SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ofensywa programowa TVP2

Dążenie do jednego wydania "Panoramy" o 18.45, "odmłodzenie" widowni, nowe programy i seriale, zniknięcie prezenterek zapowiada szef TVP2 Wojciech Pawlak.

W czwartek na spotkaniu z dziennikarzami szef TVP2 przedstawił plany na najbliższy rok.

Podkreślił, że w TVP2, która jest stacją serialowo-rozrywkową, jest obecnie zbyt dużo programów informacyjnych, przez co "marka jest zakłócona wewnętrznie". Przypomniał, że w połowie roku TVP3 ma zostać przekształcona w TVP Info i wówczas - jego zdaniem - nie będzie powodu, aby w TVP2 była tak duża liczba programów informacyjnych.

Według Pawlaka, na antenie powinno być tylko jedno główne wydanie "Panoramy" o godz. 18.45, a informacyjne programy lokalne powinny zostać ograniczone.

- Dwójka w paśmie między godziną 18-24, uwzględniając jej rozrywkowy, przez niektórych nazywany biesiadnym, charakter, ma najwięcej, spośród kanałów Telewizji Polskiej, programów informacyjnych. Musimy skończyć z przesytem tego typu programów. W tym momencie trwa poważna dyskusja na temat zniesienia jednej „Panoramy”, której popołudniowe wydanie zostało przeniesione z godz. 18.30 na godz. 18.45. Jeżeli "Panorama" o godz. 18.45 będzie w stanie konkurować z "Wydarzeniami" (Polsat) oraz "Faktami" (TVN), wówczas nie widzę powodu utrzymywania "Panoramy" o godz. 22 – powiedział Wojciech Pawlak, który 1 października zastąpił Ninę Terentiew na stanowisku szefa TVP2.

Zapowiada jednocześnie poprawienie oferty filmowej. Niską popularność jesiennej ramówki szef Dwójki upatruje w braku silnej oferty filmowej i zapowiada poprawienie tego obszaru aktywności. Jak na razie na dzień dzisiejszy zapowiadany jest specjalny letni festiwal w Kazimierzu nad Wisłą pod patronatem „Kocham kino”. Widzowie mieliby tam możliwość zobaczenia niektórych pozycji, jakie znalazłyby się kolejnej jesieni w repertuarze tego popularnego pasma. Władze nie podają jednak, jakimi hitami filmowymi chcieliby przyciągnąć w nowym roku odbiorców przed telewizory.

Ale przede wszystkim TVP2 od nowego roku proponuje kilka atrakcyjnie zapowiadających się programów, w tym „MC2 – maszyna czasu Manna i Materny” (od lutego w poniedziałki o godz. 21.05).

Wojciech Mann i Krzysztof Materna w swym nowym autorskim programie zestawiają „wczoraj” i „dziś” – porównują muzykę, rozrywkę, obyczaje, politykę i gospodarkę oraz inne dziedziny życia. W ten sposób autorzy mają zamiar pokazać, co kryje się za wyświechtanym zwrotem „za naszych czasów”, uświadomić widzom, jak znaczącym zmianom uległo życie w Polsce, a jednocześnie wskazać dziedziny, w których ciągle tkwimy w przeszłości.

„Wojciech Mann jest obecnie chyba najpopularniejszym naszym prezenterem. To jego czas. Jego programy znakomicie się przyjęły. Niektórzy mówią, że powrót tej pary równa się powrotowi do starej ramówki. Nie zgadam się z tą opinią” – dodaje Pawlak.

Kolejną zasadniczą zmianą ponoworocznej Dwójki jest decyzja o sobotnim wydaniu „Pytania na śniadanie”, które tego dnia nazywać się będzie „Śniadanie z Dwójką”, a poprowadzi je Alicja Resich-Modlińska, od niedawna szefowa nowopowstałej porannej redakcji TVP2, Beata Sadowska i Monika Richardson.

„Za zmianą nazwy idą spore zmiany w koncepcji programu. Co prawda nie rezygnujemy z formuły, gdzie każdego dnia mieliśmy jeden główny temat” – mówi Alicja Resich-Modlińska.

Sobotnie wydanie ma być magazynem gwiazdorskim o charakterze „People”. Gośćmi programu będą największe gwiazdy kultury, nauki, literatury, filmu, sztuki. W odróżnieniu od codziennego programu, sobotni nie zagłębia się tak wnikliwie w tematy natury poradnikowej. Na te same problemy patrzy jak na zjawisko o charakterze ogólnym. Twórcy dodatkowo zapowiadają tematy z pogranicza psychologii i medycyny. Widownię programu ma budować zawsze jeden „silny” gość.

„Nie ukrywam, że powalczymy o widza z „Dzień Dobry TVN”. Chodzi nam o młodego widza, przy jednoczesnym zachowaniu naszej stałej widowni, czyli kobiet w średnim wieku. Jest z kim się ścigać, bo TVN to godny partner, w jakże potrzebnej w tym i każdym innym przedsięwzięciu, konkurencji” – dodaje.

Jak zapowiada Resich-Modlińska trwają poszukiwania kolejnych prezenterów nie tylko samego „Śniadania”, ale dla całego kanału.

Oprócz Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny, autorskiego programu doczekał się też Wojciech Cejrowski. Jego „Wojciech Cejrowski – Boso przez świat” nadawany będzie w niedzielę o 10.05, a sam prowadzący wystąpi w roli przewodnika po egzotycznych krajach. Program realizowany będzie na wszystkich kontynentach. W początkowych odcinkach widzowie odwiedzą Meksyk i Amerykę Południową (Argentyna, Brazylia, Boliwia, Peru), a także Bliski Wschód (m.in. Ziemię Świętą) i Australię.

W odświeżonej ramówce znajdzie też miejsce Wojciech Jagielski.

„Zakręcony Tydzień” to widowisko oparte na informacjach codziennie przekazywanych przez media. Troje uczestników programu uzależnionych od mediów, zostaje na tydzień całkowicie odizolowanych od świata. Z miejsca odosobnienia trafiają do studia, gdzie odpowiadają na pytania związane z wydarzeniami politycznymi, społecznymi, sportowymi i obyczajowymi ostatnich siedmiu dni. Twórcy programu prezentują im prawdziwe i sfingowane informacje, relacje dotyczące ekstrawaganckich zachowań i niecodziennych wydarzeń, a zadaniem zawodników jest wskazanie, które z informacji są prawdziwe.

Podczas kolejnych zadań uczestnicy mają domyśleć się, co łączy różne prezentowane im osoby, przedmioty i dziedziny; rozwiązać test pokazujący mijający tydzień z niecodziennej perspektywy; odgadnąć, czym zainteresował media specjalny gość programu, który w minionym tygodniu „miał swoje pięć minut”. W finale dwoje uczestników z największą liczbą punktów staje do pojedynku, gdzie muszą oddzielić prawdziwe tytuły prasowe od fałszywych. Nagrodą w programie są zbierane w czasie wszystkich konkurencji mile lotnicze. W zależności od liczby trafnych odpowiedzi zwycięzca może odbyć krótszą lub dłuższą podróż po świecie.

Emisja: Niedziela, godz. 21.10, premiera: 21 stycznia.

Nowością są też „Grzechy polskie” znanej z programu „Ogród sztuk” Kamili Dreckiej. Tematem pierwszego programu nadanego wczoraj było pijaństwo. W nowym sezonie przewidziano też program „Korespondent”.

Dyrektor stacji zapowiedział ponadto wzmocnienie oglądalności pasma w godz. 17-20, budowę pasma serialowego o godz. 18.15 w tygodniu oraz pasma serialu sensacyjnego w niedzielę o godz. 20.00.

W marcu z anteny zniknąć mają zapowiedzi programów przez prezenterki w studio; zastąpią je zwiastuny programów, co ma zdynamizować antenę.

Dwójka przygotowuje na jesień dwa nowe seriale, w tym jeden skierowany do młodszej widowni, ale na razie nie zdradza szczegółów.

"Jeden z nich będzie obyczajowy, grany kilka razy w tygodniu" - powiedział Pawlak.

Wiemy, że zobaczymy nowe odcinki „Kopciuszka” i program z gatunku „docu-crime” „Biuro kryminalne”.

Od nowego sezony stacja rezygnuje z niektórych formatów. Z anteny zniknie „Dubidu” i „Supertalent”.

Szef TVP2 zapowiedział "większą autonomię anteny". "To my uznajemy, co jest ważne i jaki program nagrywamy" - podkreślił. "Transmisja jakiegoś koncertu, ponieważ występuje tam dany polityk - to nie mieści się w moim kanonie" - dodał.

Wszyscy 4+

Lp.


 

2005


 

2006

1

TVP1

24,02

TVP1

24,69

2

TVP2

21,41

TVP2

20,28

3

Polsat

16,89

Polsat

16,13

4

TVN

14,65

TVN

15,39

5

TVP3

4,75

TVP3

5,20

6

TV4

2,57

TV4

2,18

7

TVN Siedem

1,49

TVN 24

1,89

8

TVN 24

1,41

TVN Siedem

1,24

9

TVP Polonia

1,04

TVP Polonia

0,79

10

Cartoon Network

0,65

Cartoon Network

0,67

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ofensywa programowa TVP2

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl