SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Partia Razem skarży do KRRiT antyislamski materiał „Wiadomości” ze skeczem komika pokazanym jako autentyczny incydent

Marcelina Zawisza w imieniu Partii Razem skierowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na materiał „Wiadomości” sprzed prawie dwóch tygodni, w którym jako autentyczne zdarzenie pokazano sytuację zaaranżowaną przez francuskiego youtubera. - Nagonka antyuchodźcza w TVP trwa w najlepsze. Mojej zgody na kłamliwą, nienawistną propagandę w mediach, zwłaszcza publicznych, nie będzie nigdy - skomentowała Zawisza.

Article

Skarga dotyczy materiału Jakuba Wojtanowskiego „Europa w czasie ramadanu”, pokazanego w głównym wydaniu „Wiadomości” 5 czerwca. - Islamscy imigranci stają się zagrożeniem dla Europy, nie tylko w kontekście terrorystycznym. Asymilacja z lokalnymi środowiskami, o której tak chętnie mówi wielu zachodnich polityków i orędowników przyjmowania imigrantów, jest fikcją. Bo fakty wyglądają tak, że to islamscy imigranci prowadzą swoistą inwazję kulturową na nasz kontynent - czytamy w zapowiedzi relacji.

W materiale znalazło się nagranie pokazujące, jak mężczyzna po wejściu do sklepu zrzuca z półek butelki z winem, krzycząc po francusku: „Powiedziałem, żadnego alkoholu w czasie ramadanu!”. - Ten radyklany protest wyznawcy islamu zarejestrowano w jednym ze sklepów we Francji - skomentował to reporter.

W rzeczywistości jest to skecz sytuacyjny, tzw. prank, który zrealizował fancuski komik Yacine Hasnaoui. Nagranie pojawiło się w internecie już w lipcu 2015 roku.

„Wiadomości” jako źródło tego nagrania podały twittterowe konto OnlineMagazin, publikujące materiały krytykujące przyjmowanie uchodźców i pokazujące groźne incydenty z ich udziałem. Jest tam oznaczone, które treści są aktualne, a które sprzed jakiegoś czasu.

W środę Marcelina Zawisza z Partii Razem poinformowała, że w imieniu swojego ugrupowania skierowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na materiał „Wiadomości”. - Nagonka antyuchodźcza w TVP trwa w najlepsze. Aby zaprezentować, jak okropni są muzułmanie, „Wiadomości” postanowiły straszyć swoich widzów... fragmentem skeczu niezbyt dobrego francuskiego komika - opisała.

- Te same środowiska, które lubią powtarzać, że „tylko prawda jest ciekawa”, prowadzą dziś cyniczną, motywowaną politycznie kampanię dezinformacyjną. Mojej zgody na kłamliwą, nienawistną propagandę w mediach, zwłaszcza publicznych, nie będzie nigdy. Telewizja publiczna, jak każde medium, jest zobowiązana do prawdziwego przedstawiania omawianych zjawisk. Obowiązek ten wynika wprost z art. 6 ust. 1 ustawy - Prawo Prasowe. „Wiadomości” TVP po raz kolejny skandalicznie tego obowiązku nie dochowały - uważa Marcelina Zawadzka. W skardze zarzuciła też autorom materiału naruszenie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, które zakazują emisji treści nawołujących do nienawiści i dyskryminujących ze względu na rasę, wyznanie lub narodowość.

- Skala naruszeń powszechnie obowiązujących przepisów prawa, naruszenie kardynalnych obowiązków dziennikarskich oraz dalsze udostępnianie nagrania pomimo jego oczywistej nieprawdziwości pozwala twierdzić, że materiał „Wiadomości” stanowi kolejny przykład kampanii antyuchodźczej i antymuzułmańskiej prowadzonej przez Telewizję Publiczną - oceniła działaczka Partii Razem.

Pod koniec października ub.r. w „Minęła 20” w TVP Info pokazano krótki materiał ostro krytykujący przyjmowanie uchodźców. Znalazła się w nim wypowiedź Joanny Miziołek, która stwierdziła, że wypowiadała się do innego programu, a cały materiał jest zmanipulowany.

W konsekwencji kierownictwo TVP Info zawiesiło na jakiś czas wydawcę „Minęła 20” Krystiana Krawiela. Do KRRiT zgłoszono 37 skarg dotyczących tego materiału.

„Wiadomościom” zdarzało się już mylić autentyczne zdarzenia z internetowymi żartami. W styczniu 2013 roku w programie zamiast prawdziwego zdjęcia sztabu Baracka Obamy podczas obserwowania ataku komandosów na kryjówkę Osamy bin Ladena pokazano jego prześmiewczą przeróbkę tego zdjęcia.

Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,18 mln widzów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Partia Razem skarży do KRRiT antyislamski materiał „Wiadomości” ze skeczem komika pokazanym jako autentyczny incydent

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dominik
przyczepili się do zrzucania alkoholu z półek, zamiast do informacji o tym, że ktoś tam został dźgnięty nożem, bo jadł loda w czasie ramadanu.
43 56
odpowiedź
User
Rofl
Wiadomości są jak jeden, wielki jutubowy prank. Pranksterka Cholecka, prankster Zimiec prankują naród codziennie o 19.30.
50 44
odpowiedź
User
OLO
powinni ten publiczny syf zlikwidować. kto ogląda tv Kaczyńskiego?
57 46
odpowiedź
User
Tom
O dziwo w wiadomościach pojawił się bardzo dobry materiał. W TVN czy Polsacie cenzura by na to nie pozwoliła.
47 61
odpowiedź
User
toms
Te pożal się boże "Wiadomości" pod dyktando Paczuskiej to największa kloaka w telewizji partyjnej PiS.
53 37
odpowiedź