SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Projekt Instytutu Nowych Mediów: odzyskanie przez Polskę niepodległości w światowych gazetach

Publikację tekstów z Polski w największych tytułach prasowych na całym świecie przed Narodowym Świętem Niepodległości, zakłada kolejna odsłona projektu "Opowiadamy Polskę światu" Instytutu Nowych Mediów.

Eryk Mistewicz, fot. Polsat NewsArticle

Instytut Nowych Mediów informuje, że teksty o tym, "jak Polska budziła się do lotu w 1918 roku" będą opublikowane w "największych tytułach prasowych na całym świecie". To kolejna odsłona projektu "Opowiadamy Polskę światu". Poprzednie zakładały publikację tekstów polskich autorów w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku i w 40. lecie "Solidarności".

Wśród autorów znajdą się m.in.: historyk prof. Wojciech Roszkowski, filozof polityki Jan Rokita czy prezes IPN Jarosław Szarek.

"Wydawcy i redaktorzy naczelni tytułów na całym świecie przyzwyczaili się, że dostają od nas dobrze napisane, ciekawe teksty o Polsce. Pozwalające zrozumieć o co chodzi Polakom, dlaczego tak a nie inaczej reagują, dlaczego tak bardzo są dla nas ważne wolność, solidarność, prawa człowieka, w tym prawa kobiet, jednocześnie bez nachalnej propagandy. Widzimy, z jak dobrym przyjęciem spotykają się te teksty na całym świecie" - mówi Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, inicjator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Michał Kłosowski, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, ocenił z kolei, że świat łaknie porywających historii. "Tworzymy relacje z redakcjami, odpowiadamy na ich zapotrzebowanie, nie kupujemy artykułów sponsorowanych, ale tworzymy wspólną opowieść. Wielokrotnie słyszeliśmy od dziennikarzy i redaktorów naczelnych: macie świetne historie, ciekawych bohaterów, dajcie ich światu!" - mówi Kłosowski.

Prof. Wojciech Roszkowski w swoim tekście stwierdza, że historia Polski jest kopalnią wiedzy o życiu społecznym i politycznym. "Z dziejów szlacheckiej demokracji I Rzeczypospolitej, czyli państwa sprzed XVIII-wiecznych rozbiorów, dzisiejsze demokracje mogą się nauczyć, jak straszne koszty ponieść może państwo, w którym wolności nie towarzyszy odpowiedzialność" – pisze Roszkowski.

"Wbrew naciskom i modom płynącym z +postępowego+ Zachodu, który nie zdaje sobie nawet często sprawy ze swoich problemów, tradycyjne wartości nadal cementują polskie społeczeństwo. Przywiązanie do życia rodzinnego wynikać może z wagi więzi rodzinnych w dawnej, szlacheckiej Polsce oraz z pamięci o zagrożeniach polskiej rodziny pod zaborami i w czasie ostatniej wojny i okupacji. Szacunek dla kobiet, który wyraża się w dawnym zwyczaju całowania ich w rękę, wynika z dość niezależnej roli kobiet w I Rzeczypospolitej oraz ich znaczeniu w czasie zaborów, a nawet pod panowaniem komunistów, gdy +matki Polki+ dzielnie walczyły w kolejkach o zaopatrzenie domu. Umiłowanie wolności jest w Polsce szczególnie silne, jeśli zważyć, jak długo tej wolności Polakom brakowało w ostatnich dwóch stuleciach" – podkreśla historyk.

Z kolei prezes IPN Jarosław Szarek przedstawia zagranicznemu odbiorcy skróconą historię ostatniego wieku. "Polska wciąż i wciąż odradzała się. Trwała niepokonana, rozwijała oświatę i naukę, gospodarcze innowacje, tworzyła sztukę. I budziła do lotu. Ileż to razy w czasie niewoli trzeba było pokonać gorycz klęski, gdy wszystkie okoliczności wskazywały, że ziszczają się słowa +finis Poloniae+?" – pisze Szarek.

Jan Rokita pisze: "Polska zatopiona jest w historii. Dzięki niej zrozumiemy, dlaczego właśnie w Polsce żyje i pracuje przeszło milion przyjętych tu z otwartymi rękami imigrantów ukraińskich, a na szczycie Unii Europejskiej polski premier zabiega (z sukcesem) o plan rozległego wsparcia gospodarczego dla Białorusi".

Projekt "Opowiadamy Polskę światu" przygotowany został przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Projekt Instytutu Nowych Mediów: odzyskanie przez Polskę niepodległości w światowych gazetach

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obserwator
Papa Twitter staje sie coraz bardziej pazerny
odpowiedź
User
Bazyl
Czyli co? Polacy szykujcie portfele, bo całostronicowe reklamy udające artykuły kosztują...
odpowiedź
User
Wawel
Wolałbym, żeby Polskę sławili na świecie doskonali inżynierowie i naukowcy, którzy mają na koncie istotne odkrycia. Nie chciałbym już czytać o tym, jaka to nasza historia była bolesna 100 lat temu i dawniej. Żyję dziś, a nie w 1918, na bloga
odpowiedź