SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Według "Wprost" o. Tadeusz Rydzyk mógłby być 83. najbogatszym Polakiem

Tygodnik "Wprost"(AWR Wprost) dotarł do sprawozdań finansowych przedsięwzięć o. Tadeusza Rydzka i oszacował  jego majątek. Majątek zakonnika plasuje go na 83. miejscu listy 100 najbogatszych Polaków. - Zajęliśmy się pieniędzmi o. Rydzyka w kontekście premiery filmu "Złamany kłos" - mówi dla portalu Wirtualnemedia.pl Jacek Pochłopień, redaktor naczelny tygodnika.

Dziennikarze "Wprost" przygotowując tekst używali narzędzi identycznych z tymi, jakimi posługują się w przypadku układania listy 100 najbogatszych. Bazowali na zyskach, które spółki i fundacje związane z toruńskim redemptorystą wypracowały za 2015 rok - czyli za okres, gdy rządziła Platforma Obywatelska, a spółki o. Rydzyka wciąż borykały się jeszcze z brakiem państwowej pomocy finansowej.

"Po podliczeniu wszystkiego wychodzi, że za 2015 rok o. Rydzyk zainkasował ok. 56 mln zł przychodów. (...) Gdyby 11 mln zysku netto wypracowanego przez biznesy o. Tadeusza Rydzyka zestawić z wynikami spółek z podobnej branży, majątek zakonnika wyniósłby ok. 339 mln. zł. Redemptorysta trafiłby wtedy na 83. miejsce listy 100 najbogatszych "Wprost". Tuż za założycielem Optimusa Romanem Kluską, a przed twórcą Wiedźmina Michałem Kicińskim."  - czytamy na łamach "Wprost".

Dziennikarze tygodnika skrupulatnie wyliczają interesy zakonnika z Torunia. Jest fundatorem fundacji Nasza Przyszłość oraz Lux Veritatis. Pierwsza z nich zarządza księgarniami i wydawnictwem, szkołami oraz wydaje miesięcznik "W naszej rodzinie". Lux Veritatis natomiast jest właścicielem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, TV Trwam, Term Toruńskich, Geotermii Toruń i Polskich Sieci Cyfrowych. Do tego dochodzą inne biznesy, kontrolowane (bezpośrednio lub pośrednio) przez o. Tadeusza Rydzyka: "Nasz Dziennik" i oczywiście Radio Maryja.

Jacek Pochłopień, redaktor naczelny "Wprost", w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl przekonuje, że dziennikarze tygodnika zajęli się finansami najsłynniejszego polskiego redemptorysty bez żadnych politycznych podtekstów. - Ojciec Rydzyk jest jednym z większych medialnych (i nie tylko) graczy na polskim rynku. Ostatnio wprowadził do kin film "Zerwany kłos". To właśnie stało się dla nas pretekstem, by przyjrzeć się, co się dzieje w jego biznesach. We "Wprost" to normalna procedura, nie ma w tym niczego nadzwyczajnego - mówi Pochłopień.

"Zerwany kłos" jest filmem historycznym, zrealizowanym przez pracowników Telewizji Trwam i ludzi z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wyprodukowała go Fundacja Lux Veritatis. Opowiada o losach błogosławionej Karoliny Kózki, która w listopadzie 1914 roku została zamordowana, broniąc się przed zgwałceniem przez rosyjskiego żołnierza. Realizację współfinansowano z pieniędzy przekazanych w ramach 1 proc. podatku dochodowego Fundacja Nasza Przyszłość związaną z WSKSiM w Toruniu, lecz nie podano budżetu filmu.

W grudniu ub. roku tygodnik "Wprost" sprzedawał średnio 19 486 egz. pisma, czyli mniej o 38,24 proc. niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Według "Wprost" o. Tadeusz Rydzyk mógłby być 83. najbogatszym Polakiem

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rafał S
Ojciec Rydzyk tego wszystkiego do grobu nie zabierze, a jego dzieła są dobre, służą ludziom i będą służyły jeszcze długie lata.
odpowiedź
User
Mack
Oj daleka jest droga kościoła katolickiego z Torunia do Betlejem, oj daleka. I to przez nie jedno ucho igielne.
odpowiedź
User
Polak
To skoro mógłby być, jak piszą w tytule, to jest czy mógłby? Bo to trochę dziwne sformułowanie. Albo się jest, albo mógłby. Ja też teraz mógłbym się opalać na plaży Kostaryki, ale się nie opalam.
odpowiedź