SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Niemiecka telewizja rezygnuje ze studia w Warszawie

Stacja regionalna Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) nie chce przejąć studia niemieckiej telewizji publicznej ARD w Warszawie. Przed rokiem kanał zobowiązał się, że do końca 2022 roku, wymieni w stolicy Polski ekipę Westdeutscher Rundfunk (WDR) i będzie utrzymywać placówkę. Zmiana decyzji jest podyktowana m.in. oszczędnościami.

Studio ARD w Warszawie Article

W skład struktury ARD, który jest nadawcą Das Erste, One, tagesschau24 i ARD-alpha, wchodzi dziewięć stacji regionalnych i jedna adresowana do zagranicy. To WDR (Nadrenia Północna-Westfalia), BR (Bawaria), RBB (Berlin i Brandenburgia), SWR (Nadrenia-Palatynat i Badenia-Wirtembergia), MDR (Turyngia, Saksonia i Saksonia-Anhalt), NDR (Dolna Saksonia, Hamburg, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Szlezwik-Holsztyn), HR (Hesja), SR (Saara), RB (Brema) oraz Deutsche Welle. Choć z Berlina jest bliżej do Polski niż z Kolonii, to utrzymaniem warszawskiej placówki zajmowała się WDR. Pod koniec 2021 roku RBB poinformowała, że przejmie studio na 8 lat w 2022 roku.

Zobacz także: Berlusconi zwiększa udziały w ProSiebenSat.1

Problemy stacji z Brandenburgii

Tymczasowa dyrektor RBB Katrin Vernau powiedziała w poniedziałek podczas posiedzenia komisji parlamentu Brandenburgii w Poczdamie, że RBB nie może przejąć warszawskiego studia, a umowy w tej sprawie nie zostały podpisane. Szefowa stacji liczy, że WDR będzie kontynuować pracę w stolicy Polski, a widzowie ARD w całych Niemczech, będą mogli dalej oglądać relacje dziennikarzy z naszego kraju. - To bardzo pomogłoby nam w obecnej sytuacji finansowej - powiedziała. WDR potwierdza, że rozmowy z RBB są prowadzone.

 

- Dla prestiżu i wizerunku RBB w ARD ważne było zarządzanie zagranicznym studiem. Trzeba jednak być w stanie sfinansować taką działalność - stwierdziła dyrektor RBB, której zadaniem jest wyprowadzenie stacji z kryzysu. RBB zmaga się ze skandalem po zarzutach o nepotyzm wobec  zwolnionej dyrektor Patricii Schlesinger. Zaprzeczyła ona tym oskarżeniom. Niedawno okazało się, że nadawca planuje oszczędności, a jego optymistyczne plany na najbliższe lata, nijak miały się do rzeczywistości.

Zobacz także: Koniec sporu nadawcy publicznego z sieciami kablowymi. Niemiecka telewizja publiczna będzie płacić?

RBB może otrzymać odszkodowanie związane z zakończeniem projektu budowlanego Digital Media House. Nadawca chciał przenieść się do nowej siedziby w Berlinie-Charlottenburgu w 2026 roku. Jak informuje Digital Fernsehen, w grudniu okazało się, że projekt jest droższy niż oczekiwano i może pochłonąć nawet 300 mln euro. Straty z powodu nieudanej inwestycji przekroczyły 18 mln euro.

Warszawskie biuro ARD zostało otwarte już w 1961 roku. Korespondenci stacji z RFN byli świadkami upadku komunizmu nad Wisłą. Studio znajduje się przy ulicy Bieżanowskiej na Mokotowie. Korespondenci przygotowują wejścia na żywo najczęściej na tle zdjęcia przedstawiającego Pałac Kultury i Nauki. W ciągu ostatniego roku live’y ze stolicy Polski przygotowywali m.in. Olaf Bock, Kristin Joachim, Jan Pallokat czy Inge Swolek.

Zobacz także: Canal+ chce przejąć Sky Deutschland

Dołącz do dyskusji: Niemiecka telewizja rezygnuje ze studia w Warszawie

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Urodzony niestety tu
W Niemczech kojarzymy się jako szary, monotonny kraj, więc noc dziwnego że nie widzą sensu.Gdybym mógł sam zwiną tu swoją placówkę. Źle się czuje wśród Polaków.
38 89
odpowiedź
User
orzyna
ARD to opinie ich dawnego wodza. Niech spadają .
17 28
odpowiedź
User
gh
zwiń się chlopie w ciszy, kogo obchodzą Twoje wynurzenia
21 22
odpowiedź