SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen wpisany w KRS jako właściciel Polska Press. Obajtek: dowód na bezzasadność zastrzeżeń

Krajowy Rejestr Sądowy uwzględnił PKN Orlen jako nowego właściciela wydawnictwa Polska Press. - To potwierdzenie skuteczności transakcji i dowód na to, że wszelkie zastrzeżenia do niej były bezzasadne. Będziemy dalej konsekwentnie rozwijać naszą spółkę - zapowiada Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, fot. screen z youtube'aDaniel Obajtek, prezes Orlenu, fot. screen z youtube'a

Jeszcze na początku września – jak pisał portal Wirtualnemedia.pl - KRS nie wykazywał żadnych zmian w zarządzie Polska Press, mimo że ta wnioskowała o zmiany zapisów. Firma przekonywała, że kończą się starania o stosowne zmiany, a nieaktualne zapisy nie utrudniają jej funkcjonowania. - Oczekujemy, że sąd w najbliższym czasie dokona wpisu zmian - mówił nam Adrian Majchrzak, rzecznik prasowy PPG.

W czwartek prezes Daniel Obajtek obwieścił, że stosowne zmiany właścicielskie zostały już uwzględnione w Krajowym Rejestrze Sądowym. - To potwierdzenie skuteczności transakcji i dowód na to, że wszelkie zastrzeżenia do niej były bezzasadne. Będziemy dalej konsekwentnie rozwijać naszą spółkę – napisał CEO paliwowego giganta.

15 września Orlen został wpisany w KRS jako jedyny udziałowiec Polska Press.

Zmian sporo, zapisy nie nadążały

Czas na zmiany w KRS był już najwyższy, bowiem Polska Press ma nowego prezesa od maja br. Został nim wówczas Tomasz Przybek. Natomiast już dwa miesiące wcześniej - na początku marca br. – z firmą pożegnała się poprzednia prezes spółki, Dorota Stanek.

W połowie czerwca do zarządu wydawcy powołani zostali Maciej Kossowski z biura reklamy wydawcy oraz były prezes Ruchu Miłosz Szulc. Zastąpili Dariusza Świądra i Magdalenę Chudzikiewicz, którzy zrezygnowali w kwietniu po tym, jak do zarządu dołączyła Dorota Kania. Do czwartku KRS wykazywał tylko jedną zmianę: odnotowano, że w zarządzie spółki pojawiła się Dorota Stanek.

Prezes Polska Press: bez wpływu na firmę

W lipcu, w następstwie wniesionych przez Polska Press skarg na postanowienia o zawieszeniu, Sąd wydał postanowienia o stwierdzeniu braku podstaw do zawieszenia postępowań. - Oznacza to, że nie zachodzą już żadne okoliczności wstrzymujące merytoryczne rozpoznanie Wniosków – informował nas pod koniec sierpnia Adrian Majchrzak, rzecznik prasowy spółki.

- W Biurze Obsługi Interesantów KRS otrzymaliśmy informację, że w sprawach o sygn. akt 12166/21/587, 16936/21/716 oraz 18787/21/662  w systemie pojawił się komunikat dotyczący stanu ww. spraw o treści: „w trakcie przygotowania orzeczenia" - dodał.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” prezes Polska Press Tomasz Przybek pod koniec sierpnia przekonywał, że w codziennej działalności spółka nie ma żadnych problemów z nieaktualnymi wpisami w KRS, gdyż wystarczają „wyjaśnienia i opinie prawne”.

Jak Orlen przejmował Polska Press

PKN Orlen 100 proc. udziałów Polska Press kupił od Verlagsgruppe Passau na początku marca br., miesiąc po tym jak bezwarunkową zgodę na transakcję wydał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednak kilka dni po sfinalizowaniu kupna, Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od zgody prezesa UOKiK na tę transakcję.

RPO w osobnym wniosku zwrócił się o wstrzymanie wykonania zgody na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen do czasu rozstrzygnięcia głównego odwołania. Sąd rozpatrzył ten oddzielny wniosek 8 kwietnia br. i wstrzymał wykonanie decyzji prezesa UOKiK. Wówczas Prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył, że „nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia”. Profesor Marcin Wiącek, wybrany w drugiej połowie lipca na Rzecznika Praw Obywatelskich, zapowiedział, że nie wycofa złożonego przez poprzedniego RPO Adama Bodnara odwołania od zgody prezesa UOKiK.

W drugim kwartale br. Polska Press zapewniła grupie PKN Orlen 98 mln zł przychodów i 5 mln zł straty netto. Państwowy koncern aktywa wydawnictwa wycenił na 200 mln zł netto.

Dołącz do dyskusji: Orlen wpisany w KRS jako właściciel Polska Press. Obajtek: dowód na bezzasadność zastrzeżeń

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bill
Czyli zastrzeżenia wnoszących o wstrzymanie wpisów były motywowane politycznie, a nie prawnie? Dlatego "mejnstrim" nie zajmował się tą sprawą nadmiernie w miarę upływu czasu? Czy z innymi jazgotami o "łamaniu prawa" jest podobnie? Taka zabawa? Tylko Polski szkoda.
odpowiedź
User
Fr
To pokazuje jak politycznie chciano zablokować transakcje.
odpowiedź
User
Uu
To grubo, kompromitacja sędzi co chciała to ‚zablokować’.
odpowiedź