SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nominacja dla 'Łyżeczki życia'

TVP nominowała film dokumentalny 'Łyżeczka życia' do konkursu Prix Italia 2005 w Mediolanie (nagroda 'Granarolo').

Konkurs odbędzie się w dniach 18-24 września 2005 roku. Autorem scenariusza i reżyserem wyprodukowanego w ub. roku filmu przez  TVP Polonia jest Michał Nekanda-Trepka.

Tytułową srebrną łyżeczkę na szczęście, z imieniem i datą urodzenia dostała Elżunia Kopel, dziś Elżbieta Ficowska, gdy wywożono ją z getta, jako niemowlę w drewnianej skrzynce między cegłami na konnej platformie. Ratowały ją kobiety z podziemnej organizacji „Żegota”, w tym jej nowa matka, Polka Stanisława Bussold.

Irena Sendler (która w tym roku ukończyła 95 lat), zarządzająca w 1942 roku Referatem Dziecięcym w „Żegocie”, uratowała – wraz z dziesięcioma łączniczkami – 2,5 tys. dzieci żydowskich. Pozostałe ponad 2,5 tys. dzieci uratowały setki innych osób. Ryzykowali życiem swoich i swoich bliskich. Dzisiaj Polskie Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu liczy 800 osób. Najmłodsi mają 60 lat. Podczas wojny  w Polsce zginęło ok. 600 tys. dzieci żydowskich.

Film „Łyżeczka życia” otrzymał już Nagrodę – Wyróżnienie Prezydenta Lublina na V Międzynarodowych Dniach Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy” (kwiecień 2004), Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu „Media” w Łodzi (listopad 2004) oraz trzecią nagrodę – Brązowy Dyplom na IV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Sztokholmie (marzec 2005) i drugą nagrodę – Srebrnego Feniksa na II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warszawie (maj 2005). „Łyżeczka życia” jest pierwszym filmem na świecie mówiącym o uratowaniu żydowskiego dziecka przez Polaków, które nadal mieszka w kraju.

Michał Nekanda-Trepka ma w swoim dorobku 65 filmów dokumentalnych. Do najbardziej cenionych należą: „Teoś” (1991 – TVP1), „Inni wśród swoich” (1993 – TVP1), „Karuzela” (1999 – TVP1), „Tolerancja” – wspólnie z Elżbietą Nekanda-Trepką (1994 – TVP1), „Chrzestny dar” - wspólnie z Elżbietą Nekanda-Trepką (1997 – TVP2), „Pięć moich matek” (1998 – TVP1), „Z ziemi własnej do Polski” – wspólnie z Jerzym Modlingerem (1999 – TVP1), „Ostatni świadek” (2002 – TVP2), „Polska Via Doloroso” (2003 – TVP1). Jest też autorem  34. odcinkowego serialu o współczesnym Izraelu „Szalom” (1990-94 – TVP1). Za pierwsze 10. odcinków w 1990 roku przyznano Nagrodę Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji Andrzeja Drawicza.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nominacja dla 'Łyżeczki życia'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl