudnionych), N=242.

Dołącz do dyskusji: Niestabilne prawo, biurokracja i koszty pracy - największe bariery dla sektora MSP

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Koszty pracy? Przy tak niskiej płacy minimalnej? Badylarze pewno chcieliby robola za miseczkę ryżu dziennie, 7 dni w tygodniu, 12 godzin dziennie.
odpowiedź
User
Szyszka
Koszty pracy? Przy tak niskiej płacy minimalnej? Badylarze pewno chcieliby robola za miseczkę ryżu dziennie, 7 dni w tygodniu, 12 godzin dziennie.


Wysokie koszty pracy, to nie pensja minimalna, tylko suma danin, jaką pracodawca odprowadza zatrudniając pracownika. Jeśli zatrudniasz średniego szczebla specjalistę, chcąc by zarobił 5 tys zł, koszt dla pracodawcy to ponad 9 tys zł. Ale jak Mis społeczny założy firmę i będzie kogoś zatrudniał to sam sie przekona jacy to źli są pracodawcy.
odpowiedź