SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowe prawo telekomunikacyjne

Wdrożenie nowego Prawa telekomunikacyjnego będzie wymagało bardzo dużo pracy

Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) czeka dużo pracy nad sprawnym wdrożeniem Nowego Prawa telekomunikacyjnego, które wchodzi w życie 3 września - to główna konkluzja seminarium "Nowe Prawo telekomunikacyjne", które odbyło się w czwartek w Warszawie.

"Ministerstwo Infrastruktury i URTiP czeka dużo pracy nad przygotowaniem rozporządzeń wykonawczych do ustawy. Dużo kwestii szczegółowych nie zostało w niej rozwiązanych. Natomiast są duże obawy, czy URTiP poradzi sobie z wykonaniem nowych obowiązków, które na niego nakłada nowe Prawo telekomunikacyjne, bez dodatkowych kadr i środków finansowych" - powiedział podczas seminarium analityk rynku teleinformatycznego i członek Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej Tomasz Kulisiewicz.

Według niego, URTiP w realizacji założeń nowego Prawa telekomunikacyjnego będzie musiał rozwiązać następujący dylemat: albo będzie wymagał od operatorów dalszych nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę telekomunikacyjną, albo też zdecyduje się na jak najpełniejsze wykorzystanie już istniejącej infrastruktury i działania zwalczające nadużywanie dominującej pozycji na rynku - uważa Kulisiewicz.

Zastępca dyrektora generalnego Polskiej Telefonii Komórkowej Maciej Rogalski powiedział, że nowe Prawo Telekomunikacyjne nie jest "regulacją probiznesową, lecz stworzoną do ochrony klienta".

Jego zdaniem, rynek telekomunikacyjny w Polsce jest bardzo mocno regulowany, a nowe przepisy wzmacniają pozycję organów administracji państwowej i URTiP.

Rogalski dodał, że choć od 3 września klienci formalnie będą mogli żądać zachowania numeru przy zmianie operatora, to w rzeczywistości ta usługa na razie nie będzie wykonywana. "Nie ma rozporządzenia wykonawczego w tej sprawie, a operatorzy nie są jeszcze przygotowania na świadczenie tego typu usługi" - tłumaczył.

Kulisiewicz stwierdził, że polski rynek telekomunikacyjny w najbliższej przyszłości czekają kolejne zmiany prawa. "Czeka nas impelmentacja dyrektywy o zbiórce i utylizacji sprzętu elektronicznego, która dotknie operatorów komórkowych oraz regulacja praw autorskich do treści w komunikacji elektronicznej, dotycząca szybko rozwijającej się dystrybucji muzyki za pośrednictwem internetu i telefonu komórkowego" - powiedział.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe prawo telekomunikacyjne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl