SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od stycznia 2016 roku punkty karne kierowców do sprawdzenia w internecie

Możliwość sprawdzenia przez kierowcę w internecie informacji na temat posiadanych punktów karnych, dostęp do danych o pojeździe oraz działających na rynku szkołach jazdy - to udogodnienia wynikające z przyjęcia przez Sejm nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

fot. Shutterstock.com Article

Przyjęcie ustawy o zmianie ustawy „Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw” otwiera dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Centralnego Ośrodka Informatyki drogę do wprowadzenia nowych e-usług dostępnych dla kierowców - poinformowało w komunikacie MSW.

Według zapowiedzi od stycznia 2016 r. możliwe będzie uzyskanie dostępu do danych dotyczących kar i ograniczeń, jakie na konkretnego kierowcę zostały nałożone w wyniku popełnionych przez niego wykroczeń. Dotyczy to m.in. liczby zgromadzonych punktów karnych. Możliwość monitorowania tych informacji pozwoli użytkownikom ruchu zmniejszyć ryzyko utraty prawa jazdy w wyniku przekroczenia dozwolonego limitu punktów karnych.

Kolejną platformą udostępnioną od stycznia 2016 ma być „Mój pojazd”. Będzie można przejrzeć na niej wszystkie dostępne w bazach danych informacje na temat konkretnego samochodu. Obecnie do dyspozycji użytkowników są uruchomione w czerwcu ub.r. dwa podobne moduły oparte na systemie informatycznym CEPiK 2.0: „Historia pojazdu” oraz „Bezpieczny autobus”.

Inną zapowiadaną przez MSW e-usługą związaną z nowym Prawem o ruchu drogowym jest system „Sprawdź szkołę jazdy”, w ramach którego użytkownik będzie miał możliwość oceny jakości funkcjonowania działających w Polsce szkół jazdy. Ma to pozwolić na wybór najlepszego ośrodka kształcenia kierowców i zwiększyć konkurencję na rynku.

Rozszerzony zostanie rodzaj informacji gromadzonych w bazie CEPiK. Pojawią się w niej m.in. dane dotyczące badań technicznych pojazdów oraz zdarzeń mających wpływ na historię ich ubezpieczenia. Dostęp do tych elementów ma poprawić bezpieczeństwo w obrocie pojazdami na rynku wtórnym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od stycznia 2016 roku punkty karne kierowców do sprawdzenia w internecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl