SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nielsen: tylko 18 innowacji na rynku FMCG zasługuje na miano przełomowych

Nivea, Robinsons, Strongbow, Vanish i Volvic trafiły do grupy marek, którym udało się w ostatnich dwóch latach wprowadzić na rynek produkty określone mianem "zwycięzców przełomowej innowacji" ("Breakthrough Innovation Winners") - wynika z raportu firmy Nielsen.

Article

Badaniu poddanych zostało 8 650 nowych inicjatyw - niemal 24 500 SKU z rynku FMCG - w Europie Zachodniej. By zyskać miano "zwycięzcy przełomowej innowacji", nowowprowadzone produkty musiały spełnić trzy warunki: wprowadzić całkowicie nowy koncept (a nie jedynie udoskonalenie), wygenerować sprzedaż na poziomie co najmniej 10 milionów euro lub funtów (zależnie od kraju) w pierwszym roku oraz utrzymać 90% tej sprzedaży w drugim roku.

Powyższe wymagania spełniło 18 produktów:

- Ariel: 3-In-1 Pods (detergent)
- Cadbury: Dairy Milk Marvellous Creations (czekolada)
- Die Limo: Von Granini (napój)
- Dompé: (środek na ból głowy)
- Garnier: Fructis Schadenlöscher (pielęgnacja włosów)
- Garnier: Ultimate Blends (pielęgnacja włosów)
- Nivea: Cellular Anti-Age (krem do twarzy)
- L’Oréal Paris: Elvive Fibrology (pielęgnacja włosów)
- Lay's: Xtra (słone przekąski/chipsy)
- Robinsons: Squash'd (napój)
- Scholl: Velvet Smooth Express Pedi (pielęgnacja stóp)
- Strongbow: Dark Fruit (napój)
- Sure: Compressed (dezodorant)
- Tchibo: Barista (kawa)
- Tropicana: in Turkey (napój)
- Vanish: Gold Oxi Action (detergent)
- Volvic: Juicy (napój)
- Yatekomo: (noodle)

Raport Nielsena wyjaśnia dlaczego niektóre marki odnoszą sukces, a inne ponoszą porażkę, poprzez wykorzystanie "Jobs Theory". Teoria ta zakłada, że powód, dla którego konsument sięga po dany produkt, nie jest skorelowany ani z jego definiowalnymi atrybutami, takimi jak demografia, ani z atrybutami samego produktu, ale zależy od specyficznej funkcji, którą produkt ma spełniać dla konsumenta.

Poniższe przykłady obrazują jakie produkty zasłużyły na miano "zwycięzców przełomowej innowacji":
- Robinsons Squash’D zredefiniował podejście konsumentów do zagęszczonych soków owocowych prezentując nowe, przenośne opakowania. Dzięki temu kupujący może dodać je do wody również poza domem. Pomysł ten wygenerował sprzedaż na poziomie 11 milionów funtów w 2014 r.
- Scholl’s Velvet Smooth Express Pedi był odpowiedzią na potrzeby kobiet związane z pielęgnacją stóp. Podejście do problemu "twardej skóry" prawie nie zmieniło się przez ostatnie 100 lat, przez co konsumenci samodzielnie poszukiwali – potencjalnie szkodliwych – nowych rozwiązań. Scholl podjął współpracę z producentem elektrycznych pilników do stóp, a po pozytywnych wynikach testów produkt został wprowadzony w 48 krajach.
- Sure – skompresowane dezodoranty to nowa technologia, która jest największą innowacją w kategorii aerozoli od ponad 30 lat. Nowy produkt zawiera 50% mniej gazu oraz 25% mniej aluminium. Technologia została zastosowana we wszystkich markach dezodorantów Unilevera, dodatkowo firma nie próbuje chronić swojej innowacji, ale dzieli się z innymi producentami.

"Europejski Raport Przełomowych Innowacji Nielsena" przedstawia fakty i spostrzeżenia dotyczące innowacyjności. Opiera się on na obserwacji nowych produktów od 2013 roku. Raport oparty jest o badanie 24 353 pojedynczych produktów, reprezentujących ponad 8 650 inicjatyw, na podstawie danych ze ScanTrack Innovation platform, w obrębie pięciu głównych zachodnioeuropejskich rynków: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch. Przełomowe innowacje na innych rynkach, przede wszystkim w Turcji, zostały również zrecenzowane i są częścią ogólnych wniosków.

Dołącz do dyskusji: Nielsen: tylko 18 innowacji na rynku FMCG zasługuje na miano przełomowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl