SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Noble Bank nie zamierza wypłacać dywidendy przez 3 lata

Noble Bank liczy na pozyskanie 150 mln zł z publicznej emisji akcji.

Noble Bank liczy, że z emisji publicznej nowych akcji serii H, na które zapisy rozpoczną się już w maju, pozyska ok 150 mln zł. Kolejne 150 mln zł może mieć wartość akcji sprzedawanych w ofercie przez największego akcjonariusza banku, Getin Holding, wynika z wtorkowych wypowiedzi Michała Kowalczewskiego, prezesa Mercurius Domu Maklerskiego, który jest oferującym w IPO.

"Wycena, którą przeprowadził Dom Maklerski Millennium, mówi o 2 mld zł. W tym przypadku cena za jedną akcję przekracza 10 zł" - powiedział Kowalczewski podczas konferencji prasowej.

Getin Holding poinformuje, czy zdecydował się sprzedać część lub wszystkie z planowanych 15 mln istniejących akcji w dniu opublikowania ceny emisyjnej, czyli 20 maja.

Zapisy na 15 mln akcji nowej emisji serii H oraz 15 mln akcji sprzedawanych Noble Banku odbędą się w dniach 15-17 maja w transzach indywidualnej i pracowniczej oraz 21-22 maja w przypadku transzy instytucjonalnej i kierowanej, podała spółka w prospekcie emisyjnym, opublikowanym we wtorek.

Akcje nowej emisji zostaną zaoferowane w transzach: indywidualnej (2,25 mln szt.), instytucjonalnej (8,25 mln), pracowniczej (2,25 mln) i kierowanej (2,25 mln). Walory sprzedawane, których ostateczna liczba zostanie ogłoszona do 20 maja, mogą trafić do transz: indywidualnej, instytucjonalnej i pracowniczej.

Głównym akcjonariuszem banku jest Getin Holding, który ma obecnie 85,01% jego kapitału, a po emisji - przy założeniu zaoferowania i objęcia przez nowych inwestorów wszystkich akcji - 72,12%. Akcje nowej emisji będą stanowiły 6,97% ogółu. Obecnie kapitał zakładowy spółki dzieli się na 200.178.156 akcji serii od A do G.

Maksymalna cena akcji zostanie opublikowana 15 maja. Ostateczna cena zostanie opublikowana 20 maja, po przeprowadzeniu book-buildingu, który jest planowany na 18 maja.

Środki pozyskane w wyniku emisji akcji serii H zostaną przeznaczone na zwiększanie akcji kredytowej Noble Banku, podano także.

Bank podał w materiałach na konferencji prasowej, że jego suma bilansowa na koniec kwietnia miała wartość 590 mln zł, a kapitały własne - 253 mln zł. Na koniec I kw. br. współczynnik wypłacalności wynosił 54-56%.

Wartość sprzedaży produktów własnych po czterech miesiącach tego roku wyniosła 425 mln zł, a w ciągu dwóch miesięcy ub. roku (bank wystartował w listopadzie) - 125 mln zł, podano także.

Noble Bank nie zamierza wypłacać dywidendy przez 3 lata
Noble Bank, który planuje zadebiutować na warszawskiej giełdzie na początku czerwca, nie zamierza przez najbliższe 3 lata wypłacać dywidendy z zysku, poinformowali przedstawiciele spółki we wtorek.

"Spodziewamy się, że spółka pojawi się na giełdzie w ciągu trzech tygodni" - powiedział dziennikarzom Michał Kowalczewski, prezes Mercurius Dom Maklerski, który jest oferującym.

Z emisji pierwotnej Noble Bank chce pozyskać od 150 do 300 mln zł, a ostateczna kwota będzie zależała od tego, czy Getin Holding, który posiada 85% akcji Noble Banku, zdecyduje się na sprzedaż do 15 mln istniejących akcji banku.

Oferta publiczna obejmująca do 15 mln akcji serii H z wyłączeniem prawa poboru podzielona jest na 4 transze: instytucjonalną (8,25 mln akcji), indywidualną, pracowniczą oraz kierowaną (w każdej po 2,25 mln akcji), a cena emisyjna dla każdej z nich będzie taka sama.

Jak powiedział Kowalczewski, transza kierowana przeznaczona jest dla trzech członków zarządu, posiadających łącznie 15% akcji, w pakietach po 5%. Obejmą oni 15% akcji nowej emisji, aby zachować obecny stan posiadania.

"Gdyby popyt na akcje był stosunkowo duży, a cena dla dotychczasowych akcjonariuszy była atrakcyjna, Getin Holding może zaoferować do 15 mln akcji istniejących" - dodał Kowalczewski.

Przy założeniu, że Getin Holding sprzeda maksymalna liczą akcji serii G (15 mln akcji), a dotychczasowi akcjonariusze obejmą akcję w transzy kierowanej, po emisji Getin Holding będzie posiadał 72,1%, zarząd Noble Bank 15%, a do nowych akcjonariuszy będzie należało 12,9% akcji.

Z raportu analitycznego Noble Banku, przygotowanego przez Millennium Dom Maklerski wynika, że analitycy spodziewają się zysku netto banku wysokości 92 mln zł w 2007 roku i 129 mln zł w roku kolejnym.

"To nie są nasze prognozy, ale myślę, że można je uznać za konserwatywne" - powiedział członek zarządu Noble Banku, Krzysztof Spyra.

Kowalczewski powiedział, że w ciągu najbliższych lat Noble Bank nie ma w planach wypłaty dywidendy.

"Spółka nie planuje w ciągu najbliższych trzech lat wypłacać dywidendy" - powiedział prezes.

Zysk netto Noble Banku wyniósł 53,2 mln zł w 2006 roku. Wynik z opłat i prowizji sięgnął 70,8 mln zł, wynik odsetkowy 24,1 mln zł, a wynik z działalności bankowej 97,3 mln zł.

Zwrot z kapitału (ROE) wyniósł 21,4%, a zwrot z aktywów (ROA) sięgnął 10,8%. Wskaźnik koszty do dochodów wyniósł 37,6% na koniec 2006 r.

Obecnie Noble Bank ma 22 doradców i zamierza zwiększyć tę liczbę do 35-40 na koniec 2007 roku, w związku z planami uruchomienia czterech nowych placówek Na jesieni w ofercie banku pojawi się karta kredytowa.

Grupa Noble, w skład której oprócz banku wchodzi także spółka doradztwa finansowego Open Finance oraz Noble TFI, sprzedaje kredyty 24 banków oraz produkty inwestycyjne 22 firm. W ubiegłym roku grupa Noble sprzedała kredyty hipoteczne innych banków wartości 3 mld zł. W ciągu dwóch miesięcy tego roku sprzedaż wyniosła 703 mln zł, z czego 95 mln zł stanowiły kredyty własne Noble Banku.

Sprzedaż produktów inwestycyjnych w okresie styczeń-luty tego roku sięgnęła 234 mln zł, w tym udział grupy Noble w łącznej sprzedaży wyniósł 183 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Noble Bank nie zamierza wypłacać dywidendy przez 3 lata

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl