SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prof. Kawecki krytykuje szefa KRRiT i oczekuje dalszych działań wobec TVN

KRRiT przedłużyła koncesję dla TVN7 po 14 miesiącach oczekiwania. Przeciwko był tylko prof. Janusz Kawecki. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl krytykuje przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego za opieszałość w egzekwowaniu prawa i wzywa szefa KRRiT do dalszych działań.

Prof. Janusz Kawecki, fot. materiały prasoweArticle

Na piątkowym posiedzeniu Krajowej Rady za przedłużeniem koncesji naziemnej TVN7 zagłosowali Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic, Elżbieta Więcławska-Sauk i Andrzej Sabatowski, który do tej pory głosował przeciwko. Jedynym głosującym przeciwko był prof. Janusz Kawecki.

- Konsultacje i rozmowy ostatniej doby, odnoszące się szczególnie do obecnych uwarunkowań międzynarodowych, spowodowały, mimo dużych zastrzeżeń prawnych, które wymagają niewątpliwie uporządkowania, że zmieniłem swoje stanowisko w sprawie nowej koncesji dla TVN7 - tłumaczył zmianę decyzji Andrzej Sabatowski.

W dniu przedłużenia koncesji ważny gość z USA

Głosowanie nad przedłużeniem koncesji zbiegło się z wizytą sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych Lloyda Austina i informacją o zgodzie Waszyngtonu na zakup przez Polskę 250 czołgów Abrams M1A2. Z anten TVN Grupy Discovery zniknął spot wzywający do wysyłania wyrazów poparcia dla TVN7 do KRRiT. Takich wiadomości e-mail widzowie stacji wysłali ponad 25 tys. TVN7 przestał też odliczać czas pozostały do wygaśnięcia koncesji. Poprzednia wygasała 25 lutego br. Nowa będzie obowiązywać przez 10 lat. Tym samym stacja dalej będzie mogła nadawać w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, a nie jedynie poprzez sieci kablowe i platformy cyfrowe przy pomocy holenderskiej licencji.

Członkowie KRRiT od wielu miesięcy przekonują, że TVN Grupa Discovery narusza ustawę o radiofonii i telewizji, ponieważ nie należy do spółki z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jest formalnie kontrolowana przez Polish Television Holding z Amsterdamu, ale ta firma należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Firmę zza oceanu do sprzedaży większościowego pakietu udziałów zmusiłby projekt ustawy nazywany „Lex TVN”, ale został zawetowany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

- Może być i tak, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji niedługo wróci do sprawy koncesji dla wszystkich stacji z portfolio TVN-u po otrzymaniu od Grupy TVN Discovery stosownych informacji o strukturze właścicielskiej TVN-u. Warto bowiem przypomnieć, że mimo konstytucyjnego zapisu o niezależności Rady od wszelkich władz, jest elementem obecnej, pisowskiej władzy. Na to wskazują wszelkie znaki na niebie i na ziemi - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Janusz Daszczyński, były prezes Telewizji Polskiej, obecnie zasiadający w Radzie Programowej publicznego nadawcy.

Prof. Kawecki: Rażące naruszanie wymagań ustawowych

Adrian Gąbka, Wirtualnemedia.pl: Jak Pan komentuje decyzję KRRiT w sprawie przyznania koncesji dla TVN7?

prof. Janusz Kawecki, członek KRRiT: Projekt uchwały o przyznanie koncesji w kolejnym głosowaniu w dniu 18 lutego uzyskał cztery głosy członków KRRiT. Ja głosowałem za nieprzyznaniem koncesji z powodu rażącego naruszenia przez nadawcę wymagań ustawowych. Moje stanowisko ostatnio uzasadniałem również w wywiadach, które Pan przeprowadzał ze mną. Ostatnio zaś przedstawiałem stosunkowo szczegółowo w trzech kolejnych „Oświadczeniach” z 1, 10 i 17 lutego br.  

Co mogło wpłynąć na zmianę decyzji przez Andrzeja Sabatowskiego?

- O odpowiedz na tak postawione pytanie powinien Pan zwrócić się do min. Andrzeja Sabatowskiego. Ja odpowiadam za decyzje podejmowane przeze mnie i te potrafię uzasadniać.

Czy elementem presji na członków KRRiT nie była wizyta sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych i decyzja o sprzedaży czołgów dla Polski?

- Stwierdzam jednoznacznie, że w dyskusjach nad stanowiskiem KRRiT w sprawie przyznania koncesji  dla TVN SA nigdy nie podejmowaliśmy jako argumentu za przyznaniem sytuacji politycznej. Argumenty przedstawiane w czasie takich dyskusji miały zawsze związek z obowiązującym nas prawem. Różnice zaś odnosiły się głównie do tego, w jaki sposób powinniśmy egzekwować od nadawcy dostosowanie się do wymagań zapisanych w ustawie. Przewodniczący uważa, że nawet, gdy w ustawie jakieś wymagania stawiane nadawcom są wyrażone jednoznacznie (jak to ma miejsce odnośnie do struktury kapitałowej), to po stwierdzeniu niezgodności działań z takimi zapisami, należy również (podobnie do innych wymagań zapisanych w ustawie  w sposób bardziej ogólny) wcześniej wysłać wezwanie do nadawcy aby zaniechał naruszania prawa.

„Przewodniczący realizuje uchwałę bardzo opieszale”

To koniec dyskusji o strukturze właścicielskiej TVN? Możliwe jest odebranie koncesji tym stacjom w przyszłości albo skłonienie właściciela do odsprzedaży większościowego pakietu udziałów?

- Działania w odniesieniu do zapewnienia, aby nadawcy stosowali się do wymagań  zapisanych w ustawie i dotyczących ich struktury kapitałowej zostały jednoznacznie opisane w uchwale nr 230/2021, za której przyjęciem głosował również przewodniczący. Sądząc z poglądów wyrażanych na posiedzeniach przez niektórych członków KRRiT, którzy głosowali za przyznaniem koncesji mogę stwierdzić, że  zapisane w uchwale 230/2021 zobowiązania mogły wpłynąć na ich stanowisko przy głosowaniach nad przyznaniem koncesji dla TVN SA. Realizacja najważniejszych z tych zobowiązań zależy przede wszystkim od działań podejmowanych przez przewodniczącego. Niektóre z tych działań zostały już podjęte. Te najważniejsze przewodniczący realizuje etapowo i w mojej opinii bardzo opieszale.

TVN dostanie czas na zmiany w strukturze właścicielskiej?

Jakie kroki zamierza Pan podjąć?

- Z mojej strony żadnych dodatkowych działań nie przewiduje ustawa. Mogę tylko przypominać, że  uchwała nr 230 z ubiegłego roku jest aktualna i przez przyznanie koncesji nie przestała obowiązywać. Jeśli więc pod koniec listopada 2021 zebrany materiał potwierdził, iż struktura kapitałowa nadawcy narusza wymagania ustawowe, to zgodnie z zapisem w tej uchwale przewodniczący powinien wystąpić do nadawcy z wezwaniem do zaniechania naruszania wymagań ustawowych w tym zakresie. Zapewne poda w swym wystąpieniu termin dostosowania tej struktury  do wymagań ustawowych. Mogę przypuszczać, że na pewno będzie on dłuższy od podanego w ustawie przyjętej 11 sierpnia 2021 r. i zawetowanej przez prezydenta. To moje przypuszczenie wynika z tego, iż kilka razy na posiedzeniach przewodniczący przywoływał ten wątek z uzasadnienia weta prezydenta jako dla niego szczególnie  przekonywujący.  

Rozumiem, że po 25 lutego emisja TVN7 w telewizji naziemnej będzie kontynuowana?

- To wynika po prostu z treści uchwały przyjętej wystarczającą większością tzn. czterema głosami członków KRRiT  w dniu 18 lutego. Na podstawie tejże uchwały przewodniczący wyda koncesję. Nadawca z kolei musi zdawać sobie sprawę z tego, iż jego struktura kapitałowa narusza zapisy ustawowe: podmiot dominujący w tej strukturze jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Może się więc spodziewać, że od przewodniczącego otrzyma wezwanie do zaniechania naruszania ustawy z podaniem terminu na dostosowanie się do tych wymagań.

Zobacz także: TVN7 miał 3,60 proc. udziału w rynku telewizyjnym w 2021 roku (dane Nielsen Audience Measurement).

Dołącz do dyskusji: Prof. Kawecki krytykuje szefa KRRiT i oczekuje dalszych działań wobec TVN

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
A skąd pomysł żeby w KRRiT zasiadał wysłannik Tadeusza Rydzyka? Czy to w ramach spłacania długu?
odpowiedź
User
Dzidek
Ja myślę że leśny dziadek musi odpocząć. Emeryturka i czas na posadę u ojca dyrektora....
odpowiedź
User
Pireoman
Jeżeli jest prawo, którego się nie przestrzega to należy stanowczo wyegzekwować przestrzeganie tego prawa ( nierealne) lub zmienić prawo. Tylko tyle.
odpowiedź