SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy abonament RTV od początku 2017 roku, nowelizacja ustawy niedługo w Sejmie

W najbliższych tygodniach do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy abonamentowej przygotowany przez posłów PiS. Nowe przepisy, mające zdecydowanie poprawić ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego, powinny zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku - poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PRArticle

O przygotowywaniu przez posłów PiS projektu nowelizacji ustawy abonamentowej portal Wirtualnemedia.pl poinformował jako pierwszy pod koniec września. W środę Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych i poseł PiS, powiedział, że nad projektem pracuje zespół z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podstawą mają być analizy przygotowane w Telewizji Polskiej i Poczcie Polskiej, odpowiadającej za pobór abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Jak ujawnił Jacek Kurski, propozycja TVP zakłada, że rejestrować na poczcie trzeba będzie brak w domu telewizora i odbiornika radiowego, a nie jak dotychczas ich posiadanie. Przyjęte zostanie domniemanie, że wszystkie gospodarstwa domowe mają takie odbiorniki. Z płacenia abonamentu mają być zwolnione te same grupy społeczne co dotychczas, nie zmieni się też znacząco wysokość opłaty.

Krzysztof Czabański nie przesądza, czy projekt nowelizacji ustawy zostanie oparty na tych zasadach. Zaznacza, że koncepcji jest na razie dużo. W nowelizacji mają znaleźć się przepisy, które nie będą wymagały notyfikacji z prawodawstwem Unii Europejskiej, tak żeby można je było wprowadzić szybko. - Nie będzie ani żadnej policji abonamentowej, ani żadnego gnębienia ludzi. Proszę to wyrzucić do kosza jako bajanie tabloidów - zaznaczył przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Projekt nowelizacji ma trafić do Sejmu w najbliższych tygodniach: w październiku lub najpóźniej listopadzie. Jak powiedział Czabański, po uchwaleniu nowelizacja powinna wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

Obecnie abonament RTV płacą osoby, które zarejestrują posiadane odbiorniki telewizyjne i radiowe. Z danych KRRiT wynika, że w ub.r. z 13,57 mln gospodarstw domowych zarejestrowane odbiorniki miało 6,72 mln gospodarstw, z których połowa była ustawowo zwolniona z abonamentu RTV, a terminowo płaciło go tylko 1,06 mln gospodarstw.

Zmiany w poborze abonamentu poprawiające jego ściągalność popiera KRRiT. - Każdy pomysł nowego poboru abonamentu RTV jest dobry, byleby został wprowadzony w życie. Dyskusja o nich trwa już od lat, czas zdecydować się na którąś opcję i ją wprowadzać, a jeżeli wymaga to notyfikacji w Komisji Europejskiej, to należałoby rozpocząć nad tym prace - powiedział tydzień temu portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy abonament RTV od początku 2017 roku, nowelizacja ustawy niedługo w Sejmie

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ROB
Ja złamanego grosza nie dam
odpowiedź
User
widz
Czyli zgłaszam brak telewizora i tyle? Żadnych kontroli, konsekwencji w przypadku podania nieprawdy? Polacy na potęgę zaczną się wyrejestrowywać i znowu będzie tak jak teraz. W dodatku ta "podobna" wysokość opłaty. Powinno być 5 zł, wtedy szkoda byłoby zachodu z kombinowaniem, a wpływy i tak dużo wyższe.
odpowiedź
User
rozbawiony piSSem
Nieudolność towarzysza Czabańskiego i absurdalność pomysłów komisarza Kórskiego już nawet nie śmieszy. Proponuję dodać możliwość rejestracji na poczcie: nieprowadzenia działalności gospodarczej, nieposiadania auta, niepopierania PiSu, nieposiadania kochanki, nie-bycia "gorszym sortem" i nieopłacenia mandatu drogowego za jazdę za pojazdem uprzywilejowanym :D
odpowiedź