SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netia chce osiągnąć zysk netto za 3 lata

Netia planuje osiągnąć 1 mln klientów usług szerokopasmowego internetu w perspektywie 3 lat, na co przeznaczy w tym okresie 700 mln zł.

Poinformował w środę prezes spółki Mirosław Godlewski. Również za ok. 3 lata spółka spodziewa się wypracować zysk netto. W ogłoszonej w środę strategii Netia nie wyklucza fuzji z operatorem sieci Play, spółką P4.

"Jeśli chodzi o milion klientów, to mówimy o średnioterminowej perspektywie, ok. 3 lat" - powiedział Godlewski podczas konferencji prasowej.

Netia chce, by na koniec 2007 roku liczba jej klientów szerokopasmowego internetu przekroczyła 200 tys. osób. Obecnie jest to nieco ponad 100 tys., z czego na własnej infrastrukturze - ok. 60 tys.

"W przypadku zysku netto, będzie podobny scenariusz, jak w przypadku EBITDA. Zysk netto możemy osiągnąć mniej więcej za trzy lata" - powiedział Jon Eastick, dyrektor finansowy Netii.

Strategia Netii zakłada, iż do 2009 roku nastąpi duży wzrost zysku operacyjnego przed amortyzacja (EBITDA), a do 2010 - spółka będzie generowała pozytywne przepływy gotówkowe.

W 2007 roku przychody Netii mają wynieść 830-865 mln zł wobec 862,06 mln zł w 2006 roku, jednak spółka oczekuje skokowego wzrostu przychodów w przyszłym roku. Netia chce, by jej przychody rosły najszybciej spośród wszystkich operatorów telekomunikacyjnych działających na polskim rynku.

"Pozyskane w tym roku ponad 200 tys. klientów będzie przynosić przychody w 2008 roku" - powiedział Godlewski.

Strategia zakłada możliwość fuzji P4 i Netii.
"Jest to naturalne i taki ruch powinniśmy mieć w naszej strategii jako wizję. Pod koniec roku 2008 chcemy podjąć decyzję, czy dojdzie do fuzji" - powiedział prezes.

Według podpisanej w lutym umowy, P4 podwyższy kapitał i zapłaci akcjami za przejęcie spółki Germanos Polska, operatora kilkuset punktów sprzedaży. Po sfinalizowaniu transakcji 22% kapitału P4 będzie miał Tollerton (właściciel Germanosa), Netia będzie miała 23,4% (wobec 30% obecnie), a islandzki fundusz Novator - 54,6% (wobec 70%). Transakcja ma zostać zamknięta do końca kwietnia. Novator ma też 25,68% akcji Netii.

Godlewski podkreślił, że aby fuzja doszła do skutku, muszą być spełnione określone kryteria, takie jak realizacja założeń budżetowych P4 i Netii oraz oszacowanie synergii, jakie wynikałyby z fuzji.

Spółka pracuje też nad rozwojem usług mobilnych dla biznesu, które mają byc oferowana pod marką "Netia".

"Nasz plan jest taki, żeby na rynku pojawić się w 2008 roku. Pilotażowo wystartujemy w 2007 roku" - powiedział członek zarządu Piotr Czapski.

W III kw. br. Netia chce również uruchomić komercyjnie WLR na sieci TP SA, natomiast usługi oparte na uwolnieniu pętli lokalnej chce wprowadzić w II połowie tego roku.

Netia planuje 700 mln zł inwestycji - środki chce pozyskać z pożyczek bankowych, a w drugiej fazie - prawdopodobnie emisją obligacji. Eastrick powiedział, że nie sądzi, aby była potrzeba zwrócenia się o środki na ten cel do akcjonariuszy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Netia chce osiągnąć zysk netto za 3 lata

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl