SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange Polska zbuduje rdzeniową sieć 5G z Ericssonem. Jest 5-letnia umowa

Operator sieci Orange zapowiada, że wkrótce ruszą prace nad przygotowaniem dedykowanej sieci rdzeniowej do potrzeb nowej generacji rozwiązań mobilnych. Zdecydowano się przy tym na rozwiązanie dostarczane przez firmę Ericsson - umowa została podpisana w poniedziałek.

Article

Wdrożenie dedykowanego rdzenia (5G Standalone) jest niezbędnym elementem ewolucji sieci Orange dla umożliwienia świadczenia klientom spektrum usług przewidywanych w standardzie sieci mobilnych piątej generacji.

- Podpisanie umowy otwiera ścieżkę wdrożenia chmurowych rozwiązań 5G Standalone, co pozwoli Orange Polska w perspektywie najbliższych lat zaoferować nowe usługi dla naszych klientów biznesowych i indywidualnych - skomentował Piotr Jaworski, członek zarządu ds. sieci i technologii w Orange Polska.

Będzie możliwość wirtualnego dzielenia sieci

Sieć 5G, wykorzystująca dedykowane rozwiązania rdzeniowe 5G SA (Stand Alone), oznacza szybszy transfer danych dla użytkownika końcowego i mniejsze opóźnienia. W rozwiązaniach dla firm pozwoli zaspokoić potrzebę elastycznej, skalowalnej i bezpiecznej łączności do zastosowań w czasie rzeczywistym.

Dzięki jej możliwościom będzie można wirtualnie podzielić sieć Orange 5G (tworząc dedykowane instancje, tzw. „slicing sieci”), priorytetyzować określone fragmenty dla zabezpieczenia krytycznych zastosowań lub konkretnych potrzeb i oferować różne poziomy jakości i bezpieczeństwa. Rozwiązania 5G SA z wirtualnym dzieleniem sieci (slicing) pozwolą też na rozwijanie oferty mobilnych rozwiązań sieci prywatnych.

Nawet 1,9 mld zł na inwestycje w br.

Umowa została podpisana na pięć lat. Wybrane przez Orange rozwiązanie wykorzystuje w pełni mechanizmy chmurowe i jest rozwiązaniem wielosystemowym. Oznacza to, że technologie radiowe 4GLTE, 5G w trybie Non-Stand Alone i 5G w trybie Stand Alone są obsługiwane przez tą samą sieć rdzeniową, zapewniając wysoką wydajność i niskie zużycie energii. Rozwiązanie 5G SA Ericssona jest rozwiązaniem w pełni skalowalnym, pozwalającym na elastyczną rozbudowę sieci również z wykorzystaniem architektury sieci rozdystrybuowanych do węzłów brzegowych (Edge).

W czwartym kwartale ub.r. Orange Polska przy wzroście przychodów o 2,9 proc. do 3,17 mld zł zanotowała 69 mln zł straty netto (wobec 21 mln zł rok wcześniej). Baza kart SIM obsługiwanych przez telekom zwiększyła się przez kwartał o 210 tys. netto do 16,8 mln. W całym ub.r. Orange Polska osiągnął wzrost przychodów z 11,51 do 11,93 mld zł, zysku operacyjnego z 404 mln zł do 2,21 mld zł i zysku netto z 46 mln zł do 1,67 mld zł. Ekonomiczne nakłady inwestycyjne grupy w bieżącym roku mają być w przedziale 1,7-1,9 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Orange Polska zbuduje rdzeniową sieć 5G z Ericssonem. Jest 5-letnia umowa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl