SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będą zmiany w „paskach” TVP Info. „Komunikacja nie może być infantylna”

Szefostwo TAI szuka w zespole dziennikarskim osób, które będą przygotowywały w nowej stylistyce informacje na „pasku” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Cytaty są teraz wyraźnie oznaczane, wcześniej tego nie robiliśmy, co powodowało nieporozumienia. Komunikacja nie może być infantylna - zapowiada Krystian Kuczkowski, szef informacji w TVP Info.

Paski informacyjne w TVP Info od wielu miesięcy budziły sporo kontrowersji. W lipcu ub. roku na antenie uczestników kontrmanifestacji podczas miesięcznicy smoleńskiej określono mianem barbarzyńców.

W styczniu media podały, że za paskami w TVP Info stoją młode dziennikarki, wcześniej pracujące w portalach internetowych. - Zwykle biorą po dwa dyżury. Instrukcje dotyczące treści „pasków” dziewczęta otrzymują albo od szefa anteny, Grzegorza Pawelczyka, albo bezpośrednio od prezesa TVP, Jacka Kurskiego - napisano. TVP zdementowała informację, jakoby Jacek Kurski nadzorował przygotowywanie „pasków”.

O „paski” pytano Kurskiego podczas listopadowego posiedzenia senackiej komisji kultury i środków publicznych. - Nie popieram niektórych brzmień „pasków”, ale w natłoku, ferworze pracy na żywo niekiedy popełniane są błędy. Staram się karać za błędy, które są świadome albo wynikają z dezynwoltury czy głupoty. Pasek o barbarzyńcach dopuszczam jako czyjś cytat czy opinię, natomiast jako informację uważam za nadużycie. Ale zdecydowaną większość pasków uważam za trafną - tłumaczył prezes.

W styczniu br. z funkcji dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zrezygnował Klaudiusz Pobudzin. Jego obowiązki przejął Jarosław Olechowski. Natomiast szefem informacji TVP Info od lutego jest Krystian Kuczkowski.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, jednym z pierwszych celów, które postawiono przed Olechowskim i Kuczkowskim, jest uspokojenie emocji wokół pasków w TVP Info. - Najważniejszym zadaniem, jakie postawił przede mną zarząd, jest jeszcze większa profesjonalizacja pracy redakcji, którymi zarządzam. Zależy mi na tym, żeby TVP Info i szerzej: programy informacyjne TVP, były obiektywne, rzetelne, ale jednocześnie żeby nie bały się pokazywania rzeczywistości, której nie pokazują inne telewizje. Chcę, żeby dziennikarze nie bali się pokazywania różnych stron życia publicznego, ale żeby było to robione profesjonalnie. Sposób, w który to komunikujemy nie może być infantylny - mówi Jarosław Olechowski portalowi Wirtualnemedia.pl.

Zdaniem szefa TAI - wbrew zarzutom krytyków - informacje na „pasku” TVP Info były prawdziwe.- Natomiast forma, w jakiej były podawane, często osłabiała siłę argumentów. Zależy mi na tym, żeby informacje na paskach silne były argumentami, a nie tym, że dopiszemy ileś przymiotników - mówi Olechowski. Jego zdaniem, część zarzutów brała się stąd, że na informacyjnych belkach pojawiały się nieoznaczone czyjeś cytaty. – One były parafrazowane i przedstawiane jako wypowiedz redakcyjna. To nie było dobre. Teraz wydałem polecenie, żeby - jeśli kogoś cytujemy - wyraźnie zaznaczać, że jest to cytat - podsumowuje Olechowski.

Z kolei Krystian Kuczkowski dodaje, że wciąż zmienia się skład zespołu przygotowującego wpisy na „pasek”. - To trudna praca i szukamy nowych ludzi nie dlatego, że tamci się nie sprawdzili, tylko dlatego, że chcemy podnieść jakość. Do tego potrzebujemy ludzi z doświadczeniem pracy w agencjach, np. w PAP czy IAR, którzy mają wyczucie szybkiego i trafnego formułowania głównych myśli informacji, tzw. lekkość „rzucania leadów”. Szukamy tych ludzi w zespole redakcyjnym - być może są tam ludzie z takim talentem, ale nie zostały jeszcze odkryte. Zapraszam rozmaite osoby z redakcji, ale też ludzi z zewnątrz do współpracy. Funkcja osoby piszącej paski była niedoceniana, więc teraz chcemy ją docenić - opisuje Kuczkowski.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym 2018 roku średnia oglądalność minutowa TVP Info wynosiła 248 379 widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 3,43 proc.

Dołącz do dyskusji: Będą zmiany w „paskach” TVP Info. „Komunikacja nie może być infantylna”

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wstyd
Litości, Janusze!
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Przecież 1 kwietnia był przedwczoraj! W waszej postrzeczywistości dziś dopiero?
odpowiedź
User
Ci, którzy odeszli
Ci, którzy odeszli, nie zauważą zmiany. Ma Pan świadomość?
odpowiedź