SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nokia przedstawia kolejny etap ewolucji wideo - Nokia N93

Cyfrowa kamera wideo i telefon w jednym, łatwym w obsłudze, niewielkim mobilnym komputerze multimedialnym (ang. 'Multimedia Computer' w skrócie 'MC').

Firma Nokia przedstawiła Nokia N93 — komputer multimedialny do łatwego nagrywania wideo. Nokia N93 ma wbudowaną najwyższej jakości cyfrową kamerę wideo, zawiera funkcje telefoniczne i zaawansowane możliwości komunikacji internetowej oraz aparat fotograficzny o rozdzielczości 3,2 megapiksela z optyką marki Carl Zeiss. Nagrywa wideo o jakości DVD z trzykrotnym przybliżeniem optycznym. „MC” czyli mobilny komputer multimedialny Nokia N93 można podłączyć bezpośrednio do telewizora, by oglądać filmy na dużym ekranie, lub przesyłać zdjęcia i wideo do internetowych albumów i blogów. Z nagrań wideo można także tworzyć wysokiej jakości filmy i wypalać je na dyskach DVD przy użyciu programu Adobe Premiere Elements 2.0 dodanego w komplecie.

      

„Nokia N93 otwiera nową erę na rynku cyfrowych kamer wideo” — mówi Anssi Vanjoki, wiceprezes i dyrektor generalny działu Multimedia firmy Nokia. „Udostępniając wszystkie funkcje potrzebne do robienia wysokiej jakości filmów, Nokia N93 stanowi fantastyczny przykład komputera multimedialnego MC, którego najważniejszym atutem jest funkcjonalność prawdziwej kamery wideo. Funkcje łączności umożliwiają natychmiastowe dzielenie się utrwalonymi przeżyciami, dzięki czemu robienie filmów wideo wkroczyło w erę Internetu”.

Intuicyjne i spontaniczne robienie wideo oraz zdjęć
Komputer multimedialny Nokia N93 zapewnia najwyższej klasy możliwości mobilnego wideo i fotografii dzięki wyjątkowym funkcjom kamery nagrywającej z jakością DVD. Po otworzeniu i przekręceniu głównego wyświetlacza Nokia N93 może nagrywać wideo i robić zdjęcia, a funkcję wizjera pełni kolorowy wyświetlacz w układzie poziomym. Zarówno ważne chwile, jak i śmieszne sytuacje z życia codziennego można uwieczniać, a następnie od razu udostępniać je innym osobom.

Nokia N93 nagrywa wideo w formacie MPEG-4 VGA z szybkością 30 klatek na sekundę, z dźwiękiem stereo, i cyfrową stabilizacją obrazu, zapewniając wyjątkową jakość filmów pozbawionych efektów drżenia. Nokia N93 zawiera aparat fotograficzny o rozdzielczości 3,2 megapiksela (2048 x 1536 pikseli) z obiektywem Carl Zeiss Vario-Tessar, trzykrotnym przybliżeniem optycznym oraz dwudziestokrotnym cyfrowym, a także funkcją automatycznej ostrości (autofocus) i zbliżenia, zapewniając wyjątkową wyrazistość i precyzję zdjęć. Nokia N93 ma także aktywny pasek narzędzi, udostępniający wszystkie funkcje fotograficzne i wideo: od regulacji ekspozycji po tonację kolorów i balans bieli. Ten komputer multimedialny zawiera również specjalne klawisze migawki, przybliżania i lampy błyskowej, a także klawisz trybu kamery, za pomocą którego można szybko przełączać tryby robienia zdjęć i nagrywania wideo.

Nokia N93 ma pojemną pamięć wewnętrzną 50 MB, którą można rozszerzyć za pomocą karty miniSD o pojemności do 2 GB, co pozwala na zapisanie do 90 minut wideo o jakości DVD lub 2500 zdjęć wysokiej jakości. Zdjęcia i wideo można łatwo przenieść z karty pamięci do kompatybilnego komputera PC, a ze sobą nosić kolekcję ulubionych zdjęć o mniejszych rozmiarach.

Radość dzielenia się
Zdjęcia i wideo z mobilnego komputera multimedialnego Nokia N93 można bardzo łatwo udostępniać. Swoimi dziełami można pochwalić się na ekranie QVGA (240 x 320 pikseli) o przekątnej 2,4 cala i 262 144 kolorach z wyjątkowo szerokim kątem widzenia wynoszącym 160 stopni. Zdjęcia i wideo można bezpośrednio wysłać pocztą elektroniczną czy przez Bluetooth, a także przesłać je bezpośrednio z Galerii do kompatybilnych blogów. Utrwalone chwile można pokazać na ekranie telewizora za pomocą dodanego kabla lub bezprzewodowo, za pośrednictwem wbudowanych technologii WLAN i UPnP (Universal Plug and Play). Na ekranie telewizora można także przeglądać strony internetowe, czytać pocztę i dokumenty biurowe, a nawet grać w gry z mobilnego komputera multimedialnego Nokia N93.

Twórczość bez ograniczeń
Choć edycja zdjęć i wideo bezpośrednio w MC Nokia N93 jest łatwa, pliki można także przenieść do kompatybilnego komputera PC, aby zapewnić sobie lepszą kontrolę nad końcową wersją filmu. Komputer multimedialny Nokia N93 standardowo zawiera w komplecie program Adobe Premiere Elements 2.0, który ułatwia importowanie plików wideo, zdjęć i muzyki, eksperymentowanie z setkami przejść i efektów oraz tworzenie filmów w profesjonalnym stylu przy użyciu dostosowywanych szablonów. Co więcej, filmy te można wypalać na dyskach DVD oraz zapisywać w formatach do prezentacji w Internecie i przesyłania pocztą elektroniczną.

Wielofunkcyjna łączność i przetwarzanie danych
Nokia N93 działa w sieciach WLAN, 3G (WCDMA 2100 MHz), EDGE i GSM (900/1800/1900 MHz) i zapewnia szerokopasmowy dostęp do Internetu, umożliwiając przeglądanie stron, przesyłanie plików i poczty oraz pozostawanie w stałym kontakcie. Ustawiając MC na płaskiej powierzchni i otwierając wyświetlacz poziomo, można przeglądać strony internetowe, oglądać telewizję* w sieciach 3G lub prowadzić rozmowy wideo bez używania rąk *.

Wszechstronna rozrywka
Nokia N93 posiada wbudowane stereofoniczne radio FM i cyfrowy odtwarzacz muzyczny, zapewniające bardzo dobrą jakość dźwięku. Użytkownicy mogą układać listy odtwarzania i słuchać muzyki z głośników lub dodanego w komplecie stereofonicznego zestawu słuchawkowego. Za pomocą programu Nokia Music Manager można łatwo zgrywać muzykę z płyt CD i przenosić ją do urządzenia. W mobilnym komputerze multimedialnym Nokia N93 można przechowywać aż 1500 utworów, używając dostępnej osobno karty pamięci miniSD o pojemności 2 GB. Ponadto można zagrać w znaną z N-Gage wysokiej jakości grę 3D System Rush: Evolution.

Mobilny komputer multimedialny Nokia N93, oparty na platformie S60 3rd Edition i systemie Symbian OS, ma trafić do sprzedaży w lipcu 2006 roku w cenie około 550 EUR (bez uwzględnienia promocji operatorów). 

*Informacje na temat dostępności i kosztów usług można uzyskać od operatora sieci lub usługodawcy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nokia przedstawia kolejny etap ewolucji wideo - Nokia N93

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl