SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Narodowy Fundusz Zdrowia ukarany, dyskryminował kontrahentów

Narodowy Fundusz Zdrowia dyskryminował część potencjalnych kontrahentów, którzy chcieli sprzedawać przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze na terenie województwa śląskiego. Praktyka ograniczająca konkurencję trwała w latach 2008-2011 – wykazał UOKiK.

Postępowanie antymonopolowe przeciwko Funduszowi zostało wszczęte w czerwcu 2011 r. UOKiK  zwrócił uwagę na zasady dotyczące zawierania umów w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne (m.in. protezy, obuwie ortopedyczne czy wózki inwalidzkie) i środki pomocnicze (np. aparaty słuchowe lub soczewki kontaktowe lecznicze) stosowane przez śląski oddział NFZ. Analiza Urzędu wykazała, że w latach 2008-2011 uzależniał on podpisanie umowy od posiadania przez potencjalnych kontrahentów przynajmniej jednego własnego punktu udzielania świadczeń na terenie województwa śląskiego. Tym samym nie było możliwe zawarcie umowy z NFZ przez podmiot działający na szczeblu hurtowym, który chciałby na tym terenie świadczyć usługi wyłącznie za pośrednictwem podwykonawców (aptek, sklepów medycznych). W ciągu trzech lat kilkukrotnie doszło do odmowy podpisania umowy z tego powodu.

Taka praktyka nie wynikała z przepisów prawa, nie była również uzasadniona względami ekonomicznymi lub organizacyjnymi. Jej skutkiem było uniemożliwienie udzielania świadczeń na terenie woj. śląskiego przez podmioty, które nie posiadały tam własnej placówki. Skutki działań NFZ były także niekorzystne dla podwykonawców niemogących świadczyć zleconych im usług. Godziły również w interesy osób ubezpieczonych z uwagi na zmniejszenie dostępnej oferty rynkowej.

Za nadużywanie pozycji dominującej prezes UOKiK nałożyła na Narodowy Fundusz Zdrowia karę finansową w wysokości ponad  300 tys. zł (317 026 zł).

Decyzja nie jest ostateczna. NFZ odwołał się do sądu.

Narodowy Fundusz Zdrowia posiada monopol na rynku organizowania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – to jedyny podmiot uprawniony do zarządzania pieniędzmi pochodzącymi ze składek zdrowotnych. Leczenie pacjentów czy sprzedaż wyrobów medycznych na rzecz osób objętych powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym oraz otrzymanie refundacji jest możliwe tylko po podpisaniu umowy z NFZ.

Dołącz do dyskusji: Narodowy Fundusz Zdrowia ukarany, dyskryminował kontrahentów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl