SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NIK z kontrolą w spółkach Polskiego Radia. Sprawdza też umowy państwowych firm na komunikację

Najwyższa Izba Kontroli prowadzi kontrolę w spółkach radiofonii publicznej, m.in. Polskim Radiu oraz kilku rozgłośniach regionalnych. Osobna kontrola trwa w spółkach Skarbu Państwa, gdzie sprawdzane są m.in. wydatki na aktywności w mediach - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Wyniki obu kontroli poznamy w czwartym kwartale br.

Marian Banaś, prezes NIK (fot. TVP)Article

Gdy NIK wchodzi do firm lu instytucji, do czasu zakończenia kontroli nie zdradza szczegółów prowadzonych działań. W zarysach jednak można dowiedzieć się tego z planu kontroli, publikowanego zawsze pod koniec roku. Na 2022 rok zaplanowano dwie ważne kontrole związane z mediami: w spółkach radiofonii publicznej i spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Z informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że obie kontrole już trwają. Zakończą się w trzecim kwartale br. a raporty z nich zostaną ujawnione w ostatnim kwartale br.

Kontrole według planu

W przypadku radiofonii publicznej kontrole NIK dotyczą - według naszych nieoficjalnych informacji - Polskiego Radia oraz kilka rozgłośni regionalnych, m.in. Radio Łódź, w którym od miesięcy trwa spór kierownictwa ze związkami zawodowymi.

- Najwyższa Izba Kontroli w planie kontroli na 2022 rok uwzględniła przeprowadzenie kontroli „Gospodarka majątkowa i finansowa spółek radiofonii publicznej". Jej główne pytanie definiujące brzmi „Czy realizacja zadań oraz zarządzanie majątkiem i środkami finansowymi przez spółki radiofonii publicznej przebiegały w prawidłowy sposób?" – informuje portal Wirtualnemedia.pl Łukasz Pawelski, rzecznik prasowy NIK. Dodając przy tym, że „do czasu publikacji wyników kontroli zakres przedmiotowy i podmiotowy kontroli stanowi tajemnicę kontrolerską”.

Druga z ważnych dla mediów kontroli jest realizowana w niektórych spółkach Skarbu Państwa. Tutaj wysłannicy NIK-u sprawdzają, czy wydatki na działalność sponsoringową, medialną, usługi prawne i konsultingowe spółek były ponoszone "zgodnie z obowiązującymi zasadami i gospodarnie".

Jak NIK kontroluje publiczne media

Polskie Radio było kontrolowane prze NIK choćby w 2014 roku, gdy sprawdzano, jak przebiega digitalizacja dóbr kultury w Polsce. Działalność nadawcy w tym zakresie została wówczas oceniona pozytywnie.

W 2016 roku sprawdzano natomiast realizowaną przez Polskie Radio cyfryzację. We wnioskach pokontrolnych napisano, że robiono to bez kompleksowej strategii. Brakowało "kluczowych dla cyfryzacji terminów i jasno określonych źródeł finansowania". Najwyższa Izba Kontroli apelowała wówczas do premiera o „pilne podjęcie, wraz z KRRiT, prac nad przygotowaniem i przyjęciem narodowej strategii cyfryzacji radia w Polsce”.

W 2010 roku skontrolowano z kolei rozgłośnie regionalne skupiając się ogólnie na ich funkcjonowaniu. W ogłoszonym raporcie kontrolerzy podkreślali: rady nadzorcze regionalnych publicznych rozgłośni bardziej niż dobrem spółek interesowały się personalnymi roszadami w zarządach. - Beztroska polityka kadrowa kosztowała Polskie Radio miliony złotych. W tym samym czasie dziennikarze radia, dotykani cięciami kosztów, skutecznie walczyli o odbiorców i realizowali audycje zgodne z misją publicznego nadawcy – można było przeczytać we wnioskach pokontrolnych.

NIK był także w TVP

NIK w 2021 roku sprawdzał także innego publicznego nadawcę – Telewizję Polską i jej działalność w latach 2014 – 2020. Zarzucono nadawcy, że wystąpiły u niego nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem i gospodarowaniu środkami finansowymi. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. rzekomo nierzetelnego zawierania umów na organizację imprez (m.in. Sylwestra) i nadzoru nad oddziałami terenowymi.

TVP w odpowiedzi podkreśliła, że kontrole NIK-u potwierdziły, iż spółka "realizuje założone cele, wyznaczone w wieloletnich planach, które określały kierunki strategii programowej, inwestycyjnej, finansowej i kadrowej”. - Większość stwierdzonych uchybień wynika z dużej dynamiki działań mających na celu uporządkowanie organizacji i funkcjonowania Spółki, doskonalenia procesów biznesowych, standaryzacji sposobu działania oraz wprowadzania nowych narzędzi zwiększających transparentność i odpowiedzialność na poszczególnych szczeblach zarządzania – napisano w oświadczeniu. 

Od wielu już miesięcy trwa zimna wojna pomiędzy prezesem NIK, Marianem Banasiem, a politykami partii rządzącej. Wiosną i latem 2021 roku Banaś publikował na Twitterze dość zaczepne, kpiące wpisy pod adresem polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Ze „Sprawozdania Zarządu Polskiego Radia – Spółki Akcyjnej z działalności Spółki w roku obrotowym 2021” wynika, że w ub.r. przychody ze sprzedaży wyniosły 348 mln zł, a strata netto 19,9 mln zł. W dokumencie pojawia się też prognoza na 2022 rok. Wynika z niej, że przychody wyniosą 207 mln zł, a strata aż 179 mln zł. Polskie Radio ma w br. gwarantowane 130 mln zł z rekompensaty, a w poprzednich latach dostawało około 160 mln zł z abonamentu radiowo-telewizyjnego i miało blisko 42 mln zł wpływów reklamowych.

Dołącz do dyskusji: NIK z kontrolą w spółkach Polskiego Radia. Sprawdza też umowy państwowych firm na komunikację

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Marian, zapraszamy do Katowic. Miliony złotych Ornowski wydał na stół realizacyjny w studiu nagrań.
odpowiedź
User
ZK
W przypadku prezeski będzie miał NIK sporo uwag, ojjjj sporo 😁
odpowiedź
User
Niaładnie
Nieładnie taką przykrość robić pani Agnieszce, nieładnie.
odpowiedź