SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stworzyli 80 fałszywych e-sklepów. Policja zatrzymała 10 osób

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 10 osób. Są podejrzewane o to, że poprzez ok. 80 fikcyjnych sklepów utworzonych na jednej z platform e-commerce’owych oszukali kilka tys. osób.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Jak przekazało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBCZ), sprawcy zakładali fikcyjne sklepy na jednym z popularnych serwisów internetowych i wykorzystywali je do dokonywania oszustw na szeroką skalę. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy.

- W toku czynności ustalono około 80 fałszywych sklepów, w których zakupów mogło dokonać około 6700 pokrzywdzonych. Straty szacowane są na kilka milionów złotych. Zebrany przez policjantów Zarządu w Bydgoszczy CBCZ materiał dowodowy, a później jego skrupulatna i rzetelna analiza pozwoliła na wytypowanie osób podejrzewanych o tę przestępczą działalność - podało CBZC.

Oszustwa na platformie e-commerce

Podkreśliło, że przy wsparciu innych jednostek CBZC w Gdańsku i Olsztynie, a także Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i Elblągu zatrzymano 10 osób, z których dwie na lotnisku Chopina w Warszawie bezpośrednio podczas powrotu z urlopu.

Podczas przeszukań mieszkań zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli infrastrukturę informatyczną służącą do prowadzenia nielegalnego procederu, środki narkotyczne, dokumenty tożsamości wydane na podstawione osoby i pieniądze. - Zatrzymanym osobom Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy przedstawiła zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania licznych oszustw - poinformowało CBCZ.

Dodało, że na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec piątki podejrzanych.

Śledczy zbierają dalszy materiał dowodowy i niewykluczone, że zarzuty przeciwko podejrzanym będą rozszerzone.

Dołącz do dyskusji: Stworzyli 80 fałszywych e-sklepów. Policja zatrzymała 10 osób

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl