SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PAP kupuje Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”

PAP jeszcze w tym roku przejmie Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

PAP / Radek PietruszkaArticle

Podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych w środę, jednym z punktów obrad była „rozmowa z zarządem PAP na temat jej problemów”. Jak udało nam się dowiedzieć już przed tygodniem, zarząd agencji miał opowiedzieć w jakiej fazie znajduje się obecnie realizacja procesu przejęcia przez PAP Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”, o czym pisaliśmy w połowie sierpnia br.

Spotkanie z prezesem agencji Wojciechem Surmaczem i członkiem zarządu Tomaszem Przybkiem miało mieć także funkcję kontrolną, ponieważ od czasu ich powołania w styczniu br. RMN nie rozmawiała z nimi na temat „realizacji ich wizji”.

- Zarząd w momencie powołania miał przed sobą do zrealizowania poza bieżącą działalnością dwa cele dodatkowe: jeden to powołanie portalu anglojęzycznego „The First News”, który już działa (został uruchomiony na początku maja br.), a druga sprawa to połączenie Polskiej Agencji Prasowej ze przedsiębiorstwem „Rzeczpospolita”, tj. włączenie tej spółki - powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Proces ten, od strony przesłanek, jakie musiała spełnić agencja i działań, jakie musiała podjąć spółka miał się już zakończyć. Jak udało się nam dowiedzieć, przeprowadzono już audyt potrzebny przy tego typu operacjach, biegli badający tę sprawę mieli wydać pozytywną opinię, a zarząd ma czekać już tylko na formalne decyzje sądowe.

 - PAP zrobił już wszystko, co mógł, aby się te spółki połączyły. W tym roku się połączą - zapowiada w rozmowie z nami Krzysztof Czabański.

Według przewodniczącego RMN transakcja „oznacza wzmocnienie finansowe i pewną stabilizację, możliwość inwestycji” i może to być „elementem kapitałowego wzmocnienia PAP-u”.

Planowane połączenie będzie polegało na przeniesieniu całego majątku spółki do Polskiej Agencji Prasowej. Transakcja ma nastąpić na zasadzie podwyższenia kapitału spółki przejmującej (to jest PAP – przyp.red.) o 22 mln zł, czyli do 52,7 mln zł - poprzez emisję 2,2 mln nieuprzywilejowanych akcji o wartości 10 zł każda.

Kapitał zakładowy PAP wynosi obecnie ponad 30,69 mln zł, a w PWR - 24 mln zł. Połączenie nie wymaga zgody prezesa UOKiK z tego względu, że obrót żadnej ze spółek z dwóch ostatnich lat obrotowych nie przekroczył progu 10 mln euro.

PWR Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa będąca następcą prawnym byłego Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”, istniejącego od 30 września 1981 roku. Od marca 2005 roku PPW „Rzeczpospolita” działała jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, pod nazwą Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”.

W 2011 roku firma sprzedała swoje udziały w Presspublice spółce Gremi Media za 55 mln zł. Jej właścicielem jest Grzegorz Hajdarowicz. W portfolio wydawnictwa znajdują się: miesięcznik „Detektyw”, kwartalniki „Detektyw Wydanie Specjalne” i „Detektyw Extra” oraz strona internetowa - magazyndetektyw.pl. Spółka od kilkunastu lat zajmuje się również zarządzaniem nieruchomościami i wynajmuje jej biurowiec w centrum Warszawy.

Jednoosobowy zarząd spółki jako prezes tworzy Anna Bucholc. Wcześniej – od lipca 2016 roku prezesem PWR był Tomasz Przybek, obecnie członek zarządu PAP. Bucholc, Przybek i Surmacz pracowali razem w wydawnictwie Fratria, kolejno jako szefowa biura marketingu, prezes zarządu Fratrii oraz Surmacz - jako redaktor naczelny „Gazety Bankowej” i serwisu wGospodarce.pl.

Obchody 100-lecia PAP

Polska Agencja Prasowa w tym roku obchodzi 100-lecie swojej działalności – w 1918 roku utworzono Polską Agencję Telegraficzną. Z tej okazji 11 października agencja będzie organizować konferencję „Media przyszłości” i debatować nad przyszłością i rozwojem rynku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PAP kupuje Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hhd
Wreszcie coś co w dłuższej perspektywie wesprze PAP.
odpowiedź
User
Emerytka z Warszawy
Wielkie nieporozumienie. Już wcześniej PAP SA kupiło drukarnię na ul. Mińska 65 i od tamtego czasu zaczęły się kłopoty finansowe.
odpowiedź