SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

InPost chce, żeby nazwy Paczkomat nie odmieniać przez przypadki

Firma InPost zwróciła się do swoich kontrahentów, żeby nie odmieniali przez przypadki nazwy jej automatów paczkowych Paczkomaty. Podkreśla, że to jej znak towarowy. Kwestionuje to natomiast Poczta Polska.

Article

- Korzystaj z poprawnej formy i nie odmieniaj znaku towarowego Paczkomat® - stwierdził InPost w wiadomości dla kontrahentów, do której dotarł serwis Forsal.

Firma zasugerowała, jak w różnych zdaniach pozostawiać Paczkomat w mianowniku: „W razie potrzeby znak towarowy Paczkomat® poprzedź słowami »urządzenie/automat« i odmieniaj wyłącznie to słowo (np. Lista dostępnych urządzeń Paczkomat®)”.

InPost od lat zwraca uwagę dziennikarzom, żeby Paczkomatami, pisanymi od małej litery, nie określać automatów paczkowych należących do innych firm.

Firma Paczkomat jako słowny znak towarowy zarejestrowała w Urzędzie Patentowym RP w 2010 roku. Nie zgadza się z tym Poczta Polska, argumentując, że to nazwa pospolita, oznaczająca wszystkie automaty do nadawania i wysyłania paczek. W 2015 roku państwowy operator zwrócił się o unieważnienie znaku towarowego Paczkomat, a gdy Urząd Patentowy RP oddalił ten wniosek, skierował sprawę do sądu.

Pod koniec 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do argumentacji Poczty Polskiej, zwracając uwagę, że Paczkomat jest określeniem opisowym, podobnym do funkcjonujących już wcześniej słów taki jak „bankomat”, „wpłatomat” czy „parkomat”. Ponadto „paczkomat” pojawił się w tekście prasowym już w 2008 roku, czy przed zarejestrowaniem tej nazwy w Urzędzie Patentowym.

InPost złożył skargę na orzeczenie WSA, a Naczelny Sąd Administracyjny wiosną ub.r. ją oddalił. W konsekwencji sprawa wróciła do Urzędu Patentowego.

W Polsce ponad 19 tys. Paczkomatów, InPost obsługuje więcej platform

InPost jest zdecydowanie największym operatorem automatów paczkowych w Polsce. Na koniec ub.r. miał łącznie 27 939 Paczkomatów, z czego 19 306 w Polsce. W ub.r. firma dostarczyła w naszym kraju 508,4 mln paczek, o 20 proc. więcej niż w 2021 roku.

Od wielu lat InPost jest partnerem logistycznym Allegro (jesienią 2020 roku umowę przedłużono o 7 lat), m.in. w ramach usługi Allegro Smart! Realizuje też dostawy zakupów z wielu innych platform e-commerce, m.in. Amazona (w Polsce pojawił się w pełni w marcu ub.r., a usługę Prime uruchomił w październiku), Aliexpress i Shopee (zadebiutowała na naszym rynku jesienią ub.r.).

W listopadzie 2021 r. InPost podpisał umowę dotyczącą dostaw zakupów z eBay w Wielkiej Brytanii, a w styczniu ub.r. - pięcioletnią umowę na realizację dostaw zakupów z platformy ogłoszeniowej OLX (w ramach usługi Przesyłki OLX). W lutym InPost zaczął współpracę z Vinted w Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji, Belgii, Holandii, Portugalii i Hiszpanii, a także z czeską platformą e-commerce Packeta dotyczącą polskiego rynku. Natomiast w listopadzie zaczął dostarczać, do Paczkomatów i przez kurierów do domów, zakupy z e-sklepu odzieżowego Zalando.

W trzecim kwartale ub.r. grupa kapitałowa InPost przy wzroście wpływów o 32,6 proc. do 1,69 mld zł zwiększyła zysk netto ze 129 do 142,4 mln zł.

Dołącz do dyskusji: InPost chce, żeby nazwy Paczkomat nie odmieniać przez przypadki

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
:)
jestem dumnym warsiawiakiem
piorę tylko w calgon
chodzę tylko do paczkomat
odpowiedź
User
zet
Jakim prawem firma chce gwałcić język polski. InPost jest nazwa jednoznaczna, może jej używać. Dlaczego w Polsce nie ma Rady Języka Polskiego, czynnej, aktywnej i z uprawnieniami nakładania wysokich kar za niepoprawienie błędu językowego; np. w reklamie.
odpowiedź
User
Maciek
W ten sam deseń grają inni z napompowanym ego - "w telewizji Polsat" zamiast obiegowego "na Polsacie". "W tvn" zamiast: "na tvn-ie". Sztuczne oddalanie się od konsumentów i odbiorców. Jak chcą się tak wywyższać i oddalać, to ja im to ułatwię.
odpowiedź