SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nastroje społeczne Polaków mocno w dół

W grudniu 2016 r. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsosu wyraźnie spadł. Spadki zanotowały także pozostałe wskaźniki.

fot. Shutterstock.comArticle

WOK osiągnął w grudniu wartość 97,81 pkt., wskaźnik oceny klimatu gospodarczego - 90,69 pkt., wskaźnik skłonności do zakupów - 102,56 pkt., wskaźnik oceny bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej - 94,34 pkt., a wskaźnik oczekiwań wobec sytuacji społeczno-ekonomicznej Polski w najbliższych miesiącach - 101,61 pkt. To wartości wyraźnie niższe niż w listopadzie - odpowiednio o 4,71 pkt., 5,96 pkt., 3,88 pkt., 4,03 pkt. i 4,22 pkt.

Po wzroście wskaźników w listopadzie (względnym uspokojeniu sytuacji społeczno-politycznej) grudzień okazał się podobny do października. Według Ipsos, do ponownego spadku nastrojów społecznych przyczyniło się wiele wydarzeń związanych głównie z marszami protestacyjnymi środowisk opozycyjnych w dniu 13 grudnia, a także atakami mediów i opozycji wobec postaci posła PiS - Stanisława Piotrowicza.

Ponadto, doniesienia prasowe o słabszym niż projektował rząd wyniku PKB oraz o obniżeniu się poziomu inwestycji w gospodarce krajowej, wpłynęły wyraźnie na pogorszenie się klimatu gospodarczego.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 pkt. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego w dniach 9-13 grudnia 2016 r. na reprezentatywnej, losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nastroje społeczne Polaków mocno w dół

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olo
No i kto jest za to odpowiedzialny? Maryja Dziewica Niepokalanego Poczęcia? Oczywiście, że nie! To jest efekt "dobrej zmiany" i krucjaty Kaczyńskiego.
odpowiedź