SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Nowa Fantastyka" przeprasza za opowiadanie Jacka Komudy ze złym gejem, zapowiada numer o LGBT+

W ostatniej "Nowej Fantastyce" ukazało się opowiadanie autorstwa Jacka Komudy "Dalian, będziesz ćwiartowany!". Zostało ono ostro skrytykowane przez społeczność LGBT+. Teraz miesięcznik przeprasza i zapowiada, że kolejny numer będzie tworzony i poświęcony osobom nieheteronormatywnym.

fot. okładka lipcowego wydania Article

W lipcowym numerze pisma ukazało się opowiadanie Jacka Komudy w którym tytułowy Dalian to „homoseksualista, który chce uciec z krainy zwanej Lendią do Taurydyki” i "gdzie mógłby żyć w spokoju z kochankiem".

Tłumacz Piotr Tarczyński, prywatnie partner pisarza Jacka Dehnela streścił je krótko: „W parasłowiańskiej krainie Lendii grupa dzielnych wojów - silnych, odważnych, męskich - ściga "plugawego odmieńca, mężołóżcę, gwałciciela praw boskich i ludzkich", tytułowego Daliana. Po drodze dołączają do nich kolejni wojownicy i wkrótce cała kraina ściga zbrodniarza, który "był niewiastą dla innego" mężczyzny”. Kontynuuje: (…) Wojowie znajdują ładunek - dzieci, porwane przez gejów dla kapłanów-pedofilów w zamian za azyl na wyspie. "Odmieńcy (...), wszystko czego pragną, to dzieci". Niedoszłe ofiary pedofilów znajdują schronienie u boju lędzickich wojów, którzy nauczą ich jak posługiwać się toporem – zapewne w celu odrąbywania głów odmieńcom.

Autor ocenił, że opowiadanie „jest pastiszem sytuacji w obecnej Polsce. Jeśli ktoś przyjmuje je jednostronnie (...) to znaczy, że sam jest ideologicznie zmanipulowany”.

Tekst skrytykował także Jacek Dehnel, który napisał: „>>Nowa Fantastyka<< opublikowała współczesną wersję opowiadanka ze "Stuermera" albo "Volkischer Beobachter", tyle że zamiast dzielnych teutońskich wojów, którzy szlachtują żydowskich siepaczy i uwalniają płowowłose niewinne córy Germanii, przeznaczone do zamtuzów Rzymu, są dzielni lechiccy wojowie, którzy szlachtują zniewieściałych gejowskich siepaczy i uwalniają dzieci Lechii, przeznaczone dla pedofilów z zepsutego imperium”.

Redakcja przeprasza za publikację

W związku z kontrowersjami, jakie wzbudziło opowiadanie, zespół pisma opublikował na swojej stronie oraz w mediach społecznościowych przeprosiny. „Nowa Fantastyka” tłumaczy, że „kategorycznie potępia wszelką dyskryminację na tle orientacji seksualnej, rasy, płci, wyznania, narodowości”.

- Szczególnie teraz, kiedy dzielenie społeczeństwa i nagonki na mniejszości stały się elementem brudnej walki politycznej, wyrażamy wobec takich poczynań sprzeciw. Nasi stali czytelnicy wiedzą, że na łamach pisma regularnie od lat ukazują się teksty polskich i zagranicznych autorów przedstawiające rozmaite mniejszości w pozytywnym świetle i przekazujące przesłanie tolerancji i wzajemnego szacunku. Ta intencja i dobra wola niezmiennie nam przyświecają – podkreślono.

Redakcja w swoim oświadczeniu dodała, że „stanowczo potępia działania mające na celu utrwalenie negatywnych stereotypów używanych jako narzędzia w walce politycznej, jak choćby kłamliwe stawianie znaku równości między homoseksualizmem a pedofilią”.

- Opowiadanie zaplanowane zostało do publikacji w lipcowym numerze z dużym wyprzedzeniem i nie przewidzieliśmy, że kontekst polityczny i społeczny, w jakim się ono ukaże, okaże się tak bolesny. Przepraszamy wszystkich i podkreślamy, że nie było, nie jest i nigdy nie będzie naszym celem dyskryminacja jakiejkolwiek mniejszości – tłumaczy pismo.

Kolejny numer poświęcony społeczności LGBT+

W kolejnym oświadczeniu, które ukazało się w niedzielę zaznaczono, że w związku z zaistniałą sytuacją zaproponowano „twórcom ze środowisk queerowych wspólne przygotowanie numeru miesięcznika, w którym znajdą się teksty literackie i publicystyczne pisane przez autorów LGBT+ lub poświęcone tej tematyce”.

- Mamy nadzieję, że pozwoli on miłośnikom fantastyki spojrzeć na świat – ten nasz i ten fantastyczny ‒ z innej perspektywy. Lepiej zrozumieć punkt widzenia osób nieheteronormatywnych ‒ ich potrzeby, nadzieje, obawy. Docenić ich pasje i pomysły. Na łamach „Nowej Fantastyki” już i tak regularnie ukazują się takie teksty, jednak najwyraźniej nadszedł moment, żeby zaakcentować to jeszcze mocniej i przeciwstawić się falom hejtu i ignorancji. Będą też ukazywały się w przyszłości, ponieważ jesteśmy stale otwarci, aby stać się głosem słabszych, wykluczonych i dyskryminowanych. Oni przecież też są częścią fandomu, bez względu na orientację seksualną, płeć, rasę, wyznanie, sprawność fizyczną – zaznaczono.

„Nowa Fantastyka” zaznaczyła, że magazyn i sama fantastyka „powinny być przestrzenią, która łączy ludzi i prowadzi świat ku lepszemu”. - Szczególnie w sytuacji, kiedy zbiorowo jako polskie społeczeństwo i na skalę globalną coraz szybciej zmierzamy ku najczarniejszym dystopijnym wizjom. Tylko wspólnie możemy to powstrzymać – podsumowano.

„Nowa Fantastyka” ukazuje się od 1982 roku, do 1990 roku jako „Fantastyka”. Redaktorem naczelnym magazynu jest Jerzy Rzymowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Nowa Fantastyka" przeprasza za opowiadanie Jacka Komudy ze złym gejem, zapowiada numer o LGBT+

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
RTVAGD
dom wariatow, juz nic nie mozna napisac zlego o RTVAGD
33 4
odpowiedź
User
a
dom wariatow, juz nic nie mozna napisac zlego o RTVAGD


ale z treści wynika, że bohater jest wielce uciśniony, więc powinno im pasować.
29 2
odpowiedź
User
patriot
Otwartość, zrozumienie, akceptacja, tolerancja.

Chyba tego właśnie zabrakło małżeństwu Dehnel.
23 2
odpowiedź
User
Pankracy
Ale jaja, ale jaja.
16 0
odpowiedź
User
eh
Wiszę coraz więcej ludzi po obu stronach wolnych od myślenia.....
4 5
odpowiedź