SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bez głównej nagrody w konkursie NBP na najlepszego dziennikarza ekonomicznego

W organizowanym przez Narodowy Bank Polski konkursie im. Władysława Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych nagrody przyznano m.in. osobom z TVP3, „Rzeczpospolitej”, Telewizji Republika i „Gazety Bankowej”. Nie wskazano natomiast Dziennikarza Ekonomicznego 2020 roku.

W kategorii Polityka pieniężna i stabilność finansowa nagrodzony został Stanisław Koczot z „Gazety Bankowej” za artykuł „Zapnijcie pasy, bądźcie gotowi!”. - Nagroda za podjęcie ważnego i aktualnego tematu, a także przybliżenie czytelnikowi możliwych skutków pandemii dla gospodarki światowej, a w szczególności dla stabilności światowego systemu finansowego - uzasadniono.

Kinga Wasilewska z TVP3 Bydgoszcz otrzymała nagrodę w kategorii Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna za program „Spiszmy się jak na rolników przystało!”. - Za walory edukacyjne programu, jak również promowanie osiągnięć polskiego rolnictwa oraz wizerunku współczesnego gospodarza - brzmi uzasadnienie.

W kategorii Felieton lub analiza przyznano dwie nagrody. Filip Lamański z „Obserwatora Gospodarczego” został wyróżniony za artykuł „O co chodzi z Centralnym Portem Komunikacyjnym?” („za próbę zmierzenia się z pytaniem o zasadność budowy w Polsce centralnego portu lotniczego i ocenę korzyści płynących z tego przedsięwzięcia dla gospodarki”), a Krystian Kaźmierczyk za program „Biznes Polska” w Telewizji Republika („za różnorodność podejmowanych tematów, ich ciekawy dobór i aktualność”).

W kategorii Wywiad nagrodę przyznano Grzegorzowi Siemionczykowi z „Rzeczpospolitej” za rozmowę zatytułowaną „Nie potrzebujemy więcej zasobów, by się rozwijać”. - Za kompleksowe ukazanie perspektyw zużycia surowców i postępu technologicznego jako warunków zrównoważonego rozwoju świata. Za ciekawą i dynamiczna rozmowę, w której ukazano pożądany kierunek rozwoju ludzkości w jego gospodarczych aspektach - uzasadniono.

W kategorii Problematyka regionalna przyznane zostały dwie nagrody. Anna Rudy z „Tygodnika Zamojskiego” została nagrodzona za artykuł „Czy ASF doprowadzi do upadku hodowli świń na Zamojszczyźnie?” („za podjęcie problemu ograniczeń produkcji zwierzęcej na Zamojszczyźnie i potencjalne skutki zaniechań w tej dziedzinie”), a redakcja TVP3 Rzeszów za materiał „Regionalne tarcze antykryzysowe” zrealizowany z cyklu „Gospodarka w kwarantannie” („za podjęcie aktualnego tematu, ważnego zarówno dla całej polskiej gospodarki, jak i dla konkretnego regionu, a także za wysokie walory praktyczne programu”).

Nagrody zostały przyznane za prace wybrane spośród zgłoszonych publikacji, które ukazały się od 30 września ub.r. do 9 października br. Kapituła konkursu im. Władysława Grabskiego, pod przewodnictwem prof. Adama Budnikowskiego, nie wyłoniła natomiast laureata nagrody głównej i nie przyznała tytułu Dziennikarza Ekonomicznego 2020 roku.

Prezes NBP Adam Glapiński podkreślił wyjątkową rolę i wartość mediów, zwłaszcza w sytuacji wywołanej przez koronawirusa, który uniemożliwił spotkanie podczas gali. Nawiązał do ostatniego przeprowadzonego na zlecenie NBP „Badania świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków”. Jego wyniki - jak zaznaczył NBP - pokazują, że klarowne mówienie, pisanie o ekonomii, mądre wyjaśnianie, tłumaczenie jest dla społeczeństwa bardzo ważne. „To kolejny dowód na to, jak istotne jest budowanie lepszego zrozumienia pojęć gospodarki i rozwoju. A to jest właśnie państwa wyjątkowa rola” – powiedział dziennikarzom szef banku centralnego.

To osiemnasta edycja Konkursu im. Władysława Grabskiego. Są w nim wyróżniania dziennikarze i redakcje, które w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniają skomplikowane zagadnienia gospodarcze, przyczyniając się do podnoszenia poziomu wiedzy ekonomicznej Polaków.

W ub.r. Dziennikarzem Ekonomicznym Roku w konkursie został Rafał Woś z „Tygodnika Powszechnego”.

Laureaci i wyróżnieni w konkursie otrzymują statuetkę oraz nagrodę wartości 10 tys. zł. W skład kapituły konkursu w tym roku wchodzili: Adam Budnikowski, Michał Karnowski, Grażyna Ancyparowicz, Rafał Sura, Danuta Holecka, Krzysztof Skowroński, Wojciech Surmacz i Maciej Wośko.

Dołącz do dyskusji: Bez głównej nagrody w konkursie NBP na najlepszego dziennikarza ekonomicznego

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ebro
Rozbawił mnie skład jury. Szczególnie Holecka, Skowroński, Karnowski.
odpowiedź
User
Pinta
Danuta Holecka.
Wiadomo, bierze pensję , więc się zna na ekonomii.
odpowiedź
User
Balcerowicz
Kiedyś to był znaczący konkurs nagradzający liczących się dziennikarzy ekonomicznych. Teraz nagradzają za analizę skutków pomoru świń na Zamojszczyźnie.
odpowiedź