SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nastroje społeczne Polaków gwałtownie spadają. Winna gospodarka

W grudniu wyraźnie spadły nastroje społeczne Polaków. W porównaniu do listopada, najbardziej pogorszyła się nasza ocena klimatu gospodarczego (o ponad -10 pkt.) - pokazują badania Ipsos.

fot. Shutterstock.comArticle

Wskaźnik optymizmu konsumentów w skali miesiąca spadł o 6 pkt., osiągając w grudniu wartość 101,63 pkt. O 10,38 pkt. gorszy jest wskaźnik klimatu gospodarczego. Po kilka punktów w grudniu straciły wskaźnik bieżący (- 8,49 pkt.), oczekiwań (-7,45 pkt.) oraz miernik skłonności do zakupów (-3,08 pkt.).

Nastroje w dół, winne zawirowania w gospodarce

Jak informuje Ipsos, liczne zapowiedzi prasowe na temat znaczących podwyżek cen energii i niezbyt wyraziste stanowisko rządu w tej sprawie na początku grudnia mogły spowodować lęk konsumentów przed podwyżką wszystkich cen na rynku. Również zapowiedź strajku nauczycieli skupionych w związku zawodowym Solidarność wzmogła niepewność społeczną w odniesieniu do najbliższych miesięcy.

Najwyraźniej, bo o ponad 10 pkt., spadł poziom klimatu gospodarczego. - To zawsze jest pochodną zapowiedzi podwyżek cen energii, która przebija dobre oceny dotychczasowego stanu gospodarki - oceniają eksperci instytutu.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 6 – 12 grudnia 2018 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Dołącz do dyskusji: Nastroje społeczne Polaków gwałtownie spadają. Winna gospodarka

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Wkrótce humory się poprawią. Zaczyna się sezon narciarski i Adrian będzie więcej optymistycznych fotek na Twittera wrzucał. A jak wiadomo szczęśliwy prezydent to szczęśliwy naród.
odpowiedź
User
Dodo
A w porównaniu z 2017 rzetelny dziennikarzu?
odpowiedź
User
uyut
naród się budzi koniec pis coraz bliżej
odpowiedź