SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NBP nie widzi potrzeby przedłużenia umowy o elastyczną linię kredytową z MFW

Narodowy Bank Polski (NBP) nie widzi potrzeby przedłużenia umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) o elastyczną linię kredytową, poinformował w piątek bank centralny. Zarząd NBP podkreślił jednak, że jeżeli rząd uważa to za konieczne, to NBP poprze jego działania.

"Analizy NBP w zakresie uwarunkowań makroekonomicznych gospodarki polskiej i regionalnej oraz prognoz rozwoju gospodarek świata, a także obserwowany w ostatnim okresie znaczny przyrost rezerw walutowych NBP, nie wskazują na potrzebę ubiegania się o uzyskanie dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej (FCL) MFW" - czytamy w komunikacie.

Zarząd banku centralnego uważa jednak, że jeżeli Rząd RP widzi potrzebę zawarcia nowego porozumienia o udostępnieniu FCL wynikającą np. z sytuacji fiskalnej, NBP będzie gotów - po zapoznaniu się z rządowymi analizami - poprzeć starania Rządu w tym zakresie.

"Ponadto należy zwrócić uwagę, że stabilna sytuacja makroekonomiczna kraju daje NBP podstawy do poparcia wyrażanej przez Rząd RP gotowości Polski do zasilenia MFW w dodatkowe środki w formie pożyczki dwustronnej. Dlatego NBP deklaruje wsparcie działań Rządu w tym zakresie po zawarciu porozumienia z NBP dotyczącego warunków finansowania oraz wzajemnych relacji i rozliczeń między Rządem RP a NBP" - czytamy dalej.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy otworzył dla Polski linię kredytową a ponad 20,5 mld dolarów w maju 2009 r. W ocenie ministra finansów Jacka Rostowskiego ta decyzja wyraźnie zwiększyła bezpieczeństwo polskiej gospodarki, a wzmocnienie rezerw walutowych wpłynęło przede wszystkim na stabilizację złotego.

Dlatego już w listopadzie ub. r. Rostowski zapowiedział, że będzie wnioskował o przedłużenie obowiązywania tej umowy. Argumentował wówczas, że choć poziom rezerw w NBP jest wystarczający, to "nadal warto posiadać środki na ewentualne starcie z rynkami".

Według założeń Elastyczna Linia Kredytowa (Flexible Credit Line) to instrument skierowany do państw znajdujących się w dobrej sytuacji gospodarczej, jednak borykających lub mogących napotkać na przejściowe problemy związane z pozyskaniem finansowania. W przeciwieństwie do standardowych narzędzi wsparcia stosowanych przez MFW zagwarantowanie tych środków nie jest związane z żadnymi dodatkowymi warunkami. Nie są znane także koszty utrzymywania takiej linii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NBP nie widzi potrzeby przedłużenia umowy o elastyczną linię kredytową z MFW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl