SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PGE: odwołamy się od decyzji URE nakazującej zwrot 566 mln zł

PGE Polska Grupa Energetyczna i należące do grupy spółki wytwórcze odwołają się do sądu od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), nakazującej wytwórcom z grupy kapitałowej PGE zwrot do Zarządcy Rozliczeń SA łącznej kwoty około 566 mln zł, z tytułu korekty rozliczeń związanych z rozwiązaniem kontraktów długoterminowych.

PGE: odwołamy się od decyzji URE nakazującej zwrot 566 mln zł

„Zarząd PGE  jak i zarządy wytwórców z Grupy Kapitałowej PGE objętych systemem rekompensat nie zgadzają się z decyzjami Prezesa URE i zamierzają odwołać się do Sądu Okręgowego w Warszawie, Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK), podobnie jak uczynili w sprawie korekty rocznej za 2008 rok” – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z decyzjami URE wytwórcy z PGE zostali zobowiązani do zwrotu do Zarządcy Rozliczeń SA łącznej kwoty około 566 mln zł.

W środę PGE podała, że zarząd powziął wiadomość o decyzjach prezesa Urzędu Regulacji Energetyki  dotyczących ustalenia korekty rocznej kosztów osieroconych oraz korekty rocznej kosztów powstałych w jednostkach opalanych gazem ziemnych za 2009 rok należnych sześciu wytwórcom z Grupy Kapitałowej PGE na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 2007 roku o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej.

PGE poinformowała, że analogiczny spór z prezesem URE, dotyczący korekty rocznej za 2008 rok został rozstrzygnięty w całości na korzyść Grupy PGE. „Zgodnie z ogłoszonymi w dniu 26 maja 2010 r. sześcioma wyrokami SOKiK zmieniono decyzje prezesa URE w zakresie ustalenia wysokości korekt rocznych kosztów osieroconych za 2008 rok należnych w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej, poprzez uwzględnienie w całości odwołań spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE od tych decyzji. Wyroki te nie są prawomocne, a Prezes URE złożył od nich apelacje” – wyjaśnia PGE.

PGE miała w ujęciu jednostkowym, w 2009 roku 1.440,50 mln zł zysku netto wobec 553,46 mln zł zysku rok wcześniej.

W ujęciu skonsolidowanym spółka miała 3.370,71 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2009 roku wobec 1.920,17 mln zł zysku rok wcześniej.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGE: odwołamy się od decyzji URE nakazującej zwrot 566 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl