SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa prezes Trybunału Konstytucyjnego zakazała fotografowania i nagrywania jego rozpraw w mniejszej sali

Na podstawie decyzji Julii Przyłębskiej, nowej prezes Trybunału Konstytucyjnego, podczas rozpraw TK przedstawiciele mediów nie mogą robić zdjęć ani nagrywać filmów. Przyłębska zaznaczyła, że zakaz dotyczy tylko rozpraw odbywających się w mniejszej sali.

fot. Adrian Grycuk/WikipediaArticle

O nowym zakazie poinformowała Agencja Informacyjna Polska Press, której fotoreporter we wtorek przed południem (tego dnia odbywa się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego) został wyproszony z siedziby TK. Wyjaśniono mu, że zgodnie z decyzją Julii Przyłębskiej podczas rozpraw Trybunału nie mogą być już wykonywane zdjęcia ani nagrywane filmy. W związku z tym na salę nie będą wpuszczani przedstawiciele mediów z aparatami fotograficznymi i kamerami. Obecni podczas rozpraw mogą być natomiast inni dziennikarze.

Transmisja na żywo z rozpraw Trybunału Konstytucyjnego jest dostępna na jego stronie internetowej.

Ponadto po każdej rozprawie tak jak dotychczas będzie odbywać się konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego składu orzekającego i sędziego sprawozdawcy.

Zakaz rejestrowania rozpraw został skrytykowany przez wielu dziennikarzy aktywnych na Twitterze. - Skandal i półśrodek. W ogóle nie powinni wpuszczać mediów, nie tylko tych z kamerami - ocenił Wojciech Szacki z „Polityki”. - Zapewne od razu orzekła o jego konstytucyjności? - napisał Dariusz Ćwiklak z „Newsweek Polska”. - Coraz bardziej wolne media - stwierdziła Hanna Lis. - Ciekawe, na jakiej podstawie prawnej - zastanawia się Grzegorz Kwolek. - No proszę - skomentował Jakub Szczepański z „Faktu”.

- Co ten PiS tak boi się kamer? Najpierw wyrzucono je z galerii w Sejmie, teraz sędzia Przyłębska usuwa je z Trybunału Konstytucyjnego... - napisał Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej”. - Cooo??? Kolejna instytucja zamknięta przed dziennikarzami. Władza coraz szczelniej odgradza się od obywateli! - stwierdziła Edyta Żemła z „Wprost”.

Wczoraj Julia Przyłębska na antenie radiowej Jedynki zaznaczyła, że zakaz dotyczy tylko rozpraw dotyczących mniej istotnych ustaw. Podczas rozpatrywania tych najważniejszych fotoreporterzy i operatorzy kamer nadal będą mogli być obecni.

- Jako sędzia sądu powszechnego nie jestem przyczajona do obecności mediów na wszystkich rozprawach. Są sprawy, które wzbudzają szczególne zainteresowanie. Uważam generalnie, że obowiązek upublicznienia rozprawy jest zrealizowany poprzez transmisje w internecie. Wprowadzanie mediów przy mniejszej sali spowoduje pewien chaos - wyjaśniła. - Dziś posiedzenie odbywa się w mniejszej sali, orzeka skład pięcioosobowy. Uznałam, że dziś odstąpimy od obecności mediów. Posiedzenia są transmitowane w internecie. W żaden sposób nie ograniczmy dostępu do udziału w rozprawie - oceniła prezes Trybunału Konstytucyjnego.


Komunikat w sprawie dostępu mediów do prac Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny uprzejmie informuje, że w opracowaniu są nowe zasady współpracy z mediami w celu zapewnienia właściwej organizacji rozpraw przed Trybunałem oraz zagwarantowania poszanowania jego powagi, z uwzględnieniem publicznego charakteru rozpraw oraz dostępu przedstawicieli mediów do informacji publicznej.
Trybunał przypomina, że standard rozprawy publicznej zapewniony jest poprzez umożliwienie obywatelom udziału w rozprawie w charakterze publiczności.
Trybunał podwyższył ten standard zapewniając równocześnie:
· Możliwość obserwacji przebiegu rozprawy za pośrednictwem transmisji dostępnej na stronie internetowej Trybunału;
· Możliwość uzyskania nagrania z publicznej rozprawy w trybie pytania o udzielenie informacji publicznej;
· Obecność dziennikarzy w sali rozpraw podczas rozprawy z wyłączeniem możliwości fotografowania i filmowania;
· Organizowanie konferencji prasowych po rozprawie na wniosek dziennikarzy.
Fotografowanie i filmowanie przebiegu rozprawy przez dziennikarzy będzie możliwe w przypadkach uzasadnionych wagą sprawy, na wniosek zainteresowanej redakcji. 

Prezes Trybunału Konstytucyjnego wyda zarządzenie w przedmiotowej sprawie.

Zespół Prasy i Informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego

Dołącz do dyskusji: Nowa prezes Trybunału Konstytucyjnego zakazała fotografowania i nagrywania jego rozpraw w mniejszej sali

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej


Art. 45.
1.Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.
2.Wyłączenie jawności rozprawy może nastąpić ze względu na moralność, bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny oraz ze względu na ochronę życia prywatnego stron lub inny ważny interes prywatny. Wyrok ogłaszany jest publicznie.


Art. 61. 1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.
2. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.
odpowiedź
User
Bezprawnik
TK nie jest wybierany w wyborach powszechnych.
odpowiedź
User
B. Krzyk
Pisowski zamordyzm w natarciu.
odpowiedź