SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange, Play i T-Mobile z nowymi testami sieci 5G. Na liście Kraków, Toruń i Lublin

Operatorzy Orange, Play i T-Mobile Polska zapowiedzieli kolejny etap prób związanych z wprowadzeniem sieci 5G w Polsce. Play zamierza udostępnić komercyjnie testową instalację w Toruniu, T-Mobile uruchamia pierwszą wewnętrzną instalację w Krakowie, zaś Orange zamierza rozpocząć testowanie 5G na terenie Lublina.

Article

Według harmonogramu wyznaczonego przez Unię Europejską sieć 5G powinna funkcjonować w wybranych miastach krajów członkowskich wspólnoty, w tym także w Polsce do końca 2020 r.

Przygotowując się do wprowadzenia usług nowej generacji najwięksi polscy operatorzy już od kilku miesięcy w niektórych lokalizacjach przeprowadzają próby związane z tą siecią.

W grudniu ub.r. pierwsze testy 5G w Warszawie rozpoczął T-Mobile Polska, w lipcu br. Play przystąpił do własnych prób w Toruniu, zaś we wrześniu z testami w Warszawie ruszył Orange Polska we współpracy z firmą Ericsson.

Play w Toruniu

Teraz wszyscy wspomniani operatorzy zapowiedzieli rozszerzenie swoich programów testowych dotyczących wprowadzenia sieci 5G.

Play ujawnił, że od kilku dni trwają konsumenckie testy 5G w Toruniu. Według zapowiedzi operatora z możliwości przetestowania tego rozwiązania mogą skorzystać mieszkańcy niektórych obszarów tego miasta, którzy na adres e-mail pr@play.pl prześlą swoje zgłoszenie, w którym należy podać takie dane jak imię i nazwisko, adres zamieszkania w Toruniu, kilka zdań uzasadnienia chęci uczestniczenia w próbach oraz numer telefonu.

Play informuje, że zgłoszenia do testowania 5G w Toruniu można przesyłać do końca bieżącego tygodnia. Operator zastrzega także możliwość wybrania do prób konkretnych kandydatów, choć nie podaje dokładnych warunków ich selekcji.

T-Mobile w Krakowie, Orange w Lublinie

Z kolei T-Mobile Polska poinformował o uruchomieniu eksperymentalnej instalacji 5G w Krakowie. Sieć została włączona w siedzibie centrum innowacyjności hub:raum. Jak wyjaśnia operator sieć zbudowana z wykorzystaniem pikokomórek firmy Nokia posłuży startupom skupionym w hub:raum do rozwoju innowacyjnych projektów wykorzystujących technologię Edge Computing.

Według T-Mobile sieć piątej generacji testowana w Krakowie jest pierwszą wewnętrzną instalacją 5G operatora. Jej część radiowa składa się z dwóch umieszczonych w siedzibie hub:raum mikronadajników i została zbudowana we współpracy z firmą Nokia, a rdzeń sieci bazuje na rozwiązaniach Cisco i Ericsson. Jej sygnał będzie dostępny wyłącznie wewnątrz budynku, a sieć udostępniona zostanie partnerom biznesowym T-Mobile oraz startupom współpracującym z centrum innowacyjności.

- Jedną z największych korzyści wynikających z wczesnego dostępu do infrastruktury 5G jest możliwość wypracowania na jej bazie innowacji oraz praktycznych rozwiązań, które będą mogły zostać udostępnione rynkowi w momencie startu sieci komercyjnych, tym samym dając współpracującym z nami partnerom znaczącą przewagę nad konkurencją - zaznacza Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska.

Własne testy sieci 5G w Lublinie zapowiedział również Orange Polska. Próbna instalacja zostanie oficjalnie włączona w czwartek we współpracy z firmą Nokia, operator obiecuje że wówczas zdradzi bliższe szczegóły dotyczące tego projektu.

Na koniec czerwca br. T-Mobile Polska miał 10,87 mln klientów, o 260 tys. więcej niż rok wcześniej. W drugim kwartale br. telekom zanotował spadek wpływów sprzedażowych o 0,1 proc. do 1,565 mld zł oraz wzrost zysku EBITDA AL o 0,9 proc. do 427 mln zł.

W drugim kwartale br. Orange Polska zanotował przychody na poziomie ponad 2,75 mld zł, co oznacza niewielki wzrost w skali roku. Zysk operacyjny operatora wyniósł 55 mln zł.

W drugim kwartale 2019 roku Play Communications zanotował 1,75 mld zł przychodów 254 mln zł zysku netto. Na koniec tego okresu miał 12,7 mln aktywnych klientów, o 250 tys. więcej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange, Play i T-Mobile z nowymi testami sieci 5G. Na liście Kraków, Toruń i Lublin

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Normalny Facet
Motory, quady, awionetki, helikoptery, samochody z tjuningowanymi wydechami, motolotnie, skutery wodne, motorówki, dmuchawy, piły, kosiarki, sekatory spalinowe - całe to tałatajstwo generujące nadmierny i niepotrzebny hałas powinno zostać przetopione na łyżeczki.
odpowiedź
User
ZT
Widać, ze po tym gdy zajela sie tym młoda wiceminister Wanda Buk, wszystko ruszyło z kopyta. Strężyńskiej czy Boniemu zajęłoby to z dwie kadencje, bo wiadomo pisanie PRowych tekscików na swój temat i dęte konferemcje o niczym były ważniejsze.

Oprócz lat przesiedzianych w urzędach trzeba mieć jeszcze zapał do pracy, a tego skorupiakom jakich dobierał sobie Tusk i Kopacz wyraźnie brakowało
odpowiedź
User
ZT
Motory, quady, awionetki, helikoptery, samochody z tjuningowanymi wydechami, motolotnie, skutery wodne, motorówki, dmuchawy, piły, kosiarki, sekatory spalinowe - całe to tałatajstwo generujące nadmierny i niepotrzebny hałas powinno zostać przetopione na łyżeczki.


Hehe :) masz racje, jako osoba pracująca ostatnio z domu, tez to odczuwam. Przestawiłam sobie nawet tryb pracy na nocny, bo od dwoch tygodni moja spoldzielnia codziennie dmucha w liscie wyjąc na całe osiedle. I to nie godzine czy dwie, ale non stop od 7-8 po 12-13. To jest jakis koszmar :(

...tylko co to ma wspólnego z 5G? Myslisz, ze będą włączać te kosiary wiosną i dmuchawy do liści jesienią, przez internet? :)
odpowiedź