SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Newsweek Polska" musi opublikować sprostowanie po tekście o Piotrze Dudzie

Wyrok w sprawie tygodnika „Newsweek Polska” i Piotra Dudy wydał w czwartek Sąd Najwyższy, potwierdzając orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Dotyczy on tekstu, w którym stwierdzono, że szef NSZZ „Solidarność” spędził luksusowe wakacje na koszt związku zawodowego. Tygodnik musi opublikować sprostowanie.

Tekst w tygodniku Tomasza Lisa ukazał się w kwietniu 2016 roku. W materiale „Zemsta za Kacperka” Wojciech Cieśla oraz Michał Krzymowski napisali, że Piotr Duda spędzał luksusowe wakacje na koszt „Solidarności”. W tekście znalazły się szczegóły wskazujące na to, że szef związku korzystał z drogiego hotelu, pił wykwintne trunki, a jego pies Kacperek miał dostawać specjalną, droższą karmę.

Sprawa miała charakter formalny – chodziło w niej o ustalenie, czy żądający sprostowania (Piotr Duda - przyp.red.) spełnił warunki formalne, wymagane przez Prawo prasowe.

Według pełnomocnika „Newsweek Polska”, niedopuszczalny był fakt, że pismo w imieniu szefa „Solidarności” wysłał związek. Kwestionowany był także termin otrzymania wniosku o sprostowanie. Według redaktora naczelnego gazety Tomasza Lisa, nie dotrzymano ustawowego terminu 21 dni. Choć pismo w tej sprawie miał dostać, według niego nie było dowodu na to, „że jest to sprostowanie”. Sąd jednak uznał, że skoro odmówił publikacji sprostowania, to jest to dowód na to, że do redakcji pismo dotarło. Kwestionowano także tytuł przesłanego oświadczenia - sąd ten wniosek również oddalił.

Wyrok Sądu Najwyższego tym samym potwierdził orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Jako pierwszy poinformował o tym „Dziennik Gazeta Prawna”.

Według danych ZKDP średnia sprzedaż ogółem „Newsweek Polska” w kwietniu br. wyniosła 92 540 egz., po spadku o 16,40 proc.

 

Dołącz do dyskusji: "Newsweek Polska" musi opublikować sprostowanie po tekście o Piotrze Dudzie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pankracy
Najgorsze jest to, że wyrok zdążyli wydać dzielni, niezależni i antypisowscy sędziowie.
Biedny Lis.
odpowiedź
User
Kuku
Spadki po 16-20 procent dużo więcej niż konkurencja a dekany i reszta eurokomuchow dalej trzymają lisa. To najlepszy dowód jak zeszmacili rasp robiąc z wszystkich tytułów propagandowe gadzinowki przy których tvp to niezależne medium
odpowiedź
User
Fox
Nie dośćże wredny, to jeszcze kłamie...
odpowiedź