SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Obniżka stóp NBP korzystna dla polskiej gospodarki. „Może na niej zyskać rynek obligacji”

Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych powinna ożywczo podziałać na polskie firmy. Dzięki niej łatwiej i taniej będzie im sfinansować działalność i rozwój zarówno poprzez kredyt, jak i emisję obligacji. Można też oczekiwać zahamowania spadku cen w Polsce, choć bez ryzyka ich zdecydowanego wzrostu.

fot. Shutterstock.com Article

– Dla emitentów obligacji korporacyjnych i przedsiębiorstw finansujących się długiem jest to jednoznacznie pozytywna decyzja – mówi Rafał Kozioł, menadżer transakcji z Domu Maklerskiego Michael/Ström. – Oznacza ona obniżenie kosztu finansowania. W tym miejscu należy zaznaczyć, że banki, które tracą przychody wskutek obniżki stóp, będą próbowały odbić sobie część utraconych przychodów na zwiększeniu marż i prowizji na nowo udzielanych kredytach. Tym samym obligacje jako instrument droższy od kredytów mogą relatywnie zyskiwać, ponieważ różnica pomiędzy kosztem finansowania się obligacjami i kredytem może ulegać zmniejszeniu.

Paradoksalnie mimo spadku oprocentowania można oczekiwać wzrostu popytu na obligacje. Bankowe lokaty także stają się jeszcze mniej atrakcyjne, a klienci detaliczni będą szukać aktywów dających nieco wyższy zysk, choć bardziej ryzykownych, takich jak akcje, fundusze inwestycyjne i właśnie obligacje.

– W obecnym otoczeniu nie należy oczekiwać mocnego wzrostu inflacji, a tym samym wzrostu stóp procentowych – uspokaja Rafał Kozioł z Domu Maklerskiego Michael/Ström. – Jest to związane z tym, że ryzyko wzrostu cen surowców, w szczególności ropy naftowej, do poziomów obserwowanych w latach 2012-2013 jest niewielkie. Tym samym jest to dobra informacja dla przedsiębiorstw, które planują pozyskiwanie średnio- i długoterminowego długu, który w przeważającej części jest oparty o oprocentowanie zmienne.

Sama decyzja o obniżce stóp procentowych NBP nie była zaskoczeniem. Wprawdzie nawet przed ostatnia decyzją RPP już były one najniższe w historii, jednak przy innych państwach Unii Europejskiej polskie kredyty nadal były wyjątkowo drogie. Zaś spadające od roku ceny nie uzasadniały utrzymywania tak wysokiej ceny pieniądza.

– Należy zwrócić uwagę na to, że w ostatnich kwartałach polska gospodarka znajdowała się w otoczeniu deflacyjnym, zarówno nominalna, jak i realna stopa procentowa były jednymi z najwyższych w Unii – mówi Rafał Kozioł.

Stopa lombardowa została obniżona do 2,5 proc, stopa redyskonta weksli wyniesie 1,75 proc., referencyjna – 1,5 proc., zaś depozytowa – 0,5 proc. Decyzja jest odważna, i różnie komentowana, jednak przynajmniej część analityków uznaje ją za uzasadnioną i korzystnie wpływającą na gospodarkę kraju.

– Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych jest zaskoczeniem – przyznaje Rafał Kozioł. – Większość ekspertów oczekiwała spadku poziomu stóp o 25 punktów bazowych. To odważna decyzja, która ma na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego i utrzymanie stabilności cen.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Obniżka stóp NBP korzystna dla polskiej gospodarki. „Może na niej zyskać rynek obligacji”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl