SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Oracle zainteresowany przejęciem TikToka. Będzie konkurował z Microsoftem

Nie tylko Microsoft jest zainteresowany zakupem TikToka. W kolejce do przejęcia należącej do ByteDance aplikacji ustawił się także Oracle. Koncern prowadzi rozmowy w sprawie objęcia kontroli w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Donald Trump wyznaczył termin przejęcia TikToka na październik 2020 roku.

Article

TikTok należy obecnie do najpopularniejszych aplikacji społecznościowych na świecie. Należąca do chińskiej firmy ByteDance platforma została globalnie ściągnięta ponad 2 mld razy, zaś w dobie pandemii koronawirusa i domowej izolacji użytkowników przybyły 623 mln instalacji.

TikTok na cenzurowanym

Rosnąca popularność TikToka nie idzie w parze z wizerunkiem firmy w wielu regionach świata. Platforma jest głównie podejrzewana o to, że zbiera poufne informacje na temat użytkowników i przekazuje je komunistycznym władzom w Pekinie.

Pod koniec czerwca br. aplikacja została zakazana w Indiach, gdzie TikTok miał 81 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. Decyzja rządu Indii była podyktowana napięciami na granicy indyjsko-chińskiej.

Czytaj także: TikTok posądzony o śledzenie użytkowników Androida. Serwis twierdzi, że już tego nie robi

Także Stany Zjednoczone wyrażają wątpliwości, czy TikTok powinien gromadzić dane na temat ich obywateli. Prezydent Donald Trump kilkakrotnie sugerował wprost że TikTok zagraża bezpieczeństwu obywateli USA, a żołnierze armii amerykańskiej otrzymali oficjalny zakaz korzystania z TikToka w swoich smartfonach.

W ostatnich tygodniach atmosfera wokół TikToka w USA zaczęła się coraz bardziej zagęszczać. Na początku lipca br. Mike Pompeo, sekretarz stanu w Białym Domu zapowiedział że administracja USA przygląda się możliwości zablokowania dostępu do TikToka dla użytkowników w Stanach. Później w ślady Pompeo poszedł Mark Meadows, szef personelu Białego Domu, który stwierdził że zablokowanie TikToka w USA to nie kwestia odległej przyszłości, ale nadchodzących miesięcy lub nawet tygodni.

Później Donald Trump zaostrzył kurs wobec TikToka obiecując, że aplikacja zostanie zablokowana w USA jeśli nie będzie przejęta przez jedną z dużych amerykańskich firm technologicznych. Wówczas okazało się, że Microsoft jest poważanie zainteresowany przejęciem kontroli nad TikTokiem w USA, Kanadzie, Australii oraz Nowej Zelandii i toczą się negocjacje w tej sprawie. Niedawno Microsoft rozszerzył swoją ofertę także o przejęcie TikToka na rynkach europejskich.

Biały Dom początkowo wyznaczył termin na uzgodnienie transakcji do 15 września 2020 r., później zaś Donald Trump przedłużył go o kolejne 45 dni.

Oracle i Twitter w kolejce po TikToka

Niedługo po informacji o zamiarach przejęcia TikToka przez Microsoft pojawiły się doniesienia o tym, że także Twitter jest zainteresowany zakupem chińskiej aplikacji.

Teraz z kolei „Financial Times” powołując się na własne źródła poinformował, że do gry o przejęcie TikToka włączył się także Oracle, kierowany przez Larry’ego Ellisona amerykański koncern zajmujący się głównie oferowaniem oprogramowania oraz usług chmurowych dla firm. W niektórych segmentach rynku korporacyjnego Oracle jest konkurentem Microsoftu.

Według nieoficjalnych doniesień Oracle prowadzi obecnie rozmowy z ByteDance w sprawie przejęcia kontroli nad TikTokiem w USA, Kanadzie, Australii oraz Nowej Zelandii. Transakcja miałaby zostać przeprowadzona z udziałem funduszy General Atlantic i Sequoia Capital, które obecnie są udziałowcami TikToka.

Na razie nie ma żadnych bliższych informacji na temat tego jaka może być cena za przejęcie kontroli nad TikTokiem. Według szacunków analityków obecnie rynkowa wycena aplikacji wynosi ok. 50 mld dol.

Czytaj także: Prezydent Trump zakazał podpisywania umów z firmą ByteDance, do której należy TikTok

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Oracle zainteresowany przejęciem TikToka. Będzie konkurował z Microsoftem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl