SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bolesław Bezeg za Krzysztofa Zyzika naczelnym „Nowej Trybuny Opolskiej”

Nowym redaktorem naczelnym „Nowej Trybuny Opolskiej” (Polska Press) został Bolesław Bezeg, poprzednio związany z Radiem Opole. Z funkcją naczelnego po prawie 14 latach pełnienia jej żegna się Krzysztof Zyzik.

Przez ostatnie 10 lat Bezeg przygotowywał audycje historyczne dla Radia Opole, w ostatnim okresie redagował też kwartalnik „Ponad Granicami” o Kresach Wschodnich (wydawany przez Stowarzyszenie Odra-Niemen) oraz zajmował się organizacją samorządowego muzeum w Kędzierzynie-Koźlu (brał udział w tworzeniu koncepcji, projektowaniu i nadzorowaniu adaptacji ruin zamku w Koźlu dla potrzeb muzeum).

Wcześniej był związany m.in. z „Trybuną Opolską”, „Gazetą Wyborczą” (m.in. jako szef działu ekonomicznego w opolskim oddziale), Polską Agencją Prasową (jako szef serwisu samorządowego) i „Gazetą Lokalną” w Kędzierzynie Koźlu (jako redaktor naczelny).

Pracował też w wydawnictwie PTWP (był twórcą i redaktorem naczelnym seriwisu portalsamorzadowy.pl), tworzył regionalny kwartalnik „Historia Lokalna", współtworzył „Trybunę Kędzierzyńskich Azotów" - pismo Zakładów Azotowych „Kędzierzyn".

Według danych ZKDP w grudniu ub.r. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Nowej Trybuny Opolskiej” wynosiło 7 270 egz., o 18,25 proc. mniej niż rok wcześniej.

„Nowa Trybuna Opolska” jest wydawana przez spółkę Pro Media, w której Polska Press ma 53 proc. udziałów, a pozostałe 47 proc. należy do Przedsiębiorstwa Związkowego Solpress. W ub.r. przychody Pro Media zmalały o 12,8 proc. do 10,4 mln zł, a przy spadku kosztów operacyjnych o 15,5 proc. zysk netto poszedł w górę z 1,08 do 1,58 mln zł.

Zyzik w „Nowej Trybunie Opolskiej” przez 28 lat

O odwołaniu Krzysztofa Zyzika zadecydowało walne zgromadzenie spółki Promedia, której wspólnikami są Polska Press oraz opolska NSZZ "Solidarność" (jako udziałowiec mniejszościowy).

Zyzik stanowisko redaktora naczelnego „Nowej Trybuny Opolskiej” objął jesienią 2007 roku. Wcześniej był przez rok był pierwszym zastępcą naczelnego, w dzienniku pracował ogółem od 1993 roku.

W latach 2002-2004 napisał serię głośnych tekstów śledczych o korupcji w opolskim ratuszu. W 1999 był redaktorem naczelnym polsko-niemieckiego programu telewizyjnego „Magazyn śląski - Schlesien Journal”, w latach 2000-2001 przygotował ponad sto reportaży dla Polsatu i RT7.

W drugiej połowie maja br. „Nowa Trybuna Opolska” jako jedyny dziennik regionalny Polska Press nie opublikował wywiadu z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem dotyczącego m.in. zmian w wydawnictwie.

W ostatnich miesiącach w dzienniku pojawiały się za to artykułu o Mniejszości Niemieckiej, i byłym kanclerz Niemiec Helmucie Kohl, na co zwrócono uwagę w raporcie Centrum Monitoringu Wolności Mediów działającego przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Krzysztof Zyzik w rozmowie z Wirtualnemedia.pl stwierdził, że „robi swoje od 28 lat i nie da się zastraszyć”.

W podsumowującym działalność w "NTO" wpisie na Facebooku napisał: "Szefem się bywa, a wolnym człowiekiem i obywatelem się jest. Odchodzę, bo nie chciałem zabiegać o trwanie w NTO ze świadomością, że o naszym losie decydują teraz ci, którym powinniśmy patrzeć na ręce. Odchodzę, bo już w grudniu ubiegłego roku uznałem, że życie w zgodzie z własnym sumieniem i w pozycji wyprostowanej jest dla mnie ważniejsze, niż trwanie na stanowisku. Dlatego napisałem szereg tekstów i
udzieliłem szeregu wywiadów w obronie wolności słowa. Dalsze funkcjonowanie w redakcji w oparciu o zaufanie, jakim od kilkunastu lat darzył mnie mniejszościowy udziałowiec, eskalowałoby tylko hejt i produkcję fake newsów przeciwko mnie i naszym dziennikarzom".

Seria zmian naczelny po przejęciu Polska Press przez Orlen

Na początku marca kupno Polska Press sfinalizował państwowy koncern PKN Orlen. Równocześnie z funkcji prezesa wydawnictwa odeszła Dorota Stanek, z początkiem kwietnia odwołanego Pawła Fąfarę jako członek zarządu ds. redakcyjnych zastąpiła Dorota Kania. W drugiej połowie kwietnia odeszli Magdalena Chudzikiewicz i wiceprezes Dariusz Świąder. W maju na prezesa firmy został powołany Tomasz Przybek.

We wtorek poinformowano, że redaktorem naczelnym „Gazety Współczesnej” i „Kuriera Porannego” (Polska Press) będzie Adam Jakuć. Zastąpi na tym stanowisku Jarosława Jabłońskiego.

Z początkiem czerwca redaktorem naczelnym „Gazety Wrocławskiej" została Alicja Giedroyć-Skiba, poprzedni naczelny Arkadiusz Franas rozstaje się z wydawnictwem za porozumieniem stron. W „Gazecie Lubuskiej" takiej stanowisko objął Janusz Życzkowski, dotychczasowy wicenaczelny Polskiego Radia Zachód. Zastąpił Szymona Kozicę, który pozostał w redakcji szefem działu Sport. Natomiast redaktorem naczelnym „Głosu Wielkopolskiego" został Wojciech Wybranowski w miejsce Adama Pawłowskiego, a w „Dzienniku Łódzkim” i „Expressie Ilustrowanym” Marcina Kowalczyka na takim stanowisku zastąpił Mirosław Malinowski.

Z początkiem maja w „Dzienniku „Zachodnim” Marka Twaroga jako naczelny zastąpił Grzegorz Gajda, poprzednio związany z TVP3 Katowice i Radiem EM. Twaróg pożegnał się na łamach z czytelnikami.  W „Dzienniku Polskim” i „Gazecie Krakowskiej” Wojciech Mucha zastąpił Jerzego Sułowskiego, zaś w styczniu br. w dzienniku „Polska Metropolia Warszawska” Pawła Siennickiego zastąpił Wojciech Rogacin. Rogacin przestał też szefować „Naszej Historii”, w maju z funkcji pierwszego zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika zrezygnował Witold Głowacki.  Na początku maja z „Dziennika Zachodniego” po 33 latach pracy zdecydował się odejść Janusz Szymonik przez wiele lat zastępca redaktora naczelnego.

Z kolei od początku lipca redaktorem naczelnym „Dziennika Bałtyckiego” został Artur Kiełbasiński, zastąpił Mariusza Szmidkę.

W maju ze stanowiska odwołany został także Tomasz Pietraszak, dotychczasowy redaktor naczelny „Gazety Pomorskiej", „Expresu Bydgoskiego" i „Nowości Dziennika Toruńskiego". Jego miejsce z początkiem czerwca zajął Marcin Habel z TVP3 Bydgoszcz.

Redaktorem naczelnym „Naszej Historii” przestał być Wojciech Rogacin (zastąpił Siennickiego na stanowisku szefa redakcji „Polski Metropolii Warszawskiej”). W maju z funkcji I zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika zrezygnował Witold Głowacki. - Nie widzę dla siebie miejsca w jego nowej formule przygotowywanej przez wydawnictwo - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl. Nowym naczelnym „Naszej Historii” został Tadeusz Płużański związany ostatnio z Telewizją Polską, utworzono radę naukową pisma na czele z dr. Piotrem Gontarczykiem.

Co wydaje Polska Press?

Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”.

Firma wydaje też ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.

Grupa kapitałowa Polska Press w 2019 r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam - o 4,9 proc., a liczba pracowników wynosiła 2 126.

Dołącz do dyskusji: Bolesław Bezeg za Krzysztofa Zyzika naczelnym „Nowej Trybuny Opolskiej”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
witam
w prorządowych mediach. Za kilka lat nie będzie wiadomo co ten pan robił.
odpowiedź
User
Olo
O ja prdl. Bezeg 😂😂😂
odpowiedź
User
Olo
O ja prdl. Bezeg 😂😂😂
odpowiedź