SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie lotniska przyjęły w ubiegłym roku ponad 40 mln pasażerów (infografika)

W 2017 roku polskie lotniska obsłużyły ok. 40,026 mln pasażerów. To o ponad 6 mln więcej niż przed rokiem.

Liderami pod względem obsłużonych w 2017 roku pasażerów są porty w Warszawie (15,752 mln), Krakowie (5,835 mln), Gdańsku (4,6 mln) i Katowicach (3,893 mln podróżnych). W porównaniu z ubiegłym rokiem, polskie lotniska obsłużyły o ponad 6 mln pasażerów więcej, a wzrost w skali roku wyniósł ok. 17,7 procenta.

Ranking otwiera warszawskie Lotnisko Chopina, które w 2017 r., z którego odleciało 15,752 mln pasażerów, czyli aż o 2,8 mln osób więcej niż rok wcześniej. Rekordowym miesiącem dla portu był lipiec, gdy odprawiono aż 1,7 mln osób. Jednak z powodów problemów z handlingiem i obsługą pasażerów, jakie miała firma LS Airport Services, co drugi lot w miesiącu był opóźniony.

Największym procentowym wzrostem liczby pasażerów może pochwalić się lotnisko w Szymanach, które obsłużyło o 122 proc. więcej pasażerów w relacji rdr (105 tys. osób) oraz Zielona Góra ze wzrostem na poziomie 88,3 proc. (18 tys. osób).

Z największych portów jedynie podwarszawski Modlin tkwi w stagnacji. Ze wstępnych rachunków wynika, że liczba pasażerów w ciągu roku wzrosła jedynie o 70 tys. podróżnych. W tym porcie mamy jednak do czynienia ze sporem udziałowców, czego efektem jest zablokowana rozbudowa lotniska.

Spore odbicie widać już w Bydgoszczy – choć lotnisko obsłużyło w zeszłym roku 331,3 tys. pasażerów (spadek o 1,8 proc.), to w ostatnich dwóch miesiącach tego roku liczba pasażerów rosła odpowiednio o 38 proc. w listopadzie i 15,7 proc. w grudniu rok do roku. To przede wszystkim efekt nowych kierunków, czyli lotów do Lwowa (LOT) i Londynu Luton (Ryanair), a także zwiększenia częstotliwości rejsów do Frankfurtu przez Lufthansę.

Znaczącą większość ruchu lotniczego w Polsce obsługują duże lotniska. Porty odprawiające powyżej miliona pasażerów rocznie odpowiadają za przelot 94,2 proc. wszystkich pasażerów. Tylko z Lotniska Chopina odleciało 39,4 proc. wszystkich klientów polskich lotnisk.


Serwis Fly4free.pl statystyki prezentuje na podstawie obliczeń z 13 spośród na 15 lotnisk – w przypadku portów w Łodzi i Rzeszowie podane są dane do końca listopada (pozostałe obliczenia są w toku). Dane dla lotnisk w Gdańsku, Szczecinie i Poznaniu to wstępne szacunki portów. Wszystkie wartości zaokrąglono do pełnych tysięcy.

 

Dołącz do dyskusji: Polskie lotniska przyjęły w ubiegłym roku ponad 40 mln pasażerów (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl