SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Obroty firm faktoringowych spadły do ponad 30 mld zł w 2009 r.

Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) przekroczyły 30 mld zł w 2009 r., co oznacza spadek o 8,5% w skali roku, poinformował PZF w komunikacie.

 "Rok 2009 był trudny dla branży faktoringowej. Choć w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się dalszych wyzwań, w tym kolejnej fali upadłości firm, naszym zdaniem najgorsze mamy już za sobą. Przewiduję, że w 2010 roku branża odczuje skutki stabilizacji, nastąpi spowolnienie tempa spadku obrotów branży" - powiedział przewodniczący komitetu wykonawczego PZF Mirosław Jakowiecki, cytowany w komunikacie.

Związek podał, że dzięki rekordowemu rozwojowi rynku w 2008 r. firmy PZF odnotowały wzrost obrotów o prawie 60% na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

"Zatrzymanie wzrostu obrotów firm PZF w 2009 r. nastąpiło głównie wskutek spowolnienia gospodarczego oraz zmiany polityki ubezpieczyli w reasekuracji należności obsługiwanych w faktoringu pełnym. Na spadek obrotów faktoringu wpłynęło osłabienie koniunktury w branżach gospodarki, które najchętniej korzystają z tej formy finansowania: w dystrybucji stali, w branży akcesoriów i części zamiennych do samochodów oraz meblarskiej"- podano w komunikacie.

W 2009 r. po raz pierwszy większość (51%) portfela firm PZF stanowił faktoring pełny. Ubiegły rok przyniósł również większe zainteresowanie faktoringiem eksportowym (23% obrotów PZF).

Liderem rynku po czterech kwartałach 2009 r. pozostaje ING Commercial Finance, którego udział w obrotach firm zrzeszonych w PZF wyniósł 30,74%. Pozycję wicelidera utrzymał Pekao Faktoring z udziałem 16,45%. Na trzecim miejscu znalazła się po raz pierwszy firma Coface Poland Factoring z 14,5% udziałem w rynku, wyprzedzając tym samym firmę Polfactor.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Obroty firm faktoringowych spadły do ponad 30 mld zł w 2009 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl