SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W październiku utrzymują się wysokie nastroje społeczne Polaków

We październiku tego roku nastroje społeczne Polaków pozostały na prawie niezmienionym, wysokim poziomie w stosunku do września - pokazuje badanie Ipsos.

fot. Shutterstock.comArticle

Wskaźnik bieżący nastrojów społecznych wzrósł w październiku o 1,49 pkt. w porównaniu do września. Niewielki wzrost zanotowano także w przypadku klimatu gospodarczego, o 0,49 pkt.

Nieznacznie, w skali miesiąca spadły wskaźniki optymizmu konsumentów (-0,39 pkt.), oczekiwań (-0,39 pkt.) oraz skłonności do zakupów (-0,97 pkt.).

Analityce Ipsos wskazują, że sytuacja materialna własnych gospodarstw domowych i kraju postrzegana jest przez Polaków jako stabilna, bez wyraźnych zagrożeń. Wydarzenia polityczno-społeczne w kampanii przed wyborami do samorządów miały niewielki, wpływ na poziom optymizmu konsumentów.

- W obliczu wyborów do samorządów brak wyraźnych zmian w nastrojach społecznych może świadczyć o niewielkiej wierze Polaków w nadejście wyraźnych zmian, zarówno negatywnych jak i pozytywnych, w zarządzaniu lokalną gospodarką. Ciekawym jest brak zauważalnego wpływu zamieszania wokół reformy sądownictwa na nastroje społeczne - ocenia Ipsos.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 11 – 16 października 2018 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Dołącz do dyskusji: W październiku utrzymują się wysokie nastroje społeczne Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl