SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Odejście Magdy Malickiej z Burdy nie zaskoczyło. „Nie może być dwóch szefów”

Decyzja Magdaleny Malickiej o odejściu z Burdy nie była wielkim zaskoczeniem dla pracowników spółki i branży. Jej przedstawiciele uważają, że w połączonej Grupie nie było miejsca dla tak dużej liczby kluczowych menedżerów.

Magdalena Malicka Article

O odejściu Magdaleny Malickiej wydawnictwo Burda International Polska poinformowało wczoraj portal Wirtualnemedia.pl w komunikacie. - Serdecznie dziękuję wszystkim moim współpracownikom oraz partnerom biznesowym za 14 lat wspaniałej współpracy, w tym 8 lat na stanowisku CEO wydawnictwa - napisała w nim Malicka.

Odchodząca prezes nie chce komentować przyczyn swojej decyzji o rozstaniu z Grupą Burda. - Póki co, nie mam nic więcej do dodania oprócz tego co zostało powiedziane w oficjalnym komunikacie - ucina Magdalena Malicka, pytana przez Wirtualnemedia.pl.

Informacja o tym, że wieloletnia prezes G+J rozstaje się z Burdą była zaskoczeniem dla Wiesława Podkańskiego, prezesa Izby Wydawców Prasy. - Jeszcze nie tak dawno rozmawiałem na posiedzeniu z panią Malicką, nic nie wskazywało na to, że odchodzi - mówi w rozmowie z Wirtulnemedia.pl Podkański. Na temat przyczyn jej kroku spekulować nie chce.

Jednak wielu osób z branży decyzja Magdaleny Malickiej wcale nie zdziwiła. - Plotki o jej odejściu krążyły w wydawnictwie od pewnego czasu, choć nie sądziliśmy, że to nastąpi tak szybko - mówi nam pracownik Burdy

Po ogłoszeniu w kwietniu ub.r. przejęcia G+J przez Burdę komunikowano, że Magdalena Malicka pozostanie w zarządzie Grupy, a ona sama chętnie wypowiadała się o dalszych planach wydawnictwa (więcej na ten temat). Finalizacja transakcji nastąpiła w październiku br. Ostatecznie Malicka została prezesem pięciu spółek Burdy, nadzorując wszystkie magazyny luksusowe i people, a także tytuły podróżnicze i popularnonaukowe oraz segment książek. Resztą portfolio, czyli pismami poradnikowymi, kulinarnymi i ogrodniczymi zarządza dotychczasowa szefowa Burdy w Polsce Justyna Namięta (podział nadzoru nad segmentami ogłoszono finalnie dopiero w marcu br., dowiedz się więcej).

W zarządach polskich spółek Burdy od początku roku poza Malicką i Namiętą zaczęła zasiadać także Margaret Ann Dowling, która objęła funkcję dyrektor regionalnej koncernu na Polskę i Czechy (poznaj szczegóły).

- Przypuszczam, że decyzja Magdy mogła być związana właśnie z osobą dyrektor regionalnej, która jest bardzo mocno zaangażowana w swoją rolę, co ograniczyło samodzielność dotychczasowych prezesów G+J i Burdy. Sądzę, że taka sytuacja dla Magdy była trudniejsza do zaakceptowania niż dla Justyny Namięty, a zarządzanie tylko częścią tytułów mogło nie stanowić dla niej dostatecznego wyzwania - mówi nam anonimowo osoba z zarządu jednego z wydawnictw.

Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej Grupy ZPR, przyznaje wprost, że odejście Malickiej to - jego zdaniem - odroczony w czasie, ale skutek przejęcia G+J przez Burdę.

- Zawsze, gdy przeprowadza się konsolidacje, to oszczędza się na wszystkich szczeblach, także na kierowniczym, a kupujący raczej pozostawia swoich szefów. Zapewne tylko w okresie przejściowym Magda Malicka była potrzebna  - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Benbenek.

Podobnie sądzi osoba zajmująca się rynkiem prasowym w jednym z domów mediowych. - Było pewne, że w spółce nie mogą być dwie osoby zarządzające, dlatego któraś z pań musiała odejść - mówi nam.

Magdalena Malicka z G+J Polska związana była od 2000 roku. Początkowo była m.in. wydawcą tytułów poradnikowych. Prezesem firmy została w 2006 roku, przejmując stanowisko,które zajmował wcześniej Olivier Voigt. Był to trudny okres dla firmy, nie tylko w związku z kryzysem reklamowym, który zaczął się jesienią 2008 roku.

- Właściciele wydawnictwa G+J zdecydowali, że nastąpi wycofanie firmy z polskiego rynku, co miało wpływ na politykę spółki. Nie było ani nowych projektów, ani szczególnych inwestycji. W takiej sytuacji rola Magdy Malickiej była trudna, wyobrażam sobie, że musiała być także frustrująca - mówi Wirtualnemedia.pl Ewa Redel-Bydłowska, wiceprezes Edipresse Polska.

- Nie widzę specjalnych sukcesów rządów Magdy Malickiej w G+J, za jej czasów nie inwestowano w marketing tytułów, ich sprzedaż spadała, za późno zabrano się za internet - mówi nam przedstawiciel domu mediowego. Przyznaje on jednak, że polityka reklamowa spółki nie była zła, a  wydawnictwo starało się podążać w tym zakresie za rynkiem.

Z kolei Wiesław Podkański, jak i Zbigniew Benbenek, pozytywnie oceniają okres, gdy Magdalena Malicka kierowała G+J Polska. - Była bardzo dobrym prezesem, doprowadziła spółkę do sprzedaży. Sądzę, że została bardzo dobrze wynagrodzona za to. Życzę jej by znalazła inną, dobrą pracę - mówi Benbenek.

Magdalena Malicka formalnie związana będzie z Burdą do końca czerwca br. Potem przez pewien czas obowiązywać ma ją zakaz konkurencji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że miała otrzymać propozycję przejścia do jednego z wydawnictw. Sama nie ujawnia jednak swoich dalszych planów zawodowych. Jak się dowiedzieliśmy, planuje na razie dłuższy urlop.

Jak podano w komunikacie, nadzór nad tytułami Burdy zarządzanymi dotąd przez Magdalenę Malicką przejmie Margaret Ann Dowling. Z Michałem Helmanem, odpowiedzialnym za komunikację w Burdzie, nie udało nam się wczoraj skontaktować.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Odejście Magdy Malickiej z Burdy nie zaskoczyło. „Nie może być dwóch szefów”

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wawak
Ta postać doprowadziła G+J do ruiny. Malicka kwitnie a firma zgniła. Oby nigdy więcej nikt nie popełnił błędu powierzając tej Pani zarządzanie jakąkolwiek firmą.
37 12
odpowiedź
User
kate
Też chętnie odeszłabym gdybym miała taką opcję...wcale się nie dziwię i zazdroszczę.
15 11
odpowiedź
User
Troy
Na zdjęciu Demi Moore.
24 9
odpowiedź
User
gosk
w końcu ja wywalili, i słusznie bo była beznadziejna w zarządzaniu
17 11
odpowiedź
User
gosk
podobno ty jesteś najlepszy w zarządzaniu i cie awansują
13 12
odpowiedź