SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nokia zamyka fabrykę w Rumunii i zwalnia 3,5 tys. pracowników

Kolejne cięcia etatów w Nokii. Firma zdecydowała się na zamknięcie zakładu produkcyjnego w rumuńskim Cluj i zwolnienie 3,5 tys. pracowników.

Nokia zamyka fabrykę w Rumunii i zwalnia 3,5 tys. pracowników

Rumuńska fabryka, która została uruchomiona w 2008 roku, ma zostać zamknięta do końca roku bieżącego, a z pracą pożegna się 2,2 tys. zatrudnianych tam osób. Produkcja zostanie przeniesiona do azjatyckich zakładów.

Kolejne 1,3 tys. pracowników odejdzie z Nokii w związku z zamknięciem operacji oddziału Location & Commerce w niemieckim Bonn i amerykańskim Malvern.

Redukcja jest częścią programu restrukturyzacyjnego ogłoszonego przez Nokię w kwietniu tego roku. Firma poinformowała wówczas o zamiarze zwolnienia 4 tys. pracowników oraz przeniesieniu kolejnych 3 tys. do firmy outsourcingowej Accenture. Działania te mają do 2013 roku zmniejszyć koszty operacyjne Nokii o 1 miliard euro (więcej na ten temat).

"Decyzja odzwierciedla rosnące problemy firmy z realizacją? najnowszej strategii opartej na rozwoju smartfonów z systemem Windows. Podczas gdy Nokia wiele zainwestowała we współpracę z Microsoftem, jej partner nie okazał się równie lojalny. Microsoft nie czeka z założonymi rękami na realizację planów Nokii: nie dawniej jak dwa tygodnie temu amerykański operator komórkowy AT&T ogłosił, że jego partnerami do wprowadzenia Windows Phone Mango będą HTC i Samsung. Nokia została tutaj jawnie pominięta. Nokia, nawet w czasach swojej świetności, napotykała na trudności działając na rynku amerykańskim, a partnerstwo z Microsoftem miało pomóc rozwiązać problem. Obecnie widać, że ten mariaż pozostanie tylko w sferze niespełnionych nadziei, a zaczyna dominować pytanie czy byłemu liderowi rynku telefonów komórkowych uda się, tak jak zapowiadał, wprowadzić smartfony z systemem Windows jeszcze przed tegorocznym sezonem świątecznym. Jeżeli tak się nie stanie, to dzisiejsza wiadomość dotycząca redukcji zatrudnienia nie będzie ostatnią tego rodzaju, jaką usłyszymy z Finlandii." - stwierdził Craig Cartier, analityk rynku ICT w warszawskim oddziale firmy doradczej Frost & Sullivan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nokia zamyka fabrykę w Rumunii i zwalnia 3,5 tys. pracowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl