SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nastroje przedsiębiorców pogarszają się. Najgorzej w inwestycjach, optymizm na rynku pracy

Indeks nastrojów wśród przedsiębiorców Busometr ZPP na drugie półrocze 2019 r. wyniósł 48,8 pkt. (spadek z 55,6 pkt. w poprzednim półroczu), co oznacza, że nastroje przedsiębiorców się pogarszają. Nadal optymistyczne nastroje panują w obszarze rynku pracy (57,1 pkt.), ale za to mamy kompletny spadek w inwestycjach (35,4 pkt.). Jest to najniższy wynik w historii badania (od 2011 r.) przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wśród przedsiębiorców sektora małych i średnich firm.

Article

Najmniejsze obawy o sytuację gospodarczą jeśli chodzi o najbliższe półrocze wykazują przedsiębiorcy z sektora produkcyjnego oraz handlowego (tutaj wskaźnik osiągnął wartość kolejno 56,9 pkt. i 50,7 pkt.). Pesymistyczne nastroje wykazują natomiast przedsiębiorcy działający w sektorze usługowym (wartość wskaźnika wynosi 45,8 pkt.).

Na ogólną wartość indeksu wpłynął m.in. komponent "koniunktura gospodarcza", który aktualnie uplasował się na poziomie 49 pkt. Zaobserwować można spadek w porównaniu do poprzedniego półrocza (wówczas wartość komponentu wyniosła 55,6 pkt.). 31% przedsiębiorców spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej. 42% zakłada, że nie wystąpią istotne zmiany. Pozostali (27%) uważają, że nastąpi poprawa.

Bez względu na wielkość, region, sektor oraz staż przedsiębiorstwa na rynku, nastroje przedsiębiorców w obszarze badanym przez komponent "rynek pracy" kształtują się na optymistycznym poziomie (57,1 pkt.). W przypadku "płac" barometr wyniósł 58 pkt., przy czym 25% przedsiębiorców deklaruje zwiększenie wynagrodzenia. W zakresie "zatrudnienia" 22% ankietowanych planuje jego zwiększenie.

Tak optymistyczne nie są jednak nastroje przedsiębiorców w ramach "komponentu inwestycyjnego" – najnowszy odczyt to 35,4 pkt. (spadek o 9,6 pkt. w relacji do poprzedniego badania). 43% badanych w perspektywie najbliższego półrocza deklaruje, że będą inwestować. 57% nie planuje nowych inwestycji. Najbardziej optymistycznie nastawione do działań w tym zakresie są małe przedsiębiorstwa oraz działające w obrębie sektora produkcyjnego. Zdecydowanie dalekie od podejmowania planów inwestycyjnych są mikrofirmy.

Badanie zostało przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz firmę Maison&Partners w lipcu 2019 r., metodą CAWI (Computer Assisted Web Interviews - ankiety na panelu internetowym online). Do badania zostali zaproszeni przedstawiciele sektora MŚP. Łączna wielkość próby to N=609 respondentów. Struktura próby w badaniu jest reprezentatywna dla przedsiębiorstw w Polsce ze względu na wielkość firmy (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa)

Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP, jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższego półrocza. Na wartość indeksu wpływ mają trzy komponenty: koniunktury gospodarczej, rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz inwestycji. Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz firma Maison&Partners prowadzą badania wśród przedsiębiorców w oparciu o próbę zróżnicowaną ze względu na liczbę zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Busometr ZPP jest publikowany co pół roku. Badanie jest realizowane od 2011 r. Od trzech fal respondenci są rekrutowani z Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna, a nie jak dotychczas - z bazy ZPP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nastroje przedsiębiorców pogarszają się. Najgorzej w inwestycjach, optymizm na rynku pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl