SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych zajmie się sprawą Radia Szczecin

Podczas najbliższego posiedzenia członkowie Rady Mediów Narodowych będą omawiali sytuację w Radiu Szczecin - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. To inicjatywa przewodniczącego Rady, Krzysztofa Czabańskiego. Ale inny z członków Rady, Marek Rutka, wnioskuje o dodatkowe nadzwyczajne posiedzenie i składa wniosek o odwołanie na nim prezesa rozgłośni. - W tym radiu ewidentnie zabrakło nadzoru, prezes powinien ponieść konsekwencje - mówi nam Rutka.

Poseł Rutka chciałby, aby nadzwyczajne posiedzenie zwołane zostało jak najszybciej. Punkt spotkanie: jeden, czyli odwołanie prezesa Wojciecha Włodarskiego. „Sytuacja doprowadzenia do ujawnienia danych ofiary przestępstwa i tragiczne następstwa tego wydarzenia (…) zasługują na najwyższe potępienie i pozostają w jednoznacznej sprzeczności z zapisami art. 21 Ustawy o radiofonii i telewizji, a także dowodzą braku odpowiedniego nadzoru nad podległymi pracownikami” – napisał Marek Rutka we wniosku o „pilne zwołanie” posiedzenia, do którego dotarliśmy.

- Rzeczywiście: gołym okiem widać przecież, że w radiu zabrakło nadzoru i odpowiedzialny jest za to prezes – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marek Rutka. – Jestem jednak realistą i zdaję sobie sprawę, że szanse na zwołanie takiego posiedzenia są niewielkie, a jeszcze mniejsze na odwołanie prezesa, patrząc na układ sił w Radzie. Jednak mój wniosek ma być symbolem tego, że nie możemy – jako Rada Mediów Narodowych – bezczynnie patrzeć na to, co dzieje się w radiu Szczecin – dodaje poseł.
 

 

Rada zajmie się sytuacją w radiu

Ale Rada Mediów Narodowych nie będzie jednak – jak się wydaje – zupełnie bezczynnie przyglądać się zaogniającej się sytuacji w Radiu Szczecin: ma się nią zająć podczas najbliższego, marcowego posiedzenia, którego terminu jeszcze nie podano. Nie ma też konkretów: nad czym dokładnie debatować mają członkowie Rady i czy znajdzie się czas na rozpatrzenie wniosku o odwołanie prezesa. Nieoficjalnie bowiem wiemy, że pojawić ma się wówczas taki wniosek, a zamierza złożyć jeden z członków nominowanych do RMN przez prezydenta Andrzeja Dudę. W ten czy inny sposób RMN prawdopodobnie więc będzie musiała zająć się wnioskiem, o którym mówi Marek Rutka.

Prezes Radia Szczecin konsekwentnie unika szerszego wypowiadania się w sprawie Tomasza Duklanowskiego. W oświadczeniu, zamieszczonym w środę na portalu internetowym rozgłośni Włodarski wyraził współczucie dla bliskich 15-letniego syna Magdaleny Filiks, którego pogrzeb odbył się we wtorek. - Pragniemy podkreślić, że okoliczności tragedii są dopiero wyjaśniane przez powołane do tego organy państwa. Tym samym, mając na uwadze stosowne postępowania i przede wszystkim wolę najbliższych, powstrzymujemy się od wszelkich komentarzy – wyjaśnił. 

Duklanowski zapadł się pod ziemię

Nie do końca wiadomo także, co dzieje się z samym Tomaszem Duklanowskim, który miał kilka dni temu skończyć urlop i we wtorek pojawić się w pracy, jednak – jak wiemy nieoficjalnie – nie pojawił się. Ma wyłączony telefon i nie pojawia się w mediach społecznościowych, w których dotychczas był aktywny. Nie wiadomo, czy nieobecność naczelnego oznacza przedłużenie urlopu.

W czwartek rozmowie z Wirtualną Polską adwokat Magdaleny Filiks zapowiedział działania prawne wobec zarówno wobec TVP jak i Radia Szczecin. - Wcześniej tych ruchów nie podejmowaliśmy, bo działaliśmy w interesie Mikołaja (syna Magdaleny Filiks - Red.), chcąc go chronić. Teraz wydarzyła się tragedia i tego tak zostawić nie można. Musimy dać czas rodzinie na przeżycie żałoby. Natomiast na pewno w krótkim czasie będziemy musieli pomyśleć o mocnych ruchach wobec wspomnianych mediów - oświadczył mecenas Mikołaj Marecki.

Włodarski prezesem Radia Szczecin od 2021 roku

Powoływanie i odwoływanie prezesów rozgłośni publicznych leży w gestii Rady Mediów Narodowych. To ona w styczniu 2021 roku powołała na stanowisko prezesa radia Szczecin Wojciecha Włodarskiego. Zastąpił on Artura Kubaja.

Włodarski – zanim trafił do rozgłośni - był zastępcą dyrektora OW NFZ w Szczecinie ds. ekonomiczno-finansowych, ale także członkiem rady nadzorczej Zachodniego Centrum Medycznego w Krośnie Odrzańskim (od 2017 roku) i prezesem zarządu Zachodniego Centrum Medycznego. Jego doświadczenie medialne współpraca z "Międzyrzecką Gazetą Powiatową" (1999-2002) i szefowanie "Gazecie Numerowej" w 2002 roku.

Marek Rutka jest członkiem Rady Mediów Narodowych od lipca 2022 roku. Został wskazany przez klub parlamentarny Lewicy i powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę. W skład Rady wchodzi pięć osób - trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta.

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych zajmie się sprawą Radia Szczecin

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ikaika
to juz dawno powinno byc rozpatrzone a prokurator wszczac postepowanie ale pis na tym zeruje a szczgolnie ziobro
odpowiedź
User
Seba
A czy jak inne media powtarzały to nie tez się nimi zajmie?
odpowiedź
User
parząca kawę II p
Komitet Centralny Mediów Narodowych? z inicjatywy I Sekretarza Krzysztofa Cz. zwołuje posiedzenie. Będą rozmawiać o braku nadzoru nadzoru ... dobre, bardzo dobre. Przecież ci wszyscy Naczelnicy rozgłośni to marionetki, które realizują wytyczne I Sekretarza Krzysztofa Cz. nic nie dzieje się bez jego zgody i woli . Z tego powodu jeszcze pełni funkcję naczelnika PR Agnieszka Cz. która doprowadziła do zniszczenia dobra narodowego, dziedzictwa narodowego jakim było Polskie Radio. Kto idzie w inną stronę wylatuje. To jest prywatny folwark I sekretarza vel żona i tuba propagandowa dojnej zmiany.
odpowiedź