SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NBP po oskarżeniach francuskiej ilustratorki o plagiat wycofuje plakat promujący widowisko „Wolność we krwi”

Narodowy Bank Polski zdecydował się, że nie będzie już korzystać z grafiki promującej zaplanowane na 15 sierpnia br. widowisko  „Wolność we krwi” przygotowane w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Francuska ilustratorka Malika Favre oskarżyła instytucję o plagiat, określając jej działanie jako bezwstydne.

NBP w ramach działań upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości organizuje w najbliższą środę wieczorem o godz. 20.30 na placu Piłsudskiego w Warszawie widowisko muzyczne „Wolność we krwi”. Tego dnia w 16 miastach Polski odbędą się pikniki rodzinne, gdzie będzie można obejrzeć transmisję widowiska.

Akcja spektaklu „Wolność we krwi” skupia się wokół losów zwykłej polskiej rodziny ukazanych w kontekście wybranych wydarzeń historycznych i ekonomicznych z lat 1918-2018. Wystąpią w nim m.in. Radosław Pazura, Katarzyna Dereń, Dominika Ostałowska, Mateusz Banasiuk, Kazimiera Utrata, Wiktoria Gąsiewska, Jerzy Grzechnik, Dariusz Jakubowski, Bogdan Kalus, Marek Molak, Natan Paszek, Mateusz Jakubiec, Przemysław Cypryański, Maria Tyszkiewicz, Joanna Moro, Franek Kalinowski, Marek Kaliszuk, Artur Chamski, Wojciech Banasik, Jacek Lenartowicz, Antek Scardinia, Marcin Rogacewicz, Robert Koszucki, Darek Kordek, Sebastian Cybulski, Jarosław Jakimowicz i inni.

NBP promuje widowisko głównie w internecie, m.in. na swoich kanałach w mediach społecznościowych. Wykorzystuje do tego nie tylko grafiki, ale też spot wideo.

Na jednej z grafik zapraszających na wydarzenie pokazano mężczyznę, który rozpościera w górę ręce. Pada na niego światło rzucające cień, na którym widać parę uniesionych. Obraz utrzymany jest w biało-czerwono-czarnej kolorystyce.

Na grafikę tę zwróciła uwagę francuska ilustratorka Malika Favre, współpracująca m.in. z „New Yorker”. Na Twitterze, odznaczając NBP napisała: „Narodowy Bank Polski wykorzystuje jawną kopię mojej ilustracji z 2015 roku na BAFTA w swojej kampanii online i na plakatach w całej Warszawie. Bezczelne”. Nad wpisem umieściła obie grafiki obok.

Jej ilustracja powstała w 2015 roku. Została przygotowana na przyznanie nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej. Na niej również widać postać mężczyzny z rozpostartymi ramionami, które oświetlone przez reflektor rzucają cień skrzydeł.

NBP ubolewa

Narodowy Bank Polski w czwartek popołudniu wydał komunikat w związku z tymi oskarżeniami. Wyraził w nim ubolewanie, zobowiązał się, że nie będzie już z tej grafiki korzystać. Zapowiedział też, że jeśli tylko będzie to konieczne, podejmie stosowne kroki prawne w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

„Narodowy Bank Polski z zaskoczeniem przyjął informację dotyczącą jednej z grafik zapowiadających widowisko „Wolność we krwi” (15 sierpnia godz. 20.30, Plac Piłsudskiego w Warszawie) i wyraża w tej sprawie ubolewanie. W zaistniałej sytuacji NBP zaprzestał korzystania ze wspomnianej grafiki. Jeżeli okaże się to zasadne, zostaną podjęte inne działania, w tym także stosowne kroki prawne” - czytamy w oświadczeniu banku.

Nie udało nam się ustalić, kto jest autorem oskarżonego o plagiat plakatu.

Dołącz do dyskusji: NBP po oskarżeniach francuskiej ilustratorki o plagiat wycofuje plakat promujący widowisko „Wolność we krwi”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
ale jaja.
odpowiedź
User
teraz już wiadomo
NBP to złodzieje na różnych polach.
odpowiedź
User
YKK
"Dobra zmiana" w pigułce czyli kopiować cudze pomysły też trzeba umieć.
odpowiedź