SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nastolatki chcą być youtuberkami, instagramerkami i tiktokerkami

Prawie połowa dziewcząt w wieku 10-15 lat uznała prowadzenie kanału w mediach społecznościowych (YouTube, Instagram czy Tiktok) za atrakcyjne zajęcie zawodowe, w których widzą siebie w przyszłości - pokazują wyniki badania IQS. Spore rozbieżności  widać między matkami i córkami w podejściu do studiów wyższych.

fot. Flickr.comfot. Flickr.com

Matki i córki rozmijają się w swoich marzeniach nt. przyszłych zawodów córek - wynika z badania  „Aspiracje dziewczynek w Polsce”, zrealizowanego przez IQS dla nowo powstającej organizacji Inspiring Girls Polska, będącej częścią międzynarodowej grupy.

Kim chcą być w przyszłości dziewczęta?

Niemal połowa dziewcząt (48 proc.) w wieku 10-15 lat uznała prowadzenie kanału w mediach społecznościowych, takich jak YouTube, Instagram czy Tiktok, za atrakcyjne zajęcie zawodowe, w których widzą siebie w przyszłości. Co piąta nastolatka chce się zająć w przyszłości projektowaniem stron internetowych lub grafiką komputerową, co dziesiąta - programowaniem. 18 proc. nastolatek widzi swoją przyszłość w zawodach prawniczych, nieco mniej marzy o karierze nauczycielki, przedszkolanki, dietetyczki lub trenerki osobistej.

44 proc. matek podało przynajmniej jeden taki sam zawód, jaki wskazała również ich córka.

Na liście TOP3 zawodów, co do których zarówno matki, jak i córki wykazywały największą zgodność, znajdują się jeszcze graficzka komputerowa (zaliczana do zawodów przyszłości) oraz zawody prawnicze.

Aż 86 proc. matek chce posłać córki na studia wyższe. Najczęściej wskazywane kierunki to weterynaria, kosmetologia, architektura, architektura wnętrz, informatyka i anglistyka.

59 proc. pytanych nastolatek deklaruje, że chce podjąć studia wyższe. Preferowane kierunki to weterynaria, kosmetologia lub filologia angielska.

- Dziewczynkom brakuje inspirujących wzorców i zdane są na media społecznościowe. Stąd tak bardzo ważne dla ich przyszłych szans rozwojowych jest to, żeby właśnie na tym wczesnym etapie pokazać im różnorodność wyborów i możliwości życiowych - zawody, ścieżki rozwoju, role.  Tysiące kobiet robią niesamowite rzeczy, zmieniają świat, leczą, zarządzają, odkrywają – dziewczynki muszą się o tym dowiedzieć! Tym właśnie - łączeniem dziewczynek z role models - będziemy się zajmować w Fundacji Inspiring Girls Polska - wyjaśnia Eliza Durka.

Przyszłość dziewczynek oczami matek i córek

W opiniach matek ścierają się poglądy na temat przyszłej profesji córek. 41 proc. badanych matek chciałoby, by praca ich córek była ważna dla innych ludzi na świecie.

Co ciekawe, procent pozytywnych odpowiedzi zależał od wielkości zamieszkiwanej miejscowości - najmniejszy był na wsiach (35 proc. wskazań), a najwyższy w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców (50 proc. wskazań).

U 38 proc. badanych matek dominował natomiast pogląd, że lepiej gdyby ich córki w przyszłości skupiły się na sobie i swojej rodzinie. To przekonanie zdecydowanie częstsze jest u matek, w rodzinach których jest dobra sytuacja finansowa (41 proc. versus 32 proc. w rodzinach z gorszą sytuacją finansową).
 

Badanie „Aspiracje dziewczynek w Polsce” przeprowadzone zostało przez agencję badawczą IQS na zlecenie Inspiring Girls Polska. Badanie przeprowadzono w dniach 2-5 marca 2021 r. metodą CAWI na N=500 osobowej reprezentatywnej próbie dziewcząt w wieku 10- 15 lat oraz ich matek.

Dołącz do dyskusji: Nastolatki chcą być youtuberkami, instagramerkami i tiktokerkami

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
boomer
Koniec świata, gdybym był dyktatorem to bym skazał ich na karę śmierci
odpowiedź
User
Kambalarz
Ja tam w tym problemu nie widzę.

Te nieliczne dziewczyny, które się w tym okażą bardzo dobre, będą mogły z tego żyć.

Zdecydowana większość po dostawaniu tylko kilku-kilkunastu lajków/łapek w górę/serduszek/i to co tam jeszcze jest szybko da sobie spokój i pomyśli o zajęciu z którego rodzice będą bardziej zadowoleni.
odpowiedź
User
Anonim
Ja tam w tym problemu nie widzę.

Te nieliczne dziewczyny, które się w tym okażą bardzo dobre, będą mogły z tego żyć.

Zdecydowana większość po dostawaniu tylko kilku-kilkunastu lajków/łapek w górę/serduszek/i to co tam jeszcze jest szybko da sobie spokój i pomyśli o zajęciu z którego rodzice będą bardziej zadowoleni.


Albo doprowadzi do problemów z samooceną, stanów depresyjnych lub prób samobójczych ;)
odpowiedź