SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZUS podał, ile wynoszą najwyższe emerytury w Polsce

Najwyższa emerytura wypłacana jest na Śląsku - poinformował PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podając ile dostaje co miesiąc ten emeryt i jak długi ma staż pracy. Wśród kobiet najwyższe świadczenie pobiera mieszkanka woj. kujawsko-pomorskiego.

PAP / Marcin BieleckiPAP / Marcin Bielecki

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że po tegorocznej waloryzacji świadczeń znacząco wzrosła liczba osób pobierających emerytury powyżej 7 tys. zł brutto.

W marcu 2023 r. wynosiła ona 258,8 tys., a w marcu tego roku osiągnęła 473 tys., czyli jest wyższa o 82,7 proc. Emerytury ponad 10 tys. zł brutto pobiera 91,3 tys. osób, w tym 3,7 tys. świadczeniobiorców, których świadczenie przekracza 15 tys. zł brutto.

- Osoby otrzymujące wysokie emerytury to seniorzy, którzy odłożyli decyzję o zakończeniu pracy na później. Odznaczają się oni bardzo długim stażem pracy. Nie bez znaczenia były także ich zarobki - powiedział rzecznik ZUS.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Najwyższą emeryturę wypłaca ZUS na Śląsku. - Mężczyzna co miesiąc otrzymuje świadczenie w wysokości ponad 48 tys. zł. Jego staż pracy to 62 lata. Przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat. Nieco mniejsze świadczenie otrzymuje mężczyzna z Warszawy. Może on liczyć na emeryturę w wysokości około 40 tys. Karierę zawodową zakończył w wieku 85 lat. Może pochwalić się stażem pracy, który wynosi 59 lat - poinformował rzecznik ZUS.

Zaznaczył, że wśród rekordzistów są też kobiety. - Przykładem jest mieszkanka woj. kujawsko-pomorskiego. ZUS przekazuje jej co miesiąc ponad 37 tys. zł. Kobieta przeszła na emeryturę w wieku 81 lat. Jej staż pracy to 61 lat - dodał Żebrowski.

Najwyższa emerytura w Polsce: ile dostaje kobieta, a ile mężczyzna

Zwrócił uwagę, że żaden przepis nie reguluje obowiązku przejścia na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, który w Polsce dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

- Emerytura to prawo, przywilej, a nie przymus. Jest to indywidualna decyzja każdej osoby, kiedy po osiągnięciu odpowiedniego wieku sama zdecyduje, w którym momencie swojego życia chce skorzystać z przysługujących uprawnień emerytalnych - przypomniał rzecznik.

Podkreślił, że decyzja o zakończeniu aktywności zawodowej jest jedną z ważniejszych w życiu, dlatego warto podjąć ją świadomie. Zachęcił do skorzystania z pomocy doradcy emerytalnego.

- Zachęcamy, aby przed złożeniem wniosku i ostatecznym postanowieniu o przejściu na zasłużony odpoczynek porozmawiać z doradcą emerytalnym, który nie tylko wyliczy w kalkulatorze emerytalnym przewidywaną wysokość emerytury, ale również po przeprowadzeniu symulacji poinformuje, o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy pracować dłużej. Doradzi także, kiedy najkorzystniej przejść na świadczenie - dodał Żebrowski.

Dołącz do dyskusji: ZUS podał, ile wynoszą najwyższe emerytury w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl