SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nepentes: liczymy na dalszą poprawę przychodów z eksportu

Nepentes liczy na dalszą poprawę przychodów z eksportu i osiągnięcie zysku netto przez spółki z Rumunii i Bułgarii w tym roku, podała spółka w komunikacie.

„Spodziewamy się dalszej poprawy przychodów z eksportu i osiągnięcia w tym roku dodatniej rentowności netto naszych spółek zależnych w Rumunii i Bułgarii”- powiedział prezes Nepentes Łukasz Butruk, cytowany w komunikacie.

Udział przychodów ze sprzedaży eksportowej w przychodach ogółem wyniósł ponad 17% w I półroczu tego roku i był wyższy o 10,9 pkt. proc.  w skali roku.

„Pomimo pogorszenia się sytuacji ekonomicznej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej konsekwentnie zwiększamy sprzedaż i udziały rynkowe produktów Nepentes na głównych rynkach eksportowych”- powiedział prezes.

W I półr. sprzedaż preparatów dermokosmetycznych Nepentes wzrosła o ponad 12% r/r. Sprzedaż produktów własnych Nepentes, wzrosła w pierwszym półroczu o 7,2%.

Spółka podała, że eksport produktów Emolium do Rosji osiąga bardzo dobre wyniki. W I  półr. sprzedaż do Rosji wyniosła 2,3 mln zł i bezpośrednio kontrybuowała do zysku spółki.

Zysk netto Nepentesa w I półr. wyniósł 8,4 mln zł i był niższy o 24,7% w skali roku. Zysk operacyjny wyniósł 10,5 mln zł i był niższy o 14,5% r/r.

„Na taki stan rzeczy złożyły się dwa podstawowe czynniki. Po pierwsze na niższy wynik wpłynęło zakończenie inwestycji w Chociwiu i związane z tym koszty utrzymania dwóch fabryk wraz z kosztami przeniesienia produkcji. Po drugie, dynamika rynku w pierwszym półroczu 2010 roku była zdecydowanie niższa niż pierwotnie zakładano”- powiedział prezes.

Spółka podała, że do nowej fabryki w Chociwiu została przeniesiona cała produkcja dermokosmetyków z zakładu w Łodzi. Uruchomienie fabryki w Chociwiu jest zakończeniem pierwszego etapu inwestycyjnego i umożliwi rozpoczęcie amortyzacji środków trwałych zakupionych w ramach tej inwestycji.

Marża brutto na sprzedaży wzrosła w I poł. roku do 56,2% wobec 55,6% rok wcześniej. Marże operacyjna i netto pozostały na dwucyfrowym poziomie i wyniosły odpowiednio 16,2% i 12,9%.

Przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 64,5mln zł, utrzymując się na poziomie zbliżonym do I półr. 2009 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nepentes: liczymy na dalszą poprawę przychodów z eksportu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl