SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

950 zł kaucji od wolontariusza na Open'erze. Organizator zapewnia, że nie chodzi o oszczędności

Fundacja Alter Art związana z organizatorem festiwalu Open'er szuka wolontariuszy, wymagając wpłaty 950 zł kaucji. Skrytykował to aktywista Jan Śpiewak. Alter Art zapewnia, że wolontariat na niezmiennych warunkach działa od lat, a jego uczestnicy to jedynie 3 proc. osób pracujących przy festiwalu.

fot. materiały prasoweArticle

W ogłoszeniu Fundacja Alter Art napisano, że każdy uczestnik wolontariatu na festiwalu Open'er musi wpłacić 950 zł kaucji, która zostanie mu zwrócona w ciągu siedmiu dni po festiwalu („pod warunkiem prawidłowego wykonania przydzielonych mu zadań”). Wolontariusz ma zapewniony jeden ciepły posiłek dziennie, miejsce na polu namiotowym i może oglądać koncerty w wolnym czasie.

Wolontariusz na Open'erze musi zapłacić 950 zł kaucji

Jan Śpiewak na Twitterze oprócz ogłoszenia zamieścił wiadomość od osoby twierdzącej, że jako wolontariuszka na festiwalu Open'er 10 lat temu musiała sprzątać śmieci po koncertach, ale nie mogła zrezygnować, po straciłaby wpłaconą kaucję.

- Opener szuka niewolników, którzy za darmo będą zapierniczać i bierze za to jeszcze tysiaka kaucji xD festiwal jest organizowany przez fundację, żeby za dużo podatków nie płacić. Karnet na festiwal kosztuje 950 zł. Festiwal polskiego folwarcznego kapitalizmu - skomentował Śpiewak.

Organizator Open'era o wolontariacie: w niezmienionej formule od lat

W odpowiedzi organizująca Open'era firma Alter Art podkreśliła w oświadczeniu, że wolontariat ma przede wszystkim charakter społeczno-edukacyjny, a „jego wpływ na ekonomiczny bilans wydarzenia, przy bardzo dużych nakładach organizacyjnych, jest marginalny”. Także dlatego że wolontariusze stanowią jedynie ok. 3 proc. osób pracujących przy imprezie.

- Jest to wieloletnia tradycja najważniejszych wydarzeń festiwalowych w Europie, gdzie skala jest wielokrotnie większa. Są w Europie duże festiwale, na których wolontariusze stanowią większość osób uczestniczących w organizacji imprezy - zaznaczono.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Dodano, że Open'er jest organizowany przez spółkę Alter Art Festival, natomiast Fundacja Alter Art. zajmuje się jedynie działaniami wolontariackimi. Na czym one konkretnie polegają? - Udział w wolontariacie na Open'erze dotyczy na przykład takich obszarów jak: wsparcie osób z niepełnosprawnościami, uczestnictwo w działaniach ekologicznych i mediowych oraz pomoc w strefach takich jak Kids Zone, Muzeum czy Teatr. Kolejne elementy związane z festiwalowym wolontariatem to możliwość przeżycia przygody, szansa na poznania ludzi i opcja na wspólne tworzenie wyjątkowego wydarzenia - wyliczono.

Podkreślono, że praca jako wolontariusz „daje możliwość uczestnictwa w festiwalu osobom, które z takiego czy innego powodu nie są w stanie, nie mogą lub nie chcą zapłacić za bilet”, a także „możliwość połączenia wykonywania określonych zadań z uczestnictwem w festiwalu, obejrzeniem wybranych koncertów i zabawy”.

Kaucja od wolontariusza równa cenie karnetu na Open'era

W oświadczeniu Alter Art wyjaśniono, że pobierana od wolontariuszy kaucja w wysokości ceny 4-dniowego karnetu na Open'era została wprowadzona ponad 10 lat temu.

- Jest to standardowa procedura. Wynika ona z tego, że w przeszłości - i to nie dotyczy tylko Polski - pojawiły się osoby podszywające się pod wolontariuszy, które „znikały" zaraz po rejestracji. Skala tego procederu była bardzo znacząca i doszła do około 50 proc. uczestników projektu, co w oczywisty sposób uniemożliwiało realizację programu wolontariackiego - opisano.

Zaznaczono, że do tegorocznej edycji wolontariatu zgłosiło się już ponad 3,5 tys. chętnych (nabór potrwa do końca maja), co daje przeszło 20 na jedno miejsce.

- Warto również pamiętać, że festiwal bez najmniejszego problemu poradzi sobie bez stosunkowo małego programu wolontariatu, natomiast odbędzie się to przede wszystkim ze stratą dla jego uczestników – świetnych wolontariuszy, dla których rokrocznie jest to możliwość uczestnictwa w festiwalu, nabycia ważnego doświadczenia i świetna przygoda - podkreślono.

Dołącz do dyskusji: 950 zł kaucji od wolontariusza na Open'erze. Organizator zapewnia, że nie chodzi o oszczędności

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
Panie Areczku
Wejście na Ołpener jest dla zarządu
odpowiedź
User
AAA
AA to stan umysłu, tak było od lat..
odpowiedź
User
alians
Zdroworo zsądkowe za bezpieczenie przez cwa ni a c twe m chcącym zaliczyć festiwal na krz ywy r yj.
Kto pracował przy takiej imprezie zrozumie.
Śpiewak jest du rnie m więc o zrozumienie go nie podejrzewam.
odpowiedź