SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Nasz Dziennik” dalej pod kreską. Wykorzystał ponad 3 mln zł „zaskórniaków”

Spółka Spes, wydająca „Nasz Dziennik” i miesięcznik „Szlachetne Zdrowie”, w ub.r. przy niewielkim spadku przychodów zanotowała wzrost kosztów operacyjnych o ponad 20 proc. Jej strata netto zmalała z 605,1 do 542,3 tys. zł dzięki 3 mln zł wpływów finansowych.

o. Tadeusz Rydzyk (fot. AKPA)Article

Przychody ze sprzedaży egzemplarzowej „Naszego Dziennika” i „Szlachetnego Zdrowia” zmalały rok do roku z 13,76 do 12,82 mln zł, a z prenumeraty tego drugiego tytułu - z 558,9 do 506,1 tys. zł. Spadek nastąpił, mimo że jesienią ub.r. podwyższono ceny „Naszego Dziennika”, w poszczególne dni od od 40 groszy do 1 zł. Oba tytuły nie zostały zgłoszone do Polskich Badań Czytelnictwa, więc nie znamy ich zaudytowanych wyników sprzedażowych.

Z kolei reklamy i ogłoszenia przyniosły wydawcy w ub.r. 3,38 mln zł, wobec 2,95 mln zł rok wcześniej. W mediach związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem, także w Radiu Maryja i Telewizji Trwam, od kilku lat chętnie reklamują się państwowe instytucje i spółki. Niektóre informacje o ich wydatkach ujawniano w odpowiedzi na interpelacje poselskie.

Wpływy spółki ze sprzedaży towarów (m.in. książek w sklepie internetowym) zmalały z 737,1 do 690 tys. zł, a przychody określone jako pozostałe wzrosły z 308,1 do 344 tys. zł.

Prawie dwa razy więcej na prąd i papier

Podobnie jak inni wydawcy prasowi Spes odczuł w ub.r. wzrost cen energii elektrycznej i papieru - koszty zużycia materiałów i energii poszły w górę z 2,26 do 4,05 mln zł. Wydatki na wynagrodzenia zwiększyły się z 6,23 do 6,75 mln zł, na inne świadczenia pracownicze - z 1,19 do 1,26 mln zł, a na usługi obce - z 6,4 do 7,66 mln zł.

Na koniec ub.r. w spółce było zatrudnionych 80 pracowników (tyle samo co rok wcześniej), w tym 25 dziennikarzy i redaktorów, 12 osób zajmujących się składem i korektą oraz 9 w dziale kadr i księgowości. Łączne koszty operacyjne Spes zwiększyły się o 21,3 proc. do 20,9 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Rentowność na poziomie sprzedażowym pogorszyła się z 704,6 tys. zł zysku do 3,18 mln zł straty. Natomiast rentowność brutto i netto nieco się poprawiła, głównie dzięki spadkowi pozostałych kosztów operacyjnych z 1,36 mln do 513,5 tys. zł (koszty aktualizacji wartości aktywów niefinansowych zmalały z 1,15 mln do 311,1 tys. zł) orz wzrostowi wpływów finansowych z 13,4 tys. do 3 mln zł.

Te ostatnie poszybowały w górę, ponieważ firma wykorzystała część pieniędzy, które leżały na rachunkach i lokatach: na koniec 2021 roku było to 5,23 mln zł, a rok później 1,73 mln zł.

Strata brutto Spes zmalała z 575,2 do 528,3 ty. zł, a strata netto - z 605,1 do 542,3 tys. zł. Na koniec ub.r. kapitał własny wydawcy wynosił 5,75 mln zł, wobec 6,29 mln zł przed rokiem.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2022, a poprzedni - 2021

Dołącz do dyskusji: „Nasz Dziennik” dalej pod kreską. Wykorzystał ponad 3 mln zł „zaskórniaków”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Były wyborca PiS
Tak jak ma Kościół katolicki w dzisiejszej Polsce dobrze, tak nie miał przez 1000 lat. Rydzyk dostaje samochody od bezdomnego, dostał prezent w postaci minimum 325 mln na pseudo działa, do tego ciągle słyszymy o kolejnych mln czy tys zł na kosz biednego redemptorysty. Ludzie otwórzcie oczy i nie głosujcie na PiS i jego partie satelity.
odpowiedź
User
Danuta
Pis pewnie dorzuci kasy ze spółek skarbu państwa. A Orlen i koncerny energetyczne doją Polaków na wysokich marżach. A ilu tam ma etaty pisowskich pasożytów dostających po 50-100 tysięcy miesięcznie.Ci ludzie najczęściej nie pracują a okradają nas przez wysokie, niezasłużone pensje. A te pieniądze powinny pójść chociażby na służbę zdrowia a nie do kieszenie pisowskich oligarchów.
odpowiedź
User
P
Rydzyk nie rozliczył się z pieniędzy z ratowania stoczni, z nadajników na Uralu i nienawiści do innych ludzi i poglądów. Oby go rozliczyli tu na ziemii jeszcze sprawiedliwie.
odpowiedź